
Foto: Cetinjski list
Vrijeme sjutra promjenljivo oblačno, u južnim i centralnim predjelima sa sunčanim intervalima, a od sredine dana lokalno slaba kiša, najavili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Više uslova za padavine u kontinentalnim predjelima i planinskom zaleđu Boke.
Vjetar je slab do umjeren, ponegdje kratkotrajno pojačan, sjevernih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 12, najviša dnevna od 7 do 19 stepeni.
Komitet za ljudska prava UN zabrinut je zbog informacija o postojanju korupcije, posebno u oblasti pravosuđa, ali i zbog činjenice da za sada nema mnogo pravosnažnih presuda koje uključuju visoke državne zvaničnike.
Crna Gora mora ubrzati okončanje aktuelnih sudskih postupaka u slučajevima korupcije koja uključuje visoke zvaničnike, osiguravajući da počinioci, ako budu proglašeni krivim, budu i adekvatno kažnjeni – poručeno je u Drugom periodičnom izvještaju tog tijela, koje funkcioniše u sklopu Kancelarije visokog komesara za ljudska prava UN (OHCHR).
Komitet konstatuje da su preduzete određene mjere koje odnose na oblast borbe protiv korupcije, ali ih zabrinjavaju “informacije o neefikasnosti Agencije za sprečavanje korupcije, kao i nedovoljnoj saradnji te institucije sa državnim tužilaštvima”.
Komitet poručuje i da je neophodno povećati efikasnost i nezavisnost Agencije, kroz obezbjeđivanje dovoljno finansijskih, ljudskih i tehničkih resursa…
Treba ojačati kapacitete policije, tužilaca i sudija da identifikuju i efikasno rješavaju slučajeve korupcije – poručeno je u izvještaju.
Očekuju i da će Crna Gora tokom godine usvojiti propis koji će obezbijediti da je institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda u potpunosti u skladu sa principima koji se odnose na status takvih institucija. Takođe, naglašavaju, država toj instituciji treba da obezbijedi dovoljne finansijske i ljudske resurse kako bi se osiguralo da može efikasno da sprovodi svoje nadležnosti, ali i da se njene preporuke u potpunosti primjenjuju.
Komitet je pohvalio mjere koje je država preduzela da poboljša bezbjednost novinara.
Komitet pozdravlja usvajanje obaveznih smjernica za tužioce tokom postupanja u slučajevima napada na novinare, kao i izmjene zakonodavstva radi bolje zaštite zaposlenih u medijima. Komitet je zadovoljan i aktivnom podrškom Komisiji za praćenje napada na novinare. Komitet ipak ostaje zabrinut zbog navodno povećane rasprostranjenosti prijetnji i napada na novinare posljednjih godina i nedostatka pune odgovornosti u starijim slučajevima, a posebno kad se radi o ubistvu Duška Jovanovića iz 2004. i ranjavanju novinarke Olivere Lakić iz 2018 – naglašeno je u izvještaju.
Za Komitet su zabrinjavajuće informacije o strateškim tužbama (SLAPP) protiv novinara i medija.
Preciziraju da se najčešće radi tužbama za klevetu, koje imaju za cilj da zastraše i ućutkaju novinare koji izvještavaju o pitanjima od javnog interesa. Konstatuju i da im država nije dostavila informacije u vezi sa ishodima.
Komitet naglašava i da Crna Gora treba da ojača napore u borbi protiv govora mržnje i mržnjom motivisanog nasilja.
Ističe i da država mora osigurati da navodni zločini iz mržnje budu temeljno istraženi i procesuirani, a da se počinioci, ako budu osuđeni, kažnjavaju sankcijama srazmjerno težini krivičnog djela i da žrtve budu obeštećene.
Moraju se jačati mjere za borbu protiv govora mržnje na internetu, kroz blisku saradnju sa provajderima internet usluga, platformama društvenih mreža i grupama koje su najviše pogođene govorom mržnje – naglašeno je u izvještaju.
Komitet UN ističe i da zabrinjava rasprostranjenost patrijarhalnih stavova i ponašanja, uključujući prijavljeni porast govora mržnje i nasilja prema ženama u političkom i javnom životu.
Komitet pozdravlja značajne korake preduzete na jačanju zakonodavnog i političkog okvira za borbu protiv nasilja nad ženama. Komitet je, ipak, zabrinut zbog navodno visokog nivoa društvene tolerancije i rasprostranjenosti rodno-zasnovanog nasilja… – ističe se u izvještaju.
Komitet je zabrinut i zbog toga što se nasilje u porodici i dalje često procesuira kao prekršaj, dok, kada se goni kao krivično djelo, često rezultira blagim sankcijama.
Precizira da je i dalje visok nivo predrasuda prema LGBT zajednici, koja se manifestuje u različitim oblicima diskriminacije uključujući govor mržnje i neki slučajevi nasilja.
Pozdravlja izradu Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, ali upozorava na to da taj propis još nije usvojen.
Komitet prepoznaje napore preduzete za rješavanje pitanja diskriminacije Roma i Egipćana, ali prepoznaje marginalizaciju tih grupa, koja se posebno odnosi na neadekvatno i nejednak pristup formalnom zaposlenju. Komitet je zabrinut da, uprkos napretku postignutom u pristupu obrazovanju, stopa završene srednje škole među romskom i egipćanskom djecom ostaje niska – navodi se u izvještaju.
Komitet je zabrinut zbog nedostatka preciznosti u pogledu starosne granice za penzionisanje sudija Ustavnog suda.
