Foto: RTV Cetinje
Automobil Reno klio vlasnika N. K. izgorio je sinoć na Cetinju u ulici Bore Stankovića, a povrijeđenih nije bilo, saznaje Radio Cetinje.
Prema nezvaničnim informacijama, sumnja se da je ispod automobila podmetnuta vatra iako vještak još uvijek utvrđuje pod kojim okolnostima je izgorio auto.
Služba zaštite i spašavanja dobila je prijavu o požaru sinoć u 2 sata i 15 minuta, a vozilo su gasila tri vatrogasca. Intervencija je završena u 3 sata nakon ponoći.
M. J.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je, na osnovu prijave koju su dobili sinoć, poslali dopunu dokumentacije Osnovnom državnom tužilaštvu Podgorica, Prosvjetnoj inspekciji i JU Gimnaziji “Slobodan Škerović” u vezi sa slučajem profesora protiv kojeg se u Gimnaziji vodi disciplinski postupak.
Podsjećamo, nakon što je bivša učenica Sara Vujisić, prijavila direktorici Gimnazije poruke koje je dobila od profesora Radomana Čečovića, a koje su bile uznemirujuće, o čemu je javnost saznala početkom mjeseca, u slučaj se uključilo Ministarstvo prosvjete i Prosvjetna inspekcija.
U Ministarstvu su nakon ovog slučaja, dobili i prijave na ponašenje drugog profesora u toj školi protiv kojeg se vodi disciplinski postupak, zbog sumnje na seksualno uznemiravanje učenica.
Kako navode u saopštenju, sinoć je stigla još jedna prijava.
Ustavni odbor je kreiranjem različite prakse u istovjetnim pravnim stvarima, ugrozio pravnu sigurnost i protivpravno preuzeo nadležnost Ustavnog suda koja je utvrđena Ustavom, ocijenio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
Ustavni odbor u utorak je izglasao zaključke kojima konstatuju da je zbog ispunjavanja uslova za odlazak u penziju prema Zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju, prestao mandat sudijama Ustavnog suda Dragani Đuranović, Desanki Lopičić i Budimiru Šćepanoviću. Na sjednici Skupštine konstatovan je kraj mandata Đuranović.
Milatović je rekao da vrhovna uloga Ustavnog suda, kada je u pitanju očuvanje ustavnosti i zakonitosti u državi, zahtijeva punu funkcionalnost, integritet i samostalnost te institucije.
U tom smislu, izbor i razriješenje sudija Ustavnog suda moraju biti zasnovani na strogom poštovanju procedura koje su utvrđene Ustavom Crne Gore i Zakonom o Ustavnom sudu – kazao je Milatović.
On je na platformi X podsjetio da, shodno Ustavu, sudije Ustavnog suda bira i razrješava Skupština.
A, kako je dodao, odredbom člana 154 stav 3 utvrđeno je da nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu.
Nadalje, odredbom člana 7 stav 1 Zakona o Ustavnom sudu propisano je da predsjednik Crne Gore i Ustavni odbor, kao ovlašćeni predlagači, sprovode postupak predlaganja sudija Ustavnog suda nakon dobijanja obavještenja o prestanku funkcije ili razrješenju sudije – naveo je Milatović.
On je rekao da je stavom 2 istog člana propisano da će Ustavni sud o ispunjenju uslova za starosnu penziju, odnosno o isteku mandata sudije Ustavnog suda, obavijestiti predlagača koji je tog sudiju predložio, šest mjeseci prije ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, odnosno prije isteka mandata.
Shodno citiranim ustavnim i zakonskim određenjima, napominjem da ću svoja postupanja, kada je u pitanju sprovođenje postupka predlaganja dvoje sudija Ustavnog suda, u cjelosti upodobiti utvrđenom obimu nadležnosti koje, u tom postupku, imam kao predsjednik Crne Gore – kazao je Milatović.
Prema njegovim riječima, takav pristup podrazumijeva raspisivanje javnog poziva za izbor sudije nakon što prethodno Ustavni sud, u skladu sa članom 154 stav 3 Ustava, na sjednici utvrdi nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje sudije i u zakonskom roku ga obavijesti o toj činjenici.
Dakle, kao predsjednik Crne Gore, napominjem da nijesam nadležan za utvrđivanje ispunjenosti uslova za prestanak sudijske funkcije, već je to isključiva nadležnost i odgovornost Ustavnog suda, kao što nijesam nadležan ni za razrješenje sudija Ustavnog suda jer je to ustavna nadležnost Skupštine – kazao je Milatović.
On je ukazao na to, da do danas, nije dobio obavještenje od Ustavnog suda o prestanku funkcije za nekog od sudija koje predlaže predsjednik države.
Milatović je rekao da je, istovremeno, kao predsjednik Crne Gore, zabrinut zbog jučerašnjih dešavanja u Skupštini, koja mogu imati dalekosežne posljedice po institucionalnu stabilnost u državi.
