Kultura

Izložba slika Jelene Vušurović – slikarstvo koje slavi majku

Svaka izložba Jelene Vušurović, pa i ova, predstavlja iskorak ka novim idejnim i likovno-estetskim traženjima umjetnice rakošnog talenta i pozitivnih pokretačkih, stvaralačkih nemira, kazala je istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković.
Izložba slika Jelene Vušurović – slikarstvo koje slavi majku

Foto: Nataša Kašćelan/RTV Cetinje

Svaka izložba Jelene Vušurović, pa i ova, predstavlja iskorak ka novim idejnim i likovno-estetskim traženjima umjetnice rakošnog talenta i pozitivnih pokretačkih, stvaralačkih nemira, kazala je istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković, na otvaranju osamnaeste samostalne izložbe radova crnogorske slikarke, večeras u Centru za kulturu, na Cetinju.

Izložbu, pod nazivom „Mati“, čini postavka 16 radova, rađenih tehnikom ulje na platnu.

Kroz svoja umjetnička djela predstavljena večeras Vušurović je kazala da “u biti šalje jednu veliku poruku ljubavi, poruku ne zaboraviti nekoga ko je postojao i ko je”, kako je kazala, bio jako bitan.

Ja sam sebi dala dozvolu da udaram po Sizifu i njegovoj teoretici da je apsurd sve ono što je za nas sreća, a sreća ste vi. Svaki dio vas koji ste sad ovdje je više od 20 godina uz mene, a oni koji su se priključili kao moji veliki prijatelji, to je kao šlag na torti – kazala je akademska slikarka sa Cetinja.

Jelena Vušurović ovom izložbom definisala je djelo kojim je težila da prevaziđe mitsko mišljenje opterećeno prastarim predrasudama, i vidno polje našeg doba obogati procesom osvješćenja koje još nije završeno, kazala je Ljiljana Zeković, govoreći diskursom posvećenom radovima koji čine okosnicu i bit ove izložbe.

Foto: Nataša Kašćelan/RTV Cetinje

Zeković je podsjetila da, u likovnom opisu umjetnice, motiv žene predstavlja eminentan tematski sadržaj preko kojeg, kakao je objasnila, ona iskazuje svoj odnos prema arhetipskom, mitskom i savremenom.

Zapravo, njena zamisao je da univerzalne vrijednosti personifikovane životovornim načelima kulta Majke poveže sa mitskom ličnosti Sizifom koji je na njenim slikama samo fikcija arhetipskog značenja. Riječ je o mati kao biću intimnog karaktera, a istovremeno i majci čovječanstva: raspetoj kao Hrist, u molitvi, sa božanskim oreolom, zaštitnici – Laru domaćeg ognjišta – objasnila je Zeković.

Ona je prema njenim riječima „apriorno stamena Crnogorska žena, čvrsta kao kamen, koja u svijetlu opštecivilizacijskih vrijednosti predstavlja duhovni i temeljni demijurg vjekovnog opstanka čovjeka na ovim prostorima“.

Na poziv autorke, kao gosti izložbe, svoje radove publici su predstavili student vajarskih studija David Vušurović, studentkinja konzervacije i restauracije Sara Vušurović.

Foto: Nataša Kašćelan/RTV Cetinje

Programski koncept osmišljen je kao veče prožimanja umjetnosti, muzike i pisane riječi.

Pjesnik sa Cetinja Pavle Gligorović, čitao je stihove iz svoje zbirke poezije „Mravi iz utičnica”. O njegovom stvaralaštvu govorila je književnica Vesna Kovač, koja ga je nazvala pjesnikom velikog dara, koji ima poseban način da svoje misli i emocije prenese kroz poeziju.

Govoriti o poeziji Pavla Gligorovića znači govoriti o ljubavi, prijateljstvu, prošlosti, budućnosti, ljepoti života, ali i o manama današnjeg društva. On je originalna, kreativna i snažna stvaralačka ličnost – kazala je Kovač.

Pavle Gligorović i Vesna Kovač

Priču o ambalaži za vino, za koju će biti upotrijebljena ilustracija slike Jelene Vušurović, ispričala je grafička dizajnerka, Mateja Martinović.

U muzičkom dijelu programa nastupio je kamerni duo, koji čine pijanista mr Oleksij Molčanov i violinistkinja mr Tanja Ševaljević Bogdanović.

Za posjetioce izložbe priređena je degustacija vina, u izboru inženjera agronomije, Nemanje Pajovića.

Autorka je tokom svog umjetničkog djelovanja 18. puta izlagala samostalno, a učestvovala je na više od 100 kolektivnih i internacionalnih izložbi u Crnoj Gori, regionu kao i širom Evrope, Afrike i Azije.

Izložbu je organizovao Centar za kulturu Prijestonice Cetinje.

N. Kašćelan