Kultura

Izložba „Jugoslovenska hiperinflacija“ otvorena večeras na Cetinju

Izložba umjetnika Mladena Bundala pod nazivom „Jugoslovenska hiperinflacija“ otvorena je večeras u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju. Projekat „Jugoslovenska hiperinflacija“ dio je šireg interdisciplinarnog istraživanja koje, prema riječima autora, ispituje fenomen hiperinflacije kao kulturni proces i psihološki događaj ekonomske neizvjesnosti. Hiperinflacija koja je zadesila Jugoslaviju u periodu od 1992 do 1994. godine
Izložba „Jugoslovenska hiperinflacija“ otvorena večeras na Cetinju

Izložba umjetnika Mladena Bundala pod nazivom „Jugoslovenska hiperinflacija“ otvorena je večeras u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju.

Projekat „Jugoslovenska hiperinflacija“ dio je šireg interdisciplinarnog istraživanja koje, prema riječima autora, ispituje fenomen hiperinflacije kao kulturni proces i psihološki događaj ekonomske neizvjesnosti.

Hiperinflacija koja je zadesila Jugoslaviju u periodu od 1992 do 1994. godine duboko je i traumatično iskustvo – kazala je kustoskinja izložbe, istoričarka umjetnosti Ana Ivanović.

Inflacija je nedovoljno adresirana u javnom diskursu i umjetničkom polju. Kao društvo nismo osvijestili tu traumu, a kamoli suočili se sa njom, što je manir opšte prisutan – da traume sklanjamo po strani, i upravo zbog toga je prostor umjetničke intervencije neophodan. Kroz umjetničko istraživanje koje sprovodi autor izložbe, pronalazi se prostor u kojem je moguće zamisliti svijet solidarnosti koja nam je prijeko potrebna. Zahvaljujem se autoru koji nam je omogućio da osjetimo prostor slobode u kome je on na vrlo suptilan način, prožimajući svoja lična sjećanja i informacije do kojih je došao tokom istraživanja, izvršio razobličavanje struktura moći sa kojih dolazi diktat o vrijednostima, diktat koji danas živimo – konkurentnost, potreba za brzim protokom kapitala, BDP, suočavanje sa inflacijom i solventnost, kazala je Ivanović.

Ona naglašava da postoji pravo na nesolventnost, odnosno ideja da mi kao društvo imamo pravo da kažemo: ”NE plaćanju duga za koji nismo odgovorni”.

Ne mislim samo na finansijski dug koji nam se nameće od strane ekonomskih elita, nego mislim i na Ideju da kao društvo odlučno kažemo NE diktatu ekonomskog koda gdje se gubi taktilnost i empatija – poručila je Ivanović.

Autor izložbe Mladen Bundalo, interdisciplinarni umjetnik, rođen je u Prijedoru 1986. godine. Diplomirao je na Akademiji umjetnosti u Banja Luci, magistrirao na smjeru video, multimedijalne i performans umjetnosti na Fakultetu likovnih umjetnosti u Brnu. Bavi se istraživačkom vizuelnom umjetnošću, tekstom, eksperimentalnim i hibridnim filmom.

Izložba, koju je organizovao Narodni muzej Crne Gore biće otvorena do 29. novembra.