Analitičar geopolitike Blagoje Grahovac Foto: RTV Cetinje
Namjerno otvaram državne i vojne tajne. Mamim ih, nek udare na mene. Sigurno ću se odbraniti, ako me ne otruju u zatvoru. Međutim, niko još nije pokrenuo pitanje otvaranja državnih tajni. Ma niko mi još nije ni pitanje postavio – ispričao je večeras na Cetinju analitičar geopolitike i general u penziji Blagoje Grahovac, predstavljajući trilogiju o ratnim i poslijeratnim vremenima na prostoru Balkana.
Promocija knjiga „Banditosi ili ubice država”, „Tri cunamija ili Evropa je ranjena” i „Glasovi iz gluve sobe”, autora Blagoja Grahovca, održana je u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.
Imam čiste ruke i čist obraz. Govorim, prkosim i svađam se, tamo gdje sam pokušao kroz institucije sistema da nešto učinim, da se nešto ispravi. Ljudima, kojima sam bio savjetnik, ako rade dobro ne govorim lijepe riječi, ćutim. Ako mislim da nešto nije dobro odmah reagujem, kao kobra. U institucijama borim se, a ako ne daju rezultat upozorim, idem u javnost. Tako je nastalo osam mojih knjiga – ispričao je general Grahovac.
Poručuje da ratne partije ne mogu ponuditi ništa što bi građanima ličilo na bolje danas od juče. Partije koje su učestvovale u bratoubilačkim ratovima na prostoru bivše SFRJ, treba skloniti. Rješenje je, kaže Grahovac, da se eks-Ju države oslobode ratnih partija.
Bez udaljavanja od vlasti svih njih, rat u produženom trajanju će trajati, a pomirenja i suočavanja sa prošlošću biti neće. One zavađuju i potpiruju narode ex-Ju prostora, neprekidno. Brzo će tome doći kraj. Vi na Cetinju imate istorijsku sreću, da ste na pravoj strani istorije, i po pitanju antifašizma i po pitanju poštovanja različitosti. To će zavladati – kazao je Grahovac.
Prema ocjeni Grahovca, Crna Gora u vlasti nema umne političare, nego političke šalabajzere.
Nova vlast u Crnoj Gori je po vokaciji korporativno brokersko špekulativna. Ne treba ih gasiti, neka ih, neka razgrću. Međutim, da bi bila stabilnost u državi, moraju postojati partije koje štite interese radnika, seljaka, policajca, vojnika, službenika i penzionera … Imamo šalabajzersku vlast na nivou države. Tvrdim, mijenjaće se, jer Crna Gora ima sreću. Politička svijest građana Crne Gore je na zavidnom nivou, što se dokazuje time kada se god pojavi novi politički subjekt, građani mu daju šansu. Drugo, građani imaju građansku hrabrost, jer žele da mijenjaju svaku vlast, koja nije ispunila njihova očekivanja. Treće, u Crnoj Gori postoje različiti mediji sa slobodom djelovanja i jak nevladin sektor – kazao je Grahovac.
General avijacije u penziji kaže da već petnaest godina piše i upozorava na neoliberalizam kao najopasniji oblik fašizma.
Geopolitički procesi, objasnio je Grahovac, uslovljeni su sa tri društveno jaka „cunamija“, između kojih je, ukazuje, Evropa ukliještena.
Jedan je sa Zapada, a to je neoliberalizam koji je prerastao u jedan najopakiji derivat oblika fašizma. Drugi, na istoku je organizovani kriminal i korupcija, koji kao cunami ruši planetu. Prvi put u istoriji imamo da Istok i Zapad nisu u sukobu, nego ova dva cunamija imaju sinergijsko destruktivno dejstvo. Idu prema južnim paralelama i vrlo se vješto miksuju religija i politika. Ubacili su miksovanu religiju i politiku u socijalno ugroženu i frustriranu masu, i to nije ništa drugo moglo izroditi nego sljedeći, treći cunami, a to je naoružani fanatizam – kazao je Grahovac.
Godinama ističe da Srbija predstavlja poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju.
Četiri vrste Crnogoraca ima u Srbiji. Prva grupacija je potomstvo crnogorsko u Srbiji, i to bi svaka država na planeti poželjela da ima tako zdravo potomstvo. Druga grupa su intelektualci Crnogorci u Srbiji, a to su profesori, ljekari… Treća grupacija je mafija crnogorska u Srbiji. Ja pišem u tekstu „Crnogorsko srpske prevare“ da je Srbija poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju. Četvrta grupacija je crnogorska tužbalica i kukavica – kazao je Grahovac.
Blagoje Grahovac je autor knjiga „Opasne stvari”, „Lice nacije”, „Geopolitika i Balkan”, „Geopolitički rebus” i „Braća po gluposti”.
N. Kašćelan
Pomorska linija Bar-Bari biće krajem juna ponovo uspostavljena, u saradnji s hrvatskom Jadrolinijom, saopštio je ministar pomorstva Filip Radulović i dodao da saobraćati do kraja septembra.
