U Galeriji 42° Fakulteta likovnih umjetnosti (FLU) otvorena je izložba Drawing “on translation”, španskih umjetnika Vertedor-Romera, JA. i Alonso-Calera, JM.[VertexZenit + ChatoZero].
Ova izložba, kako navode sa FLU, jedan je od rezultata istraživačkog projekta Axis Mediterranean koji Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja i Fakultet likovnih umjetnosti iz Malage realizuju u okviru Erasmus+ programa.
Cilj projekta je promovisanje dijaloga između Crne Gore i Španije kroz savremenu umjetnost i izložbene aktivnosti dva fakulteta koje čine vidljivim rad istraživača u umjetnosti na promociji internacionalizacije i multikulturalnih diskursa sa fokusom na oblast Mediterana, mediterasku kulturu i sukobe – objašnjavaju sa FLU.
Centralni fokus izložbe je, kako navode, Drawing “on translation”, interdisciplinarni instalacioni projekat inspirisan idejom dvostruke strategije:obnove industrijskog pamćenja i promišljanja o mogućim budućnostima.
Ovaj projekat nastaje oko fabrike OBOD na Cetinju, Crna Gora, a oslanja se na prethodni MACCOC projekat, koji je nažalost ostao neostvaren. U okviru MACCOC -a, poznata umjetnica Marina Abramović je predstavila izložbu “Fabrika frižidera i bistre vode”, kojom je željela stvoriti internacionalni multimedijalni centar – MACCOC (Društveni centar Marina Abramović Obod Cetinje). Ova izložba je predstavljala Crnu Goru na Bijenalu u Veneciji 2014. godine – dodaju sa Fakulteta.

Drawing “on Translation” OBOD, ističu, ima za cilj da redefiniše način korišćenja postindustrijskih prostora, istovremeno čuvajući industrijsko pamćenje i identitet teritorija koje su prošle kroz značajne promjene u svom razvoju. Ovaj pristup, kako dodaju, sagledava se kao preventivna arheologija, koja omogućava čuvanje industrijskog pamćenja za buduće generacije.
Umjetnici Alonso-Calero i Vertedor-Romero primjenjuju koncept kulturnog prevođenja koji je inspirisan Muntadasom. Ovaj pristup prevazilazi doslovno značenje i uključuje uticaj društvenih, političkih, kulturnih i ekonomskih faktora na svijet u kojem živimo. Izložba istražuje kako se kontekst, istorija i mediji preoblikuju i “prevode” prostor poput Giardini del Castello na Venecijanskom bijenalu. Slična strategija primjenjuje se i u teritorijama koje dijele slične izazove, poput cementare i industrijskih zona u Malagi, Španija, te čeličane CUG u industrijskoj zoni Lași, Rumunija – objašnjavaju sa Fakulteta.
Izložba “Drawing on Translation” OBOD, kako dodaju, predstavlja spoj umjetničkog izraza i kritičkog razmišljanja, s ciljem povezivanja Crne Gore i Španije kroz savremenu umjetnost i kulturnu razmjenu.
Ona služi kao platforma za dijaloge, sagledavanje perspektiva i proslavu bogatstva kulturne baštine i raznolikosti mediteranskog regiona – zaključuju sa FLU.
Izložba će biti otvorena do 20. septembra.