Društvo

IJZ: Crna Gora na 12. mjestu po količini popijenog alkohola po stanovniku, mladima piće lako dostupno

Institut za Javno zdravlje je podsjetio da je prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine, Crna Gora bila na 12. mjestu po količini popijenog alkohola po glavi stanovnika sa 12,24 litra (muškarci: 19,51, žene: 5,3) što je najviša izmjerena potrošnja do sada. Iz Institituta su to saopštili povodom 1. aprila, Svjetskog dana borbe protiv
IJZ: Crna Gora na 12. mjestu po količini popijenog alkohola po stanovniku, mladima piće lako dostupno

Istraživanja pokazuju da je 38 odsto učenika prijavilo upotrebu alkohola u dobi od 13 godina ili u mlađem uzrastu,. Foto: Paul Bradburi/Getti Images/Caiaimage

Institut za Javno zdravlje je podsjetio da je prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine, Crna Gora bila na 12. mjestu po količini popijenog alkohola po glavi stanovnika sa 12,24 litra (muškarci: 19,51, žene: 5,3) što je najviša izmjerena potrošnja do sada.

Iz Institituta su to saopštili povodom 1. aprila, Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma.

Među mladim odraslim osobama (15 do 34 godine) 65,2 odsto je navelo da je pilo akohol nekada u životu, dok je svaka druga osoba (54,2 odsto) upotrebljavala alkohol u prethodnih godinu dana – naglasili su iz Instituta.

Kako kažu iz Instituta, “najdostupnijim smatraju pivo, a odmah iza njega i vino. Oni uopšte ne shvataju opasnost korišćenja alkohola pa, kada je u pitanju percepcija rizika povezanog sa konzumacijom alkoholnih pića, svaki peti dječak i više nego svaka deseta djevojčica smatraju da ne nanose štetu ni sebi ni drugima ako svakog dana popiju po jedno ili dva pića“.

Dodaju da je 38 odsto učenika prijavilo upotrebu alkohola u dobi od 13 godina ili u mlađem uzrastu, a gotovo osam od deset učenika u Crnoj Gori konzumiralo je alkohol bar jednom do svoje 16. godine (81 odsto dječaka i 74 odsto djevojčica).

Jedan od dvadeset učenika doživio je pijanstvo u ranoj dobi, 13 godina ili mlađi, dok se svaki četvrti učenik bar jednom napio do svoje 16. godine. Ono što je posebno zabrinjavajuće je da rizik od opijanja vikendom (konzumiranje pet pića zaredom u jednoj prilici skoro svakog vikenda) svaki peti učenik smatra nepostojećim ili “blagim” – navodi se u saopštenju.

Dodaju da je SZO u nacrtu nove Globalne strategije za smanjenje štetne upotrebe alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja uključila novi cilj, a to je smanjenje štetne upotrebe alkohola za 20 odsto do 2030. godine.