U konkretnom slučaju, ostaje nejasno zbog čega je Ustavni odbor, kreiranjem različite prakse u istovjetnim pravnim stvarima, ugrozio pravnu sigurnost i protivpravno preuzeo nadležnost Ustavnog suda koja je utvrđena članom 154 stav 3 Ustava – rekao je Milatović.
On je dodao da se kao društvo, „nalazimo u kritičnom momentu narušavanja ustavno-pravnog poretka koje može biti pogubno po dalji demokratski razvoj države i naš evropski put”.
Nepromišljene i na pravu neutemeljene odluke aktuelne vlasti, donesene uz ignorisanje svake utemeljene i opravdane kritike, posebno su opasne ako se tiču djelovanja najvažnijih institucija u Crnoj Gori – naveo je Milatović.
On je kazao da će svojim primjerom, kao i do sada, nastaviti da svoje djelovanje vrši u skladu sa nadležnostima koje mi pripadaju na osnovu Ustava i zakona.
Ujedno ukazujući na brojne institucionalne anomalije kojima nažalost, iz dana u dan, sve više svjedočimo – zaključio je Milatović.
Izvor: Agencija Mina
Srednje stručne škole u Crnoj Gori u školskoj 2023/2024. godini napustilo je 846 učenika, ili 4,73 odsto u odnosu na ukupan broj srednjoškolaca, piše Dan.
Od ukupnog broja onih koji su napustili škole u školskoj 2023/2024. godini, čak 547 učenika ne nalazi se u sistemu obrazovanja u tekućoj (2024/2025), odnosno nijesu nastavili vanredno da se školuju. To pokazuju podaci iz dokumenta “Analiza ranog napuštanja srednjeg stručnog obrazovanja u školskoj 2023/2024. godini”, koji je uradio Centar za stručno obrazovanje Crne Gore. Analiza je urađena na osnovu centralne baze podataka (MEIS) Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).
Prema tom dokumentu, u koji je “Dan” imao uvid, podaci ukazuju na rastući trend napuštanja srednje škole u posljednje tri godine, sa sve većim brojem učenika koji izlaze iz obrazovnog sistema. Autore dokumenta posebno zabrinjavaju podaci da se povećava i broj učenika koji se nakon napuštanja redovnog školovanja ne vraćaju u sistem srednjeg obrazovanja (vanredni učenici).
Godinu ranije, u školskoj 2022/2023, srednje stručne škole je napustilo 798 učenika, ili 4,65 odsto, dok je u školskoj 2021/2022. godini 526 učenika, ili 2,89 odsto, prekinulo redovno školovanje.
Ukoliko posmatramo realne pokazatelje stope osipanja učenika, dolazimo do broja od 547, ili 3,06 odsto, što predstavlja broj učenika koji se nijesu vratili u sistem obrazovanja. Kada ovaj broj uporedimo sa prethodnom školskom godinom, kada je tih učenika bilo 456, ili 2,66 odsto, evidentan je porast za gotovo 100 učenika koji nijesu u sistemu obrazovanja nakon što su napustili školu – predočeno je u analizi.
Broj dječaka koji su odustali od školovanja tri puta veći od broja djevojčica
Podaci pokazuju da je broj dječaka (651, ili 77 odsto) koji su napustili obrazovanje tri puta veći u odnosu na djevojčice (195, ili 23 odsto).
Broj dječaka koji se nijesu vratili u sistem obrazovanja u tekućoj školskoj godini iznosi 405, ili 74 odsto, dok broj djevojčica u istoj kategoriji iznosi 142 ili 26 odsto.
U školskoj 2023/2024.godini, od 846 učenika koji su napustili srednju školu najviše njih, čak 669, isključeno je iz škole. Tu spadaju đaci kojima je zbog neopravdanih izostanaka prestalo svojstvo redovnih učenika, kao i oni koji su isključeni na osnovu odluke nastavničkog vijeća. Većina ovih učenika, čak 417, ne nalazi se u sistemu obrazovanja u ovoj školskoj godini (2024/2025), odnosno nijesu vanredno upisali bilo koju srednju školu u Crnoj Gori.
Samovoljno se iz škole ispisao 81 srednjoškolac. U dokumentu je konstatovano da je 71 učenik ispisan na zahtjev roditelja (staratelja). Deset srednjoškolaca se preselilo u inostranstvo, sedam je preminulo, tri su napustila školu zbog zasnivanja radnog odnosa…
Kada govorimo o napuštanju obrazovnih profila 3. i 4. stepena, veći broj učenika, njih 435, ili 11,36 odsto, napustio je zanimanja trećeg stepena, dok je obrazovne programe četvrtog stepena napustilo 411 učenika, ili 2,92 odsto. Imamo drastičan porast učenika koji napuštaju školu sa zanimanjima trećeg stepena, 11,36 odsto u odnosu na 6,82 za prethodnu školsku godinu. Od ukupnog broja učenika koji su napustili zanimanja trećeg stepena – 435, njih 296 se nije vratilo u obrazovni sistem u tekućoj školskoj godini. Od ukupnog broja učenika koji su napustili zanimanje četvrtog stepena, njih 211 se nije vratilo u sistem obrazovanja u tekućoj školskoj godini – navodi se u dokumentu.
