Društvo

U borbi protiv bolesti zavisnosti održana radionica “Izaberi slobodu!”

Prema Međunarodnom i Nacionalnom kalendaru zdravlja novembar je mjesec posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti, tim povodom Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, JZU “Dom zdravlja” Cetinje-Savjetovalište za mlade/mentalno zdravlje i Sekretarijat za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje organizovali su radionice pod nazivom “Izaberi slobodu”, za učenike osmih razreda osnovnih škola
U borbi protiv bolesti zavisnosti održana radionica “Izaberi slobodu!”

Prema Međunarodnom i Nacionalnom kalendaru zdravlja novembar je mjesec posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti, tim povodom Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, JZU “Dom zdravlja” Cetinje-Savjetovalište za mlade/mentalno zdravlje i Sekretarijat za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje organizovali su radionice pod nazivom “Izaberi slobodu”, za učenike osmih razreda osnovnih škola “Lovćenski partizanski odred “ i “Njegoš”.

Period adolescencije je ključan za sazrijevanje i formiranje ličnosti svakog djeteta, navodi se u saopštenju Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje.

Period adolescencije je ključan za sazrijevanje i formiranje ličnosti svakog djeteta, navodi se u saopštenju Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje.

U ovom periodu djeca su posebno osjetljiva, ali i podložna uticaju društva. To je razdoblje u kome se mnoge promjene u životu mladih odvijaju izuzetno dinamično i intenzivno. Mladi  osim što su radoznali, imaju želju da budu prihvaćeni u društvu, da se dopadnu drugima, u tom periodu stiču polnu zrelost, formiraju sistem moralnih vrijednosti i principa bitnih za jednu ličnost – saopštili su iz Sekretarijata.

Zavisnost, naglasili su, može imati puno lica – droga, alkohol, duvan, igre na sreću, lijekovi, hrana, internet, i može pogoditi svakoga.

Radionica “Izaberi slobodu”

Takođe, može djelovati razarajuće ne samo na tijelo, nego i na dušu, socijalni život i finansijsku situaciju, zaključili su učenici kroz diskusiju  izlažući ideje o rješenjima problema – kazali su.

Radionica je bila interaktivnog karaktera i učenici su imali prliku da spoznaju informacije o strukturi ličnosti prijemčivoj za zavisnost, razlozima za zloupotrebu psihoaktivnih supstanci, štetnim posljedicama, a cilj je skretanje pažnje mladih na rizična ponašanja i promovisanje zdravog odnosa prema životu.

Tokom predavanja predavači su stavili akcenat, ne samo na to da upoznaju djecu sa vrstama bolesti zavisnosti i samim posljedicama njihovog korišćenja, već i na to da radimo na razvijanju socijalnih vještina kao značajnim mehanizmima zaštite od ulaska u bolest zavisnosti. Pružanje informacija, od strane stručnih lica, o mehanizima bolesti zavisnosti kao i o negativnim posljedicama koje konzumacija psihoaktivnih supstanci nosi sa sobom, kod učenika je izazvalo pozitivan stav prema zdravim stilovima života kao i prepoznavanje negativnih obrazaca ponašanja – navedeno je u saopštenju Sekretarijata za kulturu, sport i mlade.

Radionicu su vodile psihološkinje Marija Perišić i Sandra Perović i sociološkinja Katarina Martinović.