
Priznata crnogorska violinistkinja Tanja Bogdanović i vokalna solistkinja Nikolina Kašćelan, nastupile su u Kulturnom centru „Nikola Đurković” u Kotoru, na humanitarnom Martovskom kabareu.
Ovaj događaj, koji je organizovao muzički duo Sanja & Mija, okupio je izuzetne izvođače, ljubitelje umjetnosti i humanosti, pružajući publici jedinstveno veče ispunjeno sjajnim muzičkim interpretacijama.
Kao i prethodne godine, događaj je imao humanitarni karakter, a sav prihod doniran je „Inicijativi mladih s invaliditetom Boke“.
O ovom događaju razgovarali smo s Tanjom Bogdanović, umjetnicom koja se odazvala pozivu i pridružila timu Martovskog kabarea i „Cabaret Benda“. Za čitaoce Cetinjskog lista, podijelila je svoje utiske i razmišljanja o značaju ovog humanitarnog događaja.
Mnoge Kotorane životni put odveo je daleko, ali su srcem ostali uz Kotor. Ovaj Kabare prilika je da se ponovo sastanemo i sjetimo svega što nas povezuje – našeg grada, korijena i ljubavi prema umjetnosti – kazala je Bogdanović.
Martovski kabare je mnogo više od običnog kulturnog događaja – to je simbol nade, zajedništva i ljubavi koja dolazi iz srca Kotorana, istakla je poznata crnogorska umjetnica.
Rado sam se odazvala pozivu, jer ovaj događaj je mnogo više od umjetničkog događaja. Liderke projekta, Mija i Sanja, okupili su ekipu, punu ideja i zajedničke strasti prema muzici. Njihova energija i nesebično dijeljenje iskustva spojili su zabavu, kvalitetan rad i humanost, čineći ono najvažnije – pružanje podrške onima kojima je najpotrebnija – kazala je Bogdanović.
Ovaj plemeniti događaj prilika je da se ponovo povežemo, ne samo kao umjetnici, već i kao ljudi, u snažnoj poruci zajedništva.
Centar za kulturu u Kotoru bio je ispunjen emocijama, muzikom i porukama ljubavi. Biti dio ovog događaja znači osjetiti snagu zajedništva i umjetnosti koja ima moć da pomjera granice. Ne radi se samo o performansu na pozornici, već o jedinstvenom iskustvu koje publika doživljava zajedno s nama, kao zajednica koja slavi muziku, ljubav prema svom gradu i humanost – zaključila je Bogdanović.
Učenica cetinjske „Gimnazije“ Nikolina Kašćelan nastupila je kao solistkinja u izvedbi kompozicije „Dijete je ovog svijeta lijek”, uz Vjeru Radulović, a u pratnji dječijeg hora OŠ „Stefan Mitrov Ljubiša“ iz Budve, koji je nastupio pod dirigentskom upravom Laure Jovanović.
Specijalni gosti programa bili su: Aleksandra Radunović, Mitar Mića Jovanović, Kristina Nina Gačević, Dejan Dedović Deda, Radmila Beća Radulović i Goran Božović.
Na sceni su se predstavili: „Cabaret Band” (koji, osim Sanje i Mije, čine Filip Kovačević, Monika Nedović, Aleksandar Kovačević, Jovan Ćoso i Tanja Ševaljević Bogdanović), zatim Gradski hor „Nikola Đurković“ Kotor, Klapa Jadran, ĐURĐA, Dubravka Milivojević Ivanović, dječji hor OŠ „Stefan Mitrov Ljubiša“ Budva, Vjera Radulović, Nikolina Kašćelan i Kristina Miljenović.
Publika u Kotoru uživala je u raznovrsnom muzičkom programu, dok je atmosfera u dvorani odavala duh zajedništva i podrške plemenitom cilju.
Nabavka vanbrodskog motora marke „Suzuki“ omogućiće efikasniju i kvalitetniju kontrolu terena nadzornicima NP Skadarsko jezero, ali i realizaciju naučno-istraživačkih djelatnosti zaposlenih u Javnom preduzeću za nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG) i Agenciji za zaštitu životne sredine Crne Gore, saopšteno je iz JPNPCG.
