Prijestonica Cetinje vodeći je partner na projektu „No Borders for Work“, koji se finansira iz prekograničnog programa Evropska unija – Crna Gora – Albanija.
Sporazum o partnerstvu na projektu, koji se realizuje s ciljem unapređenja socijalno-inkluzivnog ekonomskog razvoja prekograničnih regija, kako je objasnio gostujući u emisiji „Aktuelno“ savjetnik za EU i donatorske projekte Miloš Ivanišević, potpisan je između Prijestonice Cetinje, opštine Fushe Arrez i Nevladinih organizacija „ProAct Hub” iz Podgorice i „Institut za održive politike“ iz Tirane, a krajem decembra potpisan je i ugovor sa Ministarstvom finansija.
Projekat u vrijednosti od oko 430 hiljada eura, kako je dodao Ivanišević, zvanično je počeo sa implementacijom 1. februara ove godine.
Cilj projekta je poboljšanje zapošljavanja na Cetinju. Fizičkim licima koja žele da osnuju novi biznis ili start upovima, koji žele da se malo unaprijede, želimo da pomognemo u mentoringu, da im pomognemo kroz određene obuke, ali ono što želim da naglasim jeste da ćemo naredne godine davati grantove malim i srednjim preduzećima. Predviđeno je deset grantova za teritoriju Crne Gore i Albanije, od čega će na Cetinju biti dato pet u vrijednosti do nekih 5 hiljada eura po grantu. Mislim da je veoma značajno za firme koje tek počinju da dobiju određena bespovratna sredstva kako bi se, prije svega, digitalizovali, napravili website i uopšte realizovali početne korake u biznisu – objasnio je Ivanišević u razgovoru za Radio Cetinje.
Pored mentora koji će biti angažovani iz Crne Gore, kako je istakao, biće angažovani i mentori sa strane čime će preduzetnicima biti obezbijeđena dodatna podrška u razvijanju svoga biznisa.
U okviru proojekta „No Borders for Work“ u zgradi Agencije za razvoj i podršku poslovanju opremljena je podcast stanica.


Riječ je o prvoj podcast stanici u Crnoj Gori u vlasništvu jedne lokalne samouprave. Tu će se raditi različite vrste podcasta koji su vezani za biznis, biće objavljivano sve ono što budemo radili kroz sami projekat. Putem podcasta građani će moći pratiti implementaciju svih aktivnosti, dobiti sve informacije vezane za grantove koji se budu davali – kada će biti Info dani, u koje vrijeme, trajanje Info dana, kad će biti realizovani u Albaniji a kad u Crnoj Gori, tako da će bilo ko ko bude želio da prisustvuje tim događajima moći da se adekvatno informiše – kazao je Ivanišević.
Cilj je bio, kako navodi, da se podcast stanica napravi što ranije.
Bilo je predviđeno da se ona kao aktivnost odradi do januara naredne godine, međutim s obzirom na to da treba odraditi nekoliko podcasta do kraja projekta, htjeli smo da tu investiciju, koja je ujedno i najveća investicija u projektu u opremi, odradimo što ranije kako bi dobili na boljoj vidljivosti i kako bismo dobili što rasprostranije informisanje građana, ne samo Cetinja nego i Crne Gore – istakao je Ivanišević.
U toku je izrada modela za treninge, što se tiče samih preduzetnika, ali i modela o sprovođenju kompletne procedure, pa Ivanišević očekuje da će ubrzo početi sa informisanjem građana i preko društvenih mreža i putem podcast stanice.
Svaki projekat koji je realizovan do sad baziran je, kako je istakao, na dobrobiti Cetinja i građana Cetinja.
Imamo projekat koji je već odobren. Projekat nije vezan za prekograničnu saradnju, već isključivo za Crnu Goru. Dat je od Ministarstva finansija i tiče se društvene inkluzije. Ugovor je potpisan i onoga momenta kad se prebace prva sredstva kreće se sa implementacijom – kazao je Ivanišević.


Projekat će, kako objašnjava, trajati godinu dana a pridruženi partneri na projektu su Centar za socijalni rad i Zavod za zapošljavanje.
Projekat podrazumijeva obuku i dokvalifikaciju trajno nezapošljenih žena i mladih, koji su na Birou rada i u Centru za socijalni rad, kako bi mogli da ih osposobimo da sjutra kod nekog preduzetnika dobiju posao. Cilj nam je zapošljavanje što većeg broja naših sugrađana. Više informacija ćemo objaviti kad projekat bude odobren i kad krenemo sa prvim aktivnostima – kazao je Ivanišević.
Kroz saradnju sa Evropskom unijom, započetu 2011. godine, Prijestonica je realizovala niz projekata poput nabavke cistijerne za čišćenje kanalizacije, ali i niza projekata koji se odnose na infrastrukturu ili su iz oblasti energetske efikasnosti.
Značaj projekata koje finansira Evropska unija ogleda se, prije svega, u ispunjavanju standarda što podrazumujeva da imamo znanje kako da se ti projekti sprovode. Onoga momenta kad bi ušli u EU mi bismo bili spremni da povukujemo neka sredstva milionske vrijednosti. Uvijek smo se vodili time da što više saznamo i što više naučimo po pitanju sprovođenja tih projekata jer sjutra, kad ti projekti dođu, biće nam mnogo lakše – objasnio je Ivanišević.
Jasno je, kako dodaje, da država mora ispunjavati obaveze koje daje Evropska unija, ali opštine su te koje su, kako ističe, stubovi države.
Opštine su te koje treba da sprovedu te procedure koje se traže od EU da bismo što prije ušli u Evropsku uniju. Čim unaprijedite poslovanje same lokalne samouprave, institucija koje su u vlasništvu lokalne samouprave, vi ste završili 90 odsto stvari koje je potrebno odraditi da bi država ušla u Evropsku uniju – zaključuje Ivanišević u razgovoru za Radio Cetinje.
M. Sekulić