Izložba fotografija „Kijev u ratu“ otvorena je danas u prostorijama Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK) na Cetinju.
Fotografije ukrajinskih autora, među kojima su fotoreporteri ukrajinskih i svjetskih medija i ukrajinska vojna lica, svjedoče o odbrani ukrajinske prijestonice, životu stanovnika Kijeva tokom rata.


Ovakvi događaji, kazao je ambasador Ukrajine u Crnoj Gori Oleh Herasymenko otvarajući izložbu, veoma su važni za širenje istine o teškim vremenima koje prolazi ukrajinski narod boreći se protiv ruske agresije.
On je zahvalio autorima izložbe Natalji Iščenko i Serhiju Moruginu i njihovom „Fondu mira Astamura Gumba“, kao i Fakultetu koji je nazvao pouzdanim prijateljem Ukrajine.


Fotografije, prema riječima profesora FCJK doc. dr Milana Markovića, nemaju samo za cilj puko prikupljanje i čuvanje materijala, već predstavljaju prozore u živote pojedinaca koji su pretrpjeli nezamislivu patnju, gubitke i traume, saopštavajući istovremeno priču o otpornosti, hrabrosti i nesalomljivosti ljudskoga duha.
Izložene fotografije prenose iskustva iz žarišta odbrane đe se hrabri muškarci i žene herojski drže da odbrane svoju domovinu. Kroz objektiv talentovanih fotografa, ova izložba ima za cilj uhvatiti sirove emocije i razorni uticaj ruske agresije na ukrajinsku zajednicu, te pomoći da se shvati rat u momentima kada nema vremena za zaustavljanje i razmišljanje. Svaka ovđe prikazana fotografija priča jedinstvenu priču, nudeći uvid u živote običnih građana koji su se našli usred sukoba – kazao je Marković.


Ova izložba, kako je istakao, služi i kao poziv na akciju.
Naša je dužnost kao posmatrača baviti se ovim sadržajima ne samo na emocionalnoj, već i na intelektualnoj i moralnoj ravni. Moramo ostati ujedinjeni protiv svakog oblika agresije ili kršenja suvereniteta; preispitivati okolnosti i razloge koji su doveli do ovoga rata, i pozvati na odgovornost sve one koji svakodnevno čine brojne zločine i nepočinstva – poručio je Marković.
On je podsjetio da je od samoga početka ruske agresije FCJK i njegovo osoblje pružao nedvosmislenu podršku i solidarnost Ukrajini i njenim gradanima, što, kako je objasnio, kroz otvoren poziv ukrajinskoj akademskoj zajednici da svoje utočišće nađe u toj instituciji, a što zbog činjenice da je Cetinje danas jedini grad u Crnoj Gori koji u kontinuitetu organizuje protestne šetnje u znak osude ruskoga militantnog imperijalizma.


Izložba je, kako je objasnila autorka Natalja Iščenko, poziv da se pruži moralna podrška hrabrim ljudima u Ukrajini, koji se svojom odlučnošću i hrabrošću odupiru svim izazovima ruske agresije.
Organizatori izložbe su Fakultet za crnogorski jezik i književnost – Cetinje i Ambasada Ukrajine u Crnoj Gori.
M.S.