Energetska pića i nikotinske vrećice sve su popularniji kod djece i mladih u Hrvatskoj. Mnogi nisu ni svjesni štetnih posljedica njihove konzumacije. Posebno je popularno energetsko piće američkog proizvođača – koje je Slovenija već zabranila.
Nakon što je Slovenija zabranila kofeinsku verziju energetskog napitka Prajm zbog sastojka L-teanina koji nije dopušten u bezalkoholnim pićima, i Hrvatska ide u tom smjeru – saopštilo je Ministarstvo zdravstva.
Kako prenosi N1 Slovenija, Inspekcija Uprave za bezbijednost hrane, veterinarstvo i zaštitu bilja Republike Slovenije izvršila je kontrole Prajm pića na osnovu prijava. Otkrila je da su u opticaju dvije verzije. Naknadna pažljiva inspekcija sastojaka pokazala je da Prajm energetsko piće sadrži sastojak L-teanin, koji nije dozvoljen u bezalkoholnim pićima u EU, ali je dozvoljen u drugim namirnicama. Time je ova verzija zabranjena za prodaju, saopštila je inspekcija.
Saznanjem o sastojcima i mogućim efektima tih proizvoda, ministar zdravlja Hrtvatske Vili Beroš je tražio hitno ograničavanje njihove konzumacije za djecu.
Namjera je zabraniti konzumaciju energetskih pića maloljetnicima. Beroš kaže da je takvo zakonsko rješenje blizu, a da se još uvijek pronalazi način zabrane prodaje nikotinskih vrećica maloljetnicima.
Iz Ministarstva zdravlja kažu kako su zakonska rješenja blizu, a pokušavaju i sistematski regulisati prodaju nikotinskih vrećica, koje su postale opasan trend među učenicima.
Nikotinske vrećice povećavaju krvni pritisak, otkucaje srca, uzrokuju mučninu, povraćanje…
HZJZ je objavio saopštenje u kojemu upozorava na štetnost korišćenja nikotinskih vrećica kod djece. Ističu kako nikotinska vrećica ima 20 mg nikotina, što je inače doza za jednu kutiju cigareta.
Mogu uzrokovati povećanje krvnog pritiska i otkucaja srca, blagi simptomi intoksikacije uključuju mučninu i povraćanje, uz povećanu izloženost simptomima kao što je proliv i slinjenje, istakli su u saopštenju.
Dodali su da navedene fiziološke reakcije mogu predstavljati zdravstveni rizik koji vjerovatno može uticati na ranjive podgrupe, kao što su djeca, adolescenti i nepušači.
Izvor: HRT, N1 Slovenija