“Nastavljamo s intenzivnim naporima na širenju pomorske mreže i unapređenju regionalne povezanosti. Linija Bar-Bari će omogućiti siguran i efikasan transport putnika i robe”, rekao je Radulović.
On je dodao da je to četvrta pomorska linija koju je uspostavila aktuelna Vlada, što je značajan korak u razvoju pomorske infrastrukture Crne Gore.
Radulović je podsjetio da su tokom ove godine u funkciji bile linije Budva-Dubrovnik i Bar-Ankona, dok je za narednu planirana i nova od Kotora do Dubrovnika.
“Svaka nova linija doprinosi jačanju naše ekonomije, razvoju turizma i otvaranju novih mogućnosti za građane i privredu. Ove inicijative potvrđuju našu posvećenost da Crnu Goru pozicioniramo kao ključnu tačku na pomorskoj karti Jadrana”, saopštio je Radulović.
On je poručio da Vlada ostaje predana realizaciji projekata koji unapređuju kvalitet života građana, otvaraju nova tržišta i dodatno osnažuju položaj Crne Gore u regionu i šire.
Usvajanje budžeta za narednu godinu moglo bi izostati ukoliko opozicija nastavi da blokira rad parlamenta, što bi državu uvelo u privremeno finansiranje, odnosno izdvajanje novca “na kašičicu”.
Od toga, prema nezvaničnim informacijama Vijesti, strahuje vlast, jer se bliži zakonski termin (31. decembar) za usvajanje budžeta za narednu godinu.
Opozicija je u petak spriječila održavanje premijerskog sata i najavila da neće dozvoliti održavanje sjednica sve dok ne bude povučen zaključak Ustavnog odbora prema kojem je Skupština konstatovala prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović, jer je, u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), stekla uslov za penziju. Sudije Ustavnog suda su većinski zauzele stav da u penziju idu shodno Zakono o radu, odnosno godinu kasnije.
Rasprava o budžetu na radnim tijelima i plenumu planirana je za narednu sedmicu.
Prema Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, ukoliko se zakon o budžetu ne usvoji do 31. decembra, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava “do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini”.
Država je u 2021. godinu ušla sa privremenim finansiranjem, jer vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića koja je konstituisana početkom decembra nije imala vremena da ga pripremi. Privremeno finansiranje je trajalo pola godine.
Izvor Vijesti iz jedne opozicione partije rekao je da misli da te stranke neće učestvovati u radu skupštinskih odbora, ali da ne vjeruje da će blokirati održavanje njihovih sjednica.
Parlament ima 14 stalnih odbora, dok je Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu privremeno radno tijelo. Opozicija ga je napustila u utorak, nakon što je konstatovan prestanak funkcije Đuranović.
Osim toga, poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković saopštio je u četvrtak da je “zamrznuo” funkciju predsjednika Odbora za evropske integracije zbog dešavanja u vezi sa Ustavnim sudom.
Imajući u vidu da je u svakom odboru, osim onog za izbornu reformu, više poslanika vlasti nego opozicije, ta tijela će moći da funkcionišu i odlučuju i ako ih opozicija napusti.
Petnaestak državljana Albanije i Kosova fizički su napali jutros oko šest sati u Kamenarima nekolicinu radnika trajektne linije Morskog dobra.
Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti” oni su sa jednim automobilom albanskih, jednim britanskih i dva vozila italijanskih tablica, došli na trajektni prelaz iz pravca Herceg Novog i pokušali da preko već formiranog reda vozila koja su ovdje čekala na ukrcaj, uđu na trajekt koji je trebalo da isplovi prema Lepetanima.
Posada trajekta i redari Morskog dobra na obali u tome su ih spriječili i zadržali na obali dok se na brod nisu ukrcala sva vozila koja su prije ovih stigla i u redu čekala na ukrcaj.
To je ražestilo albanske i kosovske državljane pa su oni odjednom svi izašli iz automobila i zajedno fizički nasrnuli na radnike trajektne linije.
U opštoj tuči koja je nastala, povrijeđena je nekolicina radnika od kojih jedan malo teže jer su ga napadači gurnuli sa rampe trajekta na obalni usjek pristaništa.
Kada su kolegama u pomoć priskočili članovi posade drugog trajekta koji je u međuvremenu pristao u Kamenare, napadači su se povukli, ušli u svoje automobile i odjurili sa pristaništa dalje, zaobilaznim putem oko zaliva, preko Risna i Kotora.
Incident je prijavljen policiji koja je izuzela snimke sa nadzornih kamera na pristaništu.
Identifikovavši vozila napadača, policija ih je par sati kasnije, kada su se oni pojavili na crnogorsko-albanskoj granici, zaustavila ne dozvolivši im da izađu iz države i privela.
Inače, radnici trajektne linije u Boki često su suočeni sa grubim ili nasilnim ponašanjem pojedinih nezadovoljnih ili nervoznih vozača, ili fizičkim napadima u čemu su naročito učestali incidenti koje prave kosovski i albanski državljani -gastarbajteri koji ovuda putuju iz i ka Zapadnoj Evropi.