Kako su utvrdili autori analize, najveći broj učenika napušta školu u prvom razredu (njih 279, ili 5,16 odsto), a najmanji u četvrtom (87, ili 2,72 odsto). Treći razred su napustila 243 đaka, ili 4,94. Kako ukazuju autori dokumenta, za razliku od četvrtog razreda, za koji su podaci na nivou ranijih godina, u ostalim razredima bilježi se rast broja učenika koji napuštaju školu.
Autori dokumenta ističu da im je MEIS omogućio da precizno prate situaciju u smislu broja učenika koji su u riziku od ranog napuštanja školovanja (broj izostanaka i nedovoljnih ocjena), zbog čega predlažu da se djeluje preventivno i da se blagovremeno preduzmu mjere, u smislu individualnog savjetovanja đaka i roditelja. Ističe se značaj saradnje sa roditeljima, stavljanje fokusa na podršku učenicima, smanjenje pritiska u vezi sa ocjenjivanjem i ispitima, promocija obrazovanja kao vrijednosti i slično.
Izvor: DAN
Hrvatski film “Čovjek koji nije mogao šutjeti” o ratnom zločinu u Štrpcima ušao je u uži izbor za Oskar u kategoriji akcija – kratkometražni film.
U pitanju je ostvarenje reditelja Nebojše Slijepčevića, koje je, inače, komisija Filmskog centra Crne Gore odbila da podrži.
Podsjetimo, prethodno je tom ostvarenju pripala Zlatna palma u konkurenciji kratkometražnog filma u Kanu, potom i Gran pri u Melburnu, a onda je proglašen i najboljim kratkim filmom na nedavnoj dodjeli Evropskih filmskih nagrada.
U glumačkoj postavi su, između ostalih, Goran Bogdan, Dragan Mićanović Aleksis Manenti, Priska Ugrina i Robert Ugrina.
Opširnije o samom Slijepčevićevom ostvarenju možete pročitati u posebnom tekstu u nastavku.
Izvor: Portal Analitika
Akcija limitirane cijene na snazi je već više od tri mjeseca. Obuhvatila je oko hiljadu artikala u većim marketima koje smo obišli. Uredno su istaknuti natpisi koji upućuju potrošače šta mogu kupiti po nižim cijenama. Osnovne životne namirnice, jaja, sirevi, meso i prerađevine, mlijeko, voće, povrće, namazi, hemijski proizvodi. Nespore Podgoričani sa kojima smo razgovarali da ima ušteda, ali ocjenjuju da ima prostora za dalja pojeftinjenja.
Građani kažu da malo pomaže ta akcija, jer u većini slučajeva je limitirana cijena na artikal koji je prethodno imao veću cijenu, tako da nakon pojeftinjenja to ustvari ne bude spuštena cijena.
Ima dosta naroda koji živi u teškim socijalnim uslovima, imate dosta penzionera koji imaju 450 eura. Šta će oni sa 450 eura da kupe? – zapitala je jedna od anketiranih.
Iako je akcija osmišljena da ista ograničenja važe u prodavnicama širom države, ipak ima onih koji tvrde da se više može kupiti u glavnom gradu nego na primorju za isti novac. Recimo u Budvi je mnogo skuplje.
Inflacija usporava, to pokazuje i zvanična statistika kod nas. U septembru je bila jedan odsto, u oktobru nula, a prethodnog mjeseca prema Monstatu 0,3%. Na blagi rast obrazložili su, uticale su veće cijene goriva, voća, povrća, bezalkoholnih pića, te odjeće, obuće.
Doprinos u usporavanju inflacije, ocenjuje ekonomski analitičar Predrag Zečević, dala je akcija limitirane cijene, ali napominje da postoje mehanizmi da se smanji i ispod definisanih dva odsto.
Smatram da je vrijeme da država osmisli neke programe za masovnu podršku domaćim proizvođačima, dugoročno eksportirajući domaće proizvode, formirajući konačno te robne rezerve o kojima se priča već dugo i koje su ukinute prije 23 godine, možemo da utičemo na nivo inflacije – kaže Zečević.
Na sajtu vlade objavljeni su i podaci o kontroli poštovanja akcije, pa posljednji pokazuju da je zbog utvrđenih nepravilnosti u trgovinama izrečeno više od 20 prekršajnih naloga vrijednih preko 60 hiljada eura. Akcija limitirane cijene važi do 31. januara.
Izvor: RTCG
U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano, od sredine dana povremeno uz umjerenu oblačnost, a najviša dnevna temperatura vazduha iznosiće 18 stepeni.
Na sjeveru ujutru ponegdje po kotlinama magla, koja se lokalno može i duže zadržati tokom dana.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar će biti slab, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od minus tri do sedam, a najviša dnevna od osam do 18 stepeni, a u mjestima gdje će se magla zadržati i niže temperature.