Indijska svemirska letjelica Čandrajan-3 uspješno se spustila na Mjesečev južni pol, čime je Indija postala prva zemlja na svijetu koja je to učinila.
Sve prethodne misije na Mjesec dotakle su njegovo tlo malo niže od ekvatora, ali ispitivanje njegovog južnog pola ključno je u potrazi za vodom na tom Zemljinom satelitu, navodi BBC.

Naučnici se sada nadaju da pokrenu rover koji će slati fotografije i podatke na Zemlju.
Indija je sada na Mjesecu – poručio je Premijer Narendra Modi obraćajući se prisutnima u kontrolnoj sobi.

Ovim je Indija postala četvrta zemlja kojoj ikada pokušao poduhvat slijetanja na Mjesec. Prije nje su to učinile SAD, Kina i bivši Sovjetski Savez, ali nikom nije uspjelo da dosegne njegov južni pol.
Zašto je voda na Mjesecu važna?
Naučnici su zainteresovani za džepove drevnog vodenog leda jer bi mogli pružiti podatke o lunarnim vulkanima, materijalu koji su kometi i asteroidi dopremili na Zemlju.
Ako vodeni led postoji u dovoljnim količinama, mogao bi biti izvor pitke vode za istraživanje Mjeseca i mogao bi pomoći u hlađenju opreme.
Takođe se može razgraditi za proizvodnju vodonika za gorivo i kiseonika za disanje, podržavajući misije na Mars ili lunarno rudarenje.
Ugovor Ujedinjenih naroda o svemiru iz 1967. zabranjuje bilo kojoj naciji da polaže pravo na vlasništvo nad Mjesecom.
Napori pod vodstvom SAD-a da se uspostavi skup načela za istraživanje Mjeseca i korištenje njegovih resursa, Artemis Accords, imaju 27 potpisnika. Kina i Rusija nisu potpisale.
Izvor: BBC/HRT