Kultni portreti zvijezda, kao što su Marlon Brando i Doli Parton, koje je