Komitet žali zbog predugog trajanja sudskih postupaka, velikog broja zaostalih predmeta u krivičnim, parničnim i upravnim postupcima, kao i u Ustavnom sudu. Komitet je zabrinut i zbog prijavljenog nedostatka sudija i sudskog osoblja, kao i nezadovoljavajućih uslova rada za sudije i tužioce, uključujući i nedovoljan broj sudnice – navodi se u izvještaju.
Komitet je stava da država mora da ojača kapacitete za brzu i efikasnu istragu i krivično gonjenje predmeta ratnih zločina.
Sudije i tužioci treba da imaju institucionalizovani program specijalizovane obuke o međunarodnom krivičnom i humanitarnom pravu, pravima žrtava i najboljoj praksi u postupanju u slučajevima ratnih zločina. Država članica treba da ubrza okončanje tekućih slučajeva i da nastavi da istražuje, ali i da, gdje je moguće, utvrđuje i krivično goni komandnu odgovornost – precizirano je.
Izvor: Vijesti
Vrijeme u Crnoj Gori sjutra na primorju pretežno sunčano, u ostalim oblastima promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, uz rijetku pojavu kratkotrajno slabe kiše, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Kako navode, vjetar je slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 1 do 11, najviša dnevna od 10 do 21 stepen.
Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU. Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.
Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.
On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.
Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.
Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.
Izvor: N1
Snabdijevanje vodom biće obustavljeno u subotu, 5.aprlia u dijelu naselja Bajice (donjem selu) u terminu od 12 do 15 sati, saopšteno je iz gradskog Vodovoda.
Kako navode, razlog obustave je intervencija na vodovodnoj mreži u sklopu početka rekonstrukcije vodovodne mreže u preostalom dijelu naselja Bajice.
Učenica drugog razreda OŠ „Njegoš“ Vanja Vujović pobjednica je desete Opštinske smotre recitatora u kategoriji osnovnih škola – mlađi uzrast (od prvog do petog razreda). Iskra Rakčević, učenica sedmog razreda OŠ „Njegoš“, osvojila je prvu nagradu u kategoriji srednji uzrast (od šestog do devetog razreda), dok je najbolje recitatorsko umijeće u kategoriji srednjoškolaca pokazao gimnazijalac Damjan Stanojević.
Jubilarna deseta Opštinska smotra recitatora održana je danas u Osnovnoj školi „Njegoš“. U recitatorskom umijeću takmičilo se četrdeset devet učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine Cetinje.
Drugo mjesto u konkurenciji nižih razreda osnovnih škola osvojila je Maša Radović,učenica petog razreda škole „Lovćenski partizanski odred“, dok je treće mjesto pripalo učeniku petog razreda OŠ „Lovćenski partizanski odred“ Pavlu Perutoviću.
U nadmetanju učenika starijeg osnovnoškolskog uzrasta drugoplasirana je učenica sedmog razreda OŠ „Njegoš“ Jana Popović, a treće mjesto pripalo je učeniku devetog razreda OŠ „Šunjo Pešikan“ Borisu Jovanoviću.
U konkurenciji srednjoškolaca drugo mjesto osvojila je učenica trećeg razreda Gimnazije Maša Borilović, a treće Danijel Gospić, učenik drugog razreda SLŠ „Petar Lubarda“.
U nadmetanju nižih razreda osnovnih škola specijalna nagrada za ekspresiju u govoru i držanju pripala je Saši Čelebiću, učeniku petog razreda OŠ „Njegoš“ , dok je specijalnu nagradu za dikciju, sigurnost i vladanje scenom osvojila učenica drugog razreda OŠ „Njegoš“ Hana Strugar.
Specijalna nagrada za izražajnost, komunikaciju sa publikom, šarm i prirodnost u drugoj kategoriji pripala je učeniku šestog razreda OŠ „Njegoš“ Luki Perišiću, a specijalnom nagradom za dinamičnost, sceničnost i dikciju nagrađena je učenica devetog razreda OŠ „Njegoš“ Lana Kaluđerović.
U konkurenciji srednjoškolaca, specijalna nagrada za stav i prirodnost pripala je učeniku prvog razreda JU Gimnazija Petru Perišiću, dok je specijalnu nagrada za prirodnost i dosljednost u emociji osvojila učenica prvog razreda SLŠ „Petar Lubarda“ Viktorija Milić.
Stručni žiri, koji su činile pjesnikinja Slavka Daković, doc. dr Olga Vuičić-Komatina, direktorica Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“ mr Dragica Lompar, glumica Ana Vučković i pobjednica drżavne smotre recitatora 2016. godine Milica Radović, ocjenjivale su izbor pjesme, akcentuaciju i dikciju, ostvarivanje misaono-emotivnih sadržaja pjesme, prirodnost, izražajnost, te sugestivnost kazivanja.
Nagrade za učesnike obezbijedili su Prijestonica Cetinje i Fakultet za crnogorski jezik i književnost, dok je Javna ustanova „Lovćen – Bečići“ pobjednike u tri uzrasne kategorije i njihove mentore nagradila vikendom u odmaralištu na Ivanovim Koritima.
Prvonagrađeni učenici u sve tri kategorije predstavljaće Cetinje na Državnoj smotri recitatora.
Organizator desete Opštinske smotre recitatora je Osnovna škola “Njegoš” u saradnji sa Prijestonicom Cetinje.
M.S.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) pokrenulo je besplatnu telefonsku liniju za prijavu korupcije u obrazovanju, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.
Kako su naveli u saopštenju, broj telefona za prijavljivanje je 080 – 070 – 070.
Svaki građanin može da se obrati i pozove ovaj broj, a tokom razgovora neophodno je navesti precizne podatke i činjenice o prijavljenoj korupciji u obrazovanju – naglasili su.
Nakon prijave, kako su zaključili, Ministarstvo će postupati u zavisnosti od sadržaja prijave u saradnji sa nadležnim institucijama sistema.