Sporazum o saradnji između ove dvije insistucije u cilju unaprijeđenja zaštite i naučno-istraživačke djelatnosti, kako navode, potpisali su direktorica JPNPCG Marinela Đuretić i direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić.
Posebno je važno što smo u prilici da u toku ribolovnog zabrana i kampanje “Budi odgovoran – prijavi krivolov” zaposlenima u NP Skadarsko jezero predamo vanbrodski motor marke „Suzuki“, čija je nabavka realizovana u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine. Uvjereni smo da će u narednom periodu korišćenje ovog motora omogućiti bolju i efikasniju kontrolu terena sa ciljem spriječavanja svih nezakonitih aktivnosti koje su prijetnja po prirodu i biodiverzitet parka. Osnaživanje naše službe kroz materijalno-tehnička sredstva je ključno, posebno imajući u vidu da se svakodnevno suočavaju sa brojnim izazovima na terenu. Prethodnih dana svjedočili smo i napadima na naše nadzornike tokom obavljanja njihovih radnih zadataka na spriječavanju nelegalnog izlova ribe. Ovakvi nemili događaji upozoravaju državu i društvo u cjelini i alarm su koji nam ukazuje da mora postojati snažna reakcija svih nadležnih organa kako bi se spriječili napadi na one koji se zalažu za očuvanje prirodnih resursa za buduće generacije, a počinioci bili adekvatno kažnjeni – poručila je Đuretić.
Sporazum predstavlja konkretan korak u ostvarivanju tih ciljeva, jer uključuje finansijsku podršku obije insistucije u iznosu od po 4.500 eura za nabavku vanbrodskog motora koji će omogućiti efikasniji pristup teško dostupnim područjima jezera, čime će se značajno unaprijediti kontrola, ali i naučno-istraživačke aktivnosti koje se sprovode u ovom području.
Ovo je, kako navode iz NPCG, bila prilika i da se ukaže na značaj međuinstitucionalne saradnje koja doprinosi zaštiti i očuvanju zaštićenih područja Crne Gore.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić istakao je sjajnu saradnju sa JPNPCG i izdvojio izazove sa kojima se susrijeću zaštićena područja.
Na području nacionalnih parkova prisutan je jedan od najvećih problema – problem potkornjaka koji pokušavamo da zajedno prevaziđemo. Želimo da izvučemo najbolje zaključke i da odradimo istraživanja da bi znali kako u buduće da se borimo. Takođe zajedno smo i u borbi protiv krivolova i nelegalnih aktivnosti na Skadarskom jezeru jedan. Naš najveći motiv za podršku NPCG u ovom dijelu jeste to da su u posljednjih nekoliko godina pokazali veliki napredak, njihove službe rade posao koji iziskuje mnogo truda i rizika i Agencija je htjela na ovaj način da im pruži podršku – istakao je Gazdić.
On je dodao i da je saradnja sa JPNPCG u borbi protiv krivolova ujedno i podrška radu eko ambasadoru Agencije za zaštitu životne sredine i šefu Službe zaštite NP Skadarsko jezero Vuku Saičiću.
Ubuduće ćemo nastaviti da sarađujemo sa NPCG da podržavamo aktivnosti, jer znamo koje su njihove vrijednosti i da su zaštićena područja najbolje što imamo u Crnoj Gori. Moramo zajedničkim snagama da se trudimo da zaštitimo parkove, a kada samostalno radite neki posao, što se dešava i u Agenciji i u JPNPCG, često je to ponekad i nemoguć posao. Zato podrška Nacionalnim parkovima treba da dođe od svih institucija u sistemu kako bi se zajednički borili za zaštitu tog najvrijednijeg bogatstva koje imamo u Crnoj Gori – kazao je Gazdić.
Prema podacima NP Skadarsko jezero u martu je bilo 14 prijava protiv 28 osoba za nelegalan izlov ribe, a privremeno su oduzeta plovila, vanbrodski motori, kao i veća količina opreme koju koriste krivolovci. Ribolovni zabran traje do 15. maja, pa će korišćenje vanbrodskog motora biti od velike pomoći zaposlenima tokom kontrole terena i sprečavanja nelegalnih aktivnosti.
