Društvo

Green Home: Gume još uvijek „krase“ prirodu

Automobilske gume i dalje se mogu naći širom Crne Gore po livadama, parkovima, šumama, rijekama. Upravljanje otpadnim gumama, kao i upravljanje otpadom uopšte u Crnoj Gori ne dobija pažnju kakvu bi trebalo, saopšteno je iz NVO Green Home. Kako navode, treba imati u vidu da gume nijesu samo potencijalni zagađivač prirode, već i resurs koji
Green Home: Gume još uvijek „krase“ prirodu

Foto: arhiva

Automobilske gume i dalje se mogu naći širom Crne Gore po livadama, parkovima, šumama, rijekama. Upravljanje otpadnim gumama, kao i upravljanje otpadom uopšte u Crnoj Gori ne dobija pažnju kakvu bi trebalo, saopšteno je iz NVO Green Home.

Kako navode, treba imati u vidu da gume nijesu samo potencijalni zagađivač prirode, već i resurs koji se može reciklirati.

U Crnoj Gori je ustaljena praksa paljenja guma radi izvlačenja metalnih žica, koje se na kraju prodaju, što predstavlja izuzetan rizik za zdravlje ljudi i životnu sredinu. Paljenjem guma izlažemo sebe mnoštvu štetnih supstanci: čestice PM2,5, PM10, ugljen monoksid, cijanid, sumpor dioksid, azotovi oksidi, butadien, dioksini, furani, aromatični ugljovodonici, PCB, arsen, kadmijum, nikl, živa… Ove supstance mogu dovesti do mnogih poremećaja zdravlja kod ljudi, kao što su: iritacija kože, disajnih puteva, oštećenje nervnog sistema i kancer – navodi se u saopštenju.

Kada je, kako dodaju, Green Home cetinjskom Komunalnom preduzeću uputio inicijativu da sakupe otpad koji je u sebi sadržao gume, upravo zbog opasnosti od njihovog paljenja, dobili su odgovor da “oni svakako nemaju gdje da odlože te gume, te da stoga nema smisla da ih sakupljaju”.

Isti scenario se, ističu iz te NVO, ponavlja iz dana u dan, bilo to Cetinje, Sadine, Tara ili Cijevna: gume završavaju u prirodi, dok se još uvijek čeka lokacija za odlaganje guma.

Prema Zakonu o upravljanju otpadom, privredna društva ili preduzetnici, koji proizvode ili unapređuju, obrađuju, prodaju ili uvoze gume imaju proširenu odgovornost i dužni su da organizuju poslove upravljanja otpadom koji nastaje od tih proizvoda. Imajući u vidu da možemo svugdje u prirodi primijetiti otpadne gume, jasno je da su potrebni dodatni napori da bismo riješili ovaj problem, te da ovaj sistem proširene odgovornosti proizvođača ne funkcioniše kako treba – ističe se u saopštenju.

Na teritoriji Crne Gore, kako naglašavaju, još ne postoji uređeno odlagalište automobilskih guma.

Potrebno je stvoriti uslove u kojima bi građani mogli da odlože gume, znajući da  nakon toga neće udisati njihov dim, već da će biti reciklirane na bezbjedan način – zaključuje se u saopštenju NVO Green Home.