Izvor: Vijesti
Najstariji i najmlađi korisnici koji su ove godine učestvovali u programu stručnog osposobljavnja visokoškolca imaju 65 odnosno 21 godinu, pokazuje izvještaj Ministarstva prosvjete, nauke i inovacije (MPNI).
U Izvještaju navode da je u programu za 2024/2025. priliku za stručno osposobljavanje dobilo 2.384 visokoškolaca koji su uspješno prošli korake neophodne za učešće u programu, prenosi Gradski.
Najstariji korisnik je rođen 12.04.1959. godine. Najmlađi korisnik je rodjen 16.11.2003. godine. Poslodavci su oglasili potrebu za ukupno 15.671 mjesta za stručno osposobljavanje, od čega je javni sektor oglasio 4.444 slobodnih mjesta, a privatni sektor 11.227 slobodnih mjesta. Ukupan broj uparenih radnih mjesta, u privatnom sektoru iznosi 1.288, dok je u javnom sektoru 996 što je prikazano na slici 1. Broj neuparenih mjesta u privatnom sektoru iznosi 9.939, dok u javnom sektoru je 3.448 – ističe se između ostalog u izvještaju.
Iz MPNI naglašavaju da su kao i prethodnih godina i ove godine akcenat stavili na poslodavce iz privatnog sektora, uz nastojanje da se obezbijedi što veći broj poslodavaca upravo iz ovog sektora.
Pravo učešća u Programu imali su državni organi – institucije nadležne za poslove obrazovanja, zdravstva, policije, vojske i kulture, privredna društva u većinskom državnom vlasništvu kao i javne službe čiji je osnivač opština. Nakon elektronski sprovedenog povezivanja poslodavaca i korisnika u prvom krugu, ukupno 2.195 lica je dobilo poslodavca, odnosno mogućnost da se stručno osposobljava. Lista povezanih poslodavaca i korisnika na Portalu e-uprave je objavljena 20. novembra 2024. godine – piše u izvještaju MPNI.
Poslodavci najviše tražili kvalifikacije iz oblasti: prava, ekonomije, računovodstve, građevine, elektronike, telekomunikacija, turizam, arhitekture, marketinga i engleskog jezika i književnosti.
Činjenicom da je ostalo 13.476 neuparenih radnih mjesta nakon prvog kruga, visokoškolci kojima u prvom krugu povezivanja poslodavaca i korisnika nije dodijeljen poslodavac imali su priliku da u drugom krugu izaberu nekog od preostalih poslodavaca kod kojih bi mogli da obave devetomjesečno stručno osposobljavanje.
S tim u vezi, poziv visokoškolcima za drugi krug prijavljivanja za stručno osposobljavanje objavljen je 25. novembra 2024. godine na portalu e-uprave, kao i na web portalima Vlade Crne Gore, Uprave za ljudske resurse i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Poziv se isključivo odnosio na visokoškolce koji su se prijavili u predviđenom roku za prijavljivanje korisnika, ali u prvom krugu Programa nijesu dobili željenog poslodavca – stoji u izvještaju.
Dodaje se i da je druga faza prijavljivanja za preostalih 189 korisnika, trajala od 25. do 27. novembra godine i realizovala se putem Portala elektronske uprave.
Nakon drugog kruga ukupno 89 korisnika je dobilo poslodavca, dok njih 100 nije dobilo šansu da se stručno osposobi, što je rezultiralo ostatkom od 13.387 radnih mjesta – zaključuje se u izvještaju MPNI.
Izvor: Pobjeda
Na jugu Crne Gore sjutra u jutarnjim satima prestanak padavina, tokom dana postepeno razvedravanje.
Na sjeveru pretežno oblačno i hladno, tokom jutra padavine će oslabiti, a u nastavku dana će samo ponegdje biti slabog snijega.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar umjeren do jak, na udare veoma jak sjeverni i sjeveroistočni, krajem dana i tokom noći će oslabiti.
Jutarnja temperatura vazduha od pet ispod nule do devet, najviša dnevna od minus četiri do 14 stepeni.
Portal Cetinjski list prati se širom planete i prema dostupnim podacima u posljednjih godinu dana jedino nas nijesu čitali na Grenlandu, Zimbabveu, Centralnoafričkoj republici, Sudanu, Čadu, Maliju, Mauritaniji i Mongoliji. U svim ostalim državama na planeti neko je pratio naš portal.
Najviše u Sjedinjenim Američkim Državama i evropskim zemljama, svim zemljama Južne Amerike, Australije i Novog Zelanda. Korisnike imamo i u Indiji i Mijanmaru, Tajlandu…svim zemljama Bliskog istoka, Kini i Japanu, Filipinima…
Naši korisnici širom svijeta šalju nam fotografije umjesto novogodišnjih čestitki, Radio Cetinje i Cetinjski list – na svim meridijanima.