Apelovano je na savjesne građane da prijave sve nezakonite radnje i aktivnosti koje primijete u nacionalni parkovima, ali i da se tokom ribolovnog zabrana suzdrže od kupovine ribe, jer na taj način indirektno podržavaju krivolov.
Pisci i predstavnici izdavčkih kuća najavili su da će se okupiti ispred kancelarije vlasnika Fejsbuka Marka Zakerberga u King’s Cross-u u Londonu, kako bi izrazili protivljenje njegovoj upotrebi LibGen baze podataka za obuku svojih modela vještačke inteligencije, prenosi Gardijan.
Romanopisci Kejt Mos i Trejsi Ševalie, kao i pjesnik i bivši predsjednik Kraljevskog društva za književnost Daljit Nagra, biće među onima koji će prisustvovati protestu ispred kancelarije kompanije u King’s Cross-u distriktu.
Demonstranti će se okupiti na Granari Skver-u, a pismo kompaniji Meta od Društva autora (SoA) biće uručeno lično. Pismo će takođe biti poslato i na glavnu adresu Mete u SAD-u.
Početkom ove godine, u američkom sudskom dokumentu tvrdilo se da je izvršni direktor Meta, Mark Zakerberg odobrio korišćenje kompanije tzv. “sjenke biblioteke”, LibGen, koja sadrži više od 7,5 miliona knjiga. Prošlog mjeseca, The Atlantic je ponovo objavio pretraživu bazu podataka sa naslovima koji se nalaze u LibGen-u, kroz koju su mnogi autori otkrili da su njihova djela možda korišćena za obuku Meta AI modela.
Predsjednica Društva autora (SoA) Vanesa Foks O’Laglin opisala je postupke kompanije Meta kao “ilegalne, šokantne i potpuno razarajuće za pisce”.
Jedna knjiga može da se piše godinu dana ili duže. Meta je ukrala knjige kako bi njihov AI mogao da reprodukuje kreativni sadržaj, što potencijalno može da dovede do toga da ovi isti autori ostanu bez posla – dodala je.
Poštujemo prava intelektualne svojine trećih strana i smatramo da je naša upotreba informacija za obuku AI modela u skladu sa važećim zakonodavstvom – rekao je portparol kompanije Meta.
Grupa istaknutih autora, uključujući Mos, Ričarda Osmana, Kazua Išigura i Val Mekdermid, nedavno je potpisala pismo Društva autora (SoA) upućeno sekretarki za kulturu Lisi Nendi, tražeći da se rukovodioci kompanije Meta pozovu u parlament. Izjava je objavljena na Change.org kao peticija koja je od tada prikupila 7.000 potpisa, prenosi Gardijan.
Bila sam užasnuta kad sam vidjela da su moji romani bili u LibGen bazi podataka i zgrožena sam vladinom tišinom po tom pitanju. Da mi oduzmu moje prelijepe knjige bez mog pristanka i bez ijednog centa kompenzacije, a zatim ih nahrane AI monstrumu, osjećam kao da sam bila opljačkana – rekla je romanopisac Ej Džo Vest, koja predvodi današnji protest
Sudska tužba podnijeta u januaru od strane grupe autora koji tuže Meta zbog kršenja autorskih prava u SAD-u – među kojima su Ta-Nehisi Koates, Žakelin Vudson, Endrju Šon Grir, Junot Diaz i komičarka Sara Silverman – tvrdila je da su rukovodioci kompanije, uključujući Zakerberga, bili svjesni da je LibGen baza podataka koja se vjeruje da sadrži piratski materijal kada su dozvolili njeno korišćenje.
Autori su “stvarno uznemireni”, rekla je izvršna direktorka SoA, Ana Ganli.
Činjenica da ove onlajn biblioteke piratskih knjiga i dalje postoje je sama po sebi loša, ali kada globalne kompanije koriste te baze da nelegalno pristupe i eksploatišu djela koja su zaštićena autorskim pravima, to je dupli udarac za autore.
Izvor: Vijesti
Osamdeset studenata i članova akademske zajednice krenulo je biciklima iz kampusa Univerziteta u Novom Sadu na put do Strazbura.
