NVU „Antifašisti Cetinja” Skupštini Prijestonice Cetinje i odborničkim klubovima uputilo je inicijativu da se maketa Ordena narodnog heroja, koja je krasila skupštinsku salu do njenog renoviranja krajem devedesetih godina prošlog vijeka, vrati na mjesto gdje je bila.
Maketu Ordena treba vratiti da bi, objasnili iz Udruženja, svjedočila o ratnom heroizmu, borbi i žrtvama Cetinjanki i Cetinjana u Drugom svjetskom ratu, kao i o vremenu mira i blagostanja nakon rata, do raspada SFRJ.
U tekstu inicijative navodi se da je Cetinju „Orden narodnog heroja“, predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito dodijelio je 1975. godine, povodom tridesetogodišnjice oslobođenja zemlje, a za herojska djela i podvige, za bezbrojne žrtve i izvanredan doprinos pobjedi nad neprijateljem u narodnooslobodilačkom ratu.
Najvećim odličjem čojstva i junaštva ovjenčana je vjekovna i nepomirljiva žeđ Crnogoraca i Cetinja za slobodom, duboki smisao za pravdu i socijalnu jednakost, revolucionarna borba, ovjenčan je ustanak crnogorskog naroda, herojski Lovćenci i proslavljeni proleteri. Ovim odličjem slave i ponosa obasjane su žrtve i podvizi junačkog i drevnog grada Cetinja, primjeri uspravnog umiranja i goloruke hrabrosti, nepomirljive borbe i prkosa u ognju i žicama, na vješalima i pred cijevima, umiranja u ilegali i prvoj borbenoj liniji. Imenom i znamenjem heroja odlikovano je djelo 4.964 borca, djelo 1.200 boraca cetinjskog kraja palih na bojištima i strelištima, djelo 49 narodnih heroja.
Borci sa teritorije naše opštine pronijeli su slavu širom domovine, vodili žestoke borbe od Cetinja do Beograda, od Triglava do Đevđelije i ginuli jednako za Kupres, Livno, Vilića Gumno, Neretvu i Sutjesku, Beograd, Sarajevo, Zagreb, Ljubljanu i Trst kao i za Cetinje i svoj Lovćen – zapisao je u Inicijativi.

Ističu da ono što se nikako ne smije zaboraviti jesu vrijednosti partizanskog pokreta.
Sa jedne strane partizanska pobjeda je donijela slobodu od okupatora i pravdu za kolaboracioniste, a sa druge strane ona je stvorila jedan humaniji svijet jednakosti i socijalne pravde, koji je omogućio emancipaciju masa koju Balkan nikad ni prije ni poslije toga nije vidio. Ona je i stvorila jedan novi svijet: svijet socijalne sigurnosti, mira, jedno egalitarnije društvo u kome pristojan život nije bio privilegija bogataške elite – poručili su u tekstu Incijative.
Iz Udruženja „Antifašisti Cetinja” smatraju da je nezamislivo je da se danas, skoro 80 godina nakon veličanstvene pobjede nad mrakom i terorom, kako kažu, stidimo svog antifašističkog nasljeđa, „tog dubokog humanističkog opredjeljenja i vjere u čovjeka, slobodu i ravnopravnost“.
Ta borba, uprkos osporavanju povampirenih zagovornika fašističkih ideja na tlu bivše SFRJ, nikada ne smije biti zaboravljena. Časna antifašistička borba crnogorskog, srpskog, hrvatskog, bošnjačkog, slovenačkog i makedonskog naroda u toku Drugog svjetskog rata se ne može zatamniti djelovanjem današnjih neonacista i revizionista koji uporno pokušavaju da pod plaštom nacionalnog pomirenja izjednače borce protiv fašizma i saradnike okupatora.
Zato je antifašizam pobjeda civilizacije nad srednjovjekovnom poraženom ideologijom. Cetinje to mora znati i cijeniti! – zaključuje se u tekstu Inicijative NVU „Antifašisti Cetinja”.
1 Comment
Inicijativu podnose oni koji su razbucali Titovu Jugoslaviju i Cetinje doveli na prosjački štap! G r e o t a !