Danas je 106. dan rat u Ukrajini. Veći dio istočnog grada Sjeverodonjecka sada kontrolišu Rusi, saopštio šef oblasne vojne administracije Luganska Sergej Hejdej. “Sudbina Donbasa se rješava u Sjeverodonjecku”, kaže Volodimir Zelenski. Kriza zbog nedostatka hrane, koja je počela zbog rata u Ukrajini, mogla bi da traje godinama ukoliko se sada ne preduzme odlučna akcija, izjavila je generalna direktorka STO Ngozi Okonjo Iveala.
Zelenski: Rusi trpe velike gubitke u Sjeverodonjecku
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da branioci Sjeverodonjecka nanose velike gubitke ruskim trupama u “veoma žestokoj i teškoj bici”.
„Ovo je veoma žestoka bitka, veoma teška“, rekao je on. „Vjerovatno jedna od najtežih tokom ovog rata. Zahvalan sam svima koji brane ovaj grad. Tamo se po mnogo čemu odlučuje o sudbini našeg Donbasa”, dodao je.
Veći dio istočnog grada Sjeverodonjecka sada kontrolišu Rusi, saopštio je šef oblasne vojne administracije Luganska Sergej Hejdej.
Ranije u srijedu, ukrajinske snage su izvestile o žestokim borbama koje se vode na nekoliko lokacija širom grada u ukrajinskoj oblasti Lugansk.
Guverner: Ukrajina ima punu kontrolu nad Lisičjanskom
Grad Lisičjanks je u potpunosti pod ukrajinskom kontrolom nakon napada ruskih snaga koje su trajale više od nedjelju dana, rekao je Sergej Hajdaj.
On je kazao da Rusija nastavlja da granatira grad “haotično” i “snažno”, što čini veliku štetu kućama.
Gutereš: Obezbijediti izvoz hrane iz Ukrajine
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je da je neophodno postići sporazum kojim bi se osigurao bezbjedan izvoz hrane iz Ukrajine preko Crnog mora i neometan pristup svjetskom tržištu hrane i vještačkog đubriva iz Rusije. Prvi čovjek Ujedinjenih nacija obratio se povodom predstavljanja izvještaja o posljedicama rata u Ukrajini, u kojem se procjenjuje da su 94 države, sa oko 1,6 milijardi stanovnika, “izložene najmanje jednoj dimenziji krize, sa kojom ne mogu da se nose”.
Od čega 1,2 milijarde, ili tri četvrtine, žive u državama koje je zahvatila takozvana “savršena oluja”, jer ih istovremeno pogađaju sve tri dimenzije krize – finansijska, prehrambena i energetska, upozorio je Gutereš.
Rat u Ukrajini prijeti da pokrene nezapamćen talas gladi i siromaštva i da iza sebe ostavi socijalni i ekonomski haos, rekao je Gutereš i ukazao da ćemo ove godine biti suočeni sa krizom zbog nemogućnosti da se dođe do postojećih zaliha hrane, dok bi naredne godine mogli da se suočimo sa činjenicom da nema hrane.
Samo je jedan način da zaustavimo oluju koja dolazi – ruska invazija Ukrajine mora da se okonča, poručio je Gutereš.
Kriza zbog nedostatka hrane, koja je počela zbog rata u Ukrajini, mogla bi da traje godinama ukoliko se sada ne preduzme odlučna akcija, izjavila je generalna direktorka Svjetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo Iveala.
Ona je navela da Ukrajina zadovoljava 42 odsto svjetske potražnje za suncokretovim uljem, 16 odsto svjetskih potreba za kukuruzom, 10 odsto za ječmom i devet procenata svjetske potrošnje pšenice.
Ukoliko sada ne obezbedimo izvoz ukrajinskog žita i skladišta ostanu puna, žetva koja dolazi u julu takođe će propasti, a onda će nestašice trajati godinama i to će biti stvarna katastrofa za neke djelove svjeta, kazala je Okonjo Iveala.
Sputnjik: Stranci optuženi da su se borili kao plaćenici u Ukrajini djelimično priznali krivicu
Državljani Velike Britanije Šon Piner i Ajden Aslin i državljanin Maroka Sadun Brahim, kojima se u Donjecku sudi zbog optužbe da su se kao plaćenici borili u ukrajinskoj vojci, juče su na ročištu u Vrhovnom sudu samoproglašene Donjecke republike djelimično priznali krivicu, prenio je Sputnjik.
Oni su priznali da su prekršili član 232 Krivičnog zakona „Prolazak obuke u cilju terorističke aktivnosti, za šta je propisana zatvorska kazna od 15 do 20 godina.
Pored toga, izjasnili su se krivim za akcije usmjerene na nasilno preuzimanje vlasti, krivično djelo iz člana 323 Krivičnog zakona, za šta je propisana zatvorska kazna u trajanju od 12 do 20 godina, a u slučaju otežavajućih okolnosti ili u ratno vrijeme i smrtna kazna, uz oduzimanje imovine.
Opuženi nijesu priznali krivicu za krivično djelo „Učešće plaćenika u oružanom sukobu ili vojnim akcijama“.
Ukrajina traži status kandidata za EU
Predsjednik parlamenta Ukrajine Ruslan Stefančuk zatražio je da Ukrajina dobije status kandidata za članstvo u EU. On je tokom obraćanja poslanicima Evropskog parlamenta rekao da bi neuspeh da se Ukrajini uputi signal otvorenih vrata jasno poručio predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu da “slobodno može da nastavi bez ikakve kazne”.
Sankcije poništavaju 15 godina ekonomskog napretka u Rusiji
Sankcije uvedene Moskvi zbog invazije na Ukrajinu potiru petnaestak godina ekonomskog napretka u Rusiji i 30 godina integracije sa Zapadom, navodi se u izvještaju Instituta za međunarodne financije (IIF) objavljenom u srijedu.
No uticaj tih mjera teško je predvidjeti jer zavise o mogućim novim sankcijama s jedne strane i o mogućem odgovoru Rusije, naročito u energetskom sektoru, s druge.
Kijev i Moskva razmijenili tijela poginulih vojnika
Ukrajina i Rusija razmijenile su po 50 tijela poginulih vojnika uključujući i 37 pripadnika ukrajinskih snaga bezbjednosti poginulih u čeličani Azovstalj u Mariupolju, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo za reintegraciju.
Navodi se da je razmjena obavljena na linijama fronta na jugoistoku Ukrajine, u regionu Zaporožja.
UN: Preko sedam miliona ljudi napustilo Ukrajinu od početka invazije
Ujedinjene nacije objavile su podatke prema kojima je Ukrajinu od početka ruske invazije, 24. februara, napustilo 7.023.559 ljudi, prenosi Gardijan.
Američki biznismen i filantrop Hauard Bafet izjavio je juče na sastanku sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu da želi da pomogne u obnovi ukrajinske infrastrukture, uklanjanju mina i poboljšanju ishrane u školama.
Zelenski je na društvenim mrežama objavio da bi jedan projekat o kome se razgovaralo obnovio sistem distribucije vode u crnomorskom gradu Odesi a drugi podržao Ukrajince koji su raseljeni iz svojih domova.
Izvori: Agencije, N1, Aljazeera