Kako su studenti ranije najavili, vožnja će trajati narednih 13 dana, a put je dug oko 1.300 kilometara.
Više stotina Novosađana okupilo se u kampusu, kako bi ispratili bicikliste.
Plan je da biciklisti prođu kroz Mađardsku, Slovačku, Austriju, Njemačku i Francusku, a prenoći će i u Subotici.
Oni će na tom putu imati asisteniciju mehaničara, ljekarski tim, kao i pratnju više vozila koja će prevoziti rezervne djelove, namirnice i lične stvari biciklista.
Među onima koji su krenuli na put ima predstavnika Novosadskog univerziteta, Beogradskog, Niškog i Kragujevačkog univerziteta.
Kako je precizirano juče na konferenciji za novinare, ova vožnja je usmjerena ka Savjetu Evrope i Evropskoj uniji, organizacijama “koje imaju ključnu ulogu u podršci demokratiji, ljudskim pravima i vladavini prava”.
Ideja je da studenti predstavnike evropskih institucija upoznaju sa misijom, njihovim zahtjevima zbog kojih mjesecima blokiraju fakultete, a očekivanja su da će njihov put izazvati reakciju i viših zvaničnika EU.
Sinoć je u kampusu Univerziteta u Novom Sadu, u organizaciji Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, organizovana humanitarna prodaja pljeskavica i tom prilikom prodato je 1.710 pljeskavica i tri pečena praseta, a prikupljeno je 1,9 miliona dinara i 2.135 eura za put studenata.
Pored poljoprivrednika, na tom mjestu su bili i građani koji su prodajom različitih proizvoda i rukotvorina dali svoj doprinos te je ukupno na cijelom humanitarnom bazaru prikupljeno 5.915 eura i 32 miliona dinara, što sve ukupno čini oko 33.500 eura.
Izvor: Beta
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ocenila je danas da su i dalje otvorena vrata za pregovore sa američkom administracijom o carinama koje je najavio predsjednik SAD Donald Tramp.
Još nije kasno da se problemi rješavaju pregovorima – rekla je fon der Lajen, piše N1.
Ona je dodala da je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič „u stalnom kontaktu“ sa američkim kolegama.
Nastojaćemo da smanjimo prepreke – poručila je Fon der Lajen.
Tramp je sinoć najavio uvođenje carina na uvoznu robu, od 34 odsto na kineske proizvode, 20 odsto na one koji dolaze iz Evropske unije do čak 46 odsto za robu iz Vijetnama.
On je jučerašnji dan proglasio „Danom oslobođenja“, dok njegovi protivnici govore o „Danu recescije“ zbog posljedica koje će nanijeti carine SAD.
Tramp je obećao da će se fabrička proizvodnja vratiti u SAD kao rezultat uvođenja carina.
Izvor: N1
Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele su carinu od deset odsto na robu koja se uvozi iz Crne Gore, pokazao je grafikon koji je u srijedu uveče objavila Bijela kuća na svom nalogu na mreži X.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da SAD uvode “recipročne carine” svim zemljama, otprilike u visini polovine onoga što one naplaćuju Vašingtonu, prenose Vijesti.
Trump je izvršnu uredbu potpisao na događaju u Bijeloj kući, nazvanom Dan oslobođenja. On je tom prilikom prikazao tabelu na kojoj su prikazane nove carine za većinu zemalja – od deset odsto do 49 odsto.
Carine koje SAD uvodi stupile su na snagu u ponoć.
Evropskoj uniji Trump je uveo carine od 20 odsto, Velikoj Britaniji deset odsto, a Švajcarskoj 31 odsto.
Za Kinu je predvidio carine od 34 odsto, Tajvan 32 odsto, Južnu Koreju 25 odsto, a Japan 24 odsto. Najviše carine je uveo za Kambodžu, čak 49 odsto, a za Vijetnam 46 odsto.
Među zemljama koje se nalaze na spiskovima s novim carinama su i Srbija s carinom od 37 odsto, Bosna i Hercegovina s 35 odsto i Sjeverna Makedonija s 33 odsto.
Trump je posegnuo za tako agresivnom retorikom pošto je pokazao spremnost da razgradi globalni ekonomski sistem iako su njegovom ustanovljavanju ključno doprinijele SAD poslije Drugog svjetskog rata.
