Uspješni cetinjski triatlonac Miloš Darić u razgovoru za Radio Cetinje govorio je o Triatlon klubu „Lovćen“ koji postoji pola godine, ističući kako je glavni cilj da se naš grad u skorijoj budućnosti nađe na crnogorskoj triatlon mapi. Osim toga Darić je govorio i o učešću na najprestižnijoj svjetskoj triatlon trci „Ironman“ koja je održana u Barseloni, čime je ostvario rezultat karijere.
Prema riječima Darića, na Cetinju postoji veliko interesovanje za bavljenjem ovim sportom, što ga je podstaklo da osnuje Triatlon klub „Lovćen“, kako bi se pružila prilika našim sugrađanima da učestvuju na trkama kao članvi domaćeg kluba.
Svi mi sa Cetinja koji volimo triatlon, bili smo prinuđeni da se na neke tritlon trke prijavljujemo kao članovi susjednih klubova. To nas je podstaklo da krenemo u formiranje kluba. Imali smo poteškoća prilikom osnivanja, ali smo uspjeli da intezivnim radom osnujemo Triatlon klub „Lovćen“ koji postoji već pola godine. Naš glavni cilj je promocija triatlona, i trudićemo se da u predstojećem periodu uključimo što više ljudi, a nadam se da ćemo tokom sljedeće godine biti u prilici da organizujemo takmičenja i na teritoriji Cetinja – kazao je Darić.

Naš sagovornik smatra da je za bavljenjem tritlonom ipak najvažnija volja, ističući da su Cetinjani uporni i borbeni za velike izazove. Stoga, Darić kaže da su u klub dobrodošli svi oni koji vole biciklizam, trčanje ili plivanje.
Trenutno klub broji oko deset članova. Pozivam sve one koji su zainteresovani za ovaj sport da nam se priključe. Raduje me što nas kontaktiraju ljudi koji tek sada počinju da se bave trčanjem, polumaratonskim disciplinama i biciklizmom. Moram da istaknem, da je triatlon sport sa trentno najvećom ekspanzijom u svijetu, a koliko je popularan, govori i podatak da je među pet najgledanih na ovogodišnjim Olimpijskim igrama – kazao je on.
Darić smatra da Cetinje ima potencijala da u doglednoj budućnosti bude organizator neke tritlon trke, navodeći kako već u planu imaju određene rute.
I pored toga što mi na Cetinju nemamo prostora za plivački segment, sa druge strane, naš grad je pogodan za bavljenjem duatlonom, što podrazumijeva trčanje i biciklizam. U procesu je formiranje triatlon lige u Crnoj Gori, što znači da ćemo biti u prilici da organizujemo duatlon i triatlon trke, pa će naš cilj biti da makar dva ili tri kola te lige budu organizovana na Cetinju. Da ova obećanja nijesu prazna, svjedoči organizacija Novogodišnjeg polumaratona koji će se održati na Cetinju drugog januara sljedeće godine. Očekujemo veliki broj prijavljenih, a već sada imamo najavljene takmičare iz Rusije i regiona. Trčaće se sedam krugova, po tri kilometra, ali više detalja imaćemo narednih dana – kazao je on.

Ovaj sport, prema riječima Darića iziskuje veliku požrtvovanost. No, bez obzira na to, za njega triatlon ipak predstavlja „poseban životni stil“.
Sama priprema za trku zavisi od nas samih i onoga za čem se opredijelimo. Bilo da se radi o nekoj ozbiljnijoj trci, ili da triatlon prihvatamo kao hobi. Ukoliko se prijavimo za poludistancu ili fuldistacu „Iroman“, onda su potrebne ozbiljne pripreme i veliko odricanje. Buđenje prije svitanja, biciklističke vožnje koje traju po nekoliko sati, kao i višečasovna trčanja. Da bi sve bilo na nivou, morate biti i te kako psihički sposobni da sve to prihvatite i odradite. Zato sve ovo predstavlja poseban životni stil, u kojem ja zaista uživam – kazao je Darić.
Najveći uspjeh u karijeri za Darića je nedavno učešće na najprestižnijoj svjetskoj triatlon trci „Ironman“ koja je održana u Barseloni. Kako je rekao, time je ispunio veliki san, obećavši da se na tom rezultatu neće zadržati.
Mislio sam da je ovaj uspjeh za mene nedostižan i prezahtjevan. Još uvijek ne mogu da vjerujem da sam postigao ovakav uspjeh. Mnogo sam napora i truda uložio u tu trku. Cijelu 2021. godinu sam trenirao, provodeći i do 20 sati nedjeljnog obima treninga – kazao je Darić.
foto:Ironman Spain
Poznato je da se triatlon trke organizuju kroz fascinante predjele, no kako ističe Darić, požrtvovani triatlonac „gladan“ rezultata nema vremena da uživa u ljepoti pejzaža.
Sa kojom ambicijom takmičar ode na trku, u toj mjeri može i da uživa u samoj prirodi i pejzažima. Ako je neko otišao da se takmiči sa vremenom, sa sopstvenim rezultatima i rekordima onda nema vremena da uživa u pejzažima. Ima i onih koji učestvuju upravo iz gušta, iako je teško shvatiti da neko na tako prestižnoj trci kao što je „Ironman“ može uopšte da uživa u prirodi – zaključio je Darić.
Za našeg triatlonca slijedi još jedan veliki izazov, učešće na „Ironman“ trci koja će biti odžana u Estoniji na ljeto 2022.godine.
A.Tomović