Našim poreskim obveznicima deru kožu više od 50 godina, ali to se više događati neće – poručio je Trump iz Bijele kuće.
Predsjednik SAD je obećao da će se fabrička proizvodnja vratiti u SAD kao rezultat uvođenja carina.
Međutim, njegova politika rizikuje da dovede do naglog ekonomskog usporavanja, jer se potrošači i privreda suočavaju s mogućnošću naglog poskupljenja uvozne robe, među kojom i odjeće, a i automobila, te lančano i domaćih proizvoda.
Uznemirujući ekonomski pokazatelji poput pada vrijednosti akcija ili straha potrošača nijesu natjerali Trumpovu administraciju da preispita svoju strategiju.
Savjetnik za trgovinu Bijele kuće Peter Navarro tvrdi da će nove carine donijeti SAD prihod od 600 milijardi USD godišnje, što će biti najveće dizanje američkih carina od završetka Drugog svjetskog rata.
Ministar trgovine Scott Bessent rekao je američkim kongresmenima da će carine biti ograničene i da se mogu spustiti u bilateralnim pregovorima s drugim državama.
Očekuje se da će uvoznici teret carina prevaliti na potrošače.
Premisa Trumpove administracije je da će domaći proizvođači brzo povećati proizvodnju i stvoriti nova radna mjesta po fabrikama.
Uzimajući u obzir široko postavljanje carina od 20 odsto pa naviše, kako su to najavljivali neki zvaničnici Bijele kuće, većina ekonomskih analiza predviđa oštećenje privrede usljed visokih cijena i stagnacije, i da će privredni rast SAD, mjeren kroz bruto domaći proizvod, biti za oko jedan odsto niži. Predviđa se poskupljenje automobila, stanovanja, prehrambenih proizvoda, pa čak i osiguranja.
Trump uvodi carine na svoju ruku, a ima načina da to učini bez odobrenja Kongresa, što otvara vrata opozicionim demokratama da kritikuju njegovu administraciju zbog ekonomskih posljedica.
Trump je i u prvom mandatu uveo carine, ali one nijesu proizvele željeni efekat.
Izvor: Mina-business
Demokratski senator Kori Buker ušao je u istoriju, održavši najduži govor ikada u Senatu. Maratonsko obraćanje demokrate iz Nju Džersija bio je simboličan protest protiv američkog predsjednika Donalda Trampa u kojem je upozorio na “ozbiljan i hitan” trenutak u američkoj istoriji. Govor je trajao, vjerovali ili ne, 25 sati i pet minuta.
Iako nije bila riječ o takozvanom “filibasteru“, govoru osmišljenom da ometa usvajanje nekog zakona, ipak je usporio zakonodavne poslove u Senatu koji je pod kontrolom Republikanaca. Pravila za takve govore zahtijevaju da govornik ostane na nogama i odustane od svojih pauza za toalet.
Buker je rekao da će govoriti dokle god bude fizički sposoban, kada je započeo svoj govor u ponedjeljak u oko 19 časova po lokalnom vremenu. Završio ga je u utorak u večernjim satima.
Buker (55), koji je četvrti po rangiranju demokrata u Senatu, dio vremena je iskoristio da pročita pisma svojih birača, koji su rekli da su pretrpjeli štetu zbog politika predsjednika Trampa.
Bivši predsjednički kandidat takođe je iskoristio vrijeme govoreći o sportu, recitujući poeziju i odgovarajući na pitanja svojih kolega. Buker, koji je Afroamerikanac, govorio je o svojim korijenima kao potomak i robova i vlasnika robova, prenosi BBC.
Rekord za najduži filibuster pripada američkom senatoru Stromu Turmondu iz Južne Karoline, koji je, prema zapisnicima Senata Sjedinjenih Američkih Država, govorio 24 sata i 18 minuta protiv Zakona o građanskim pravima iz 1957. godine.
Noviji u istoriji bio je filibuster Teda Kruza iz 2013. godine, koji je držao govor 21 sat. Ovaj republikanac tada je govorio protiv Obamakera.
izvor: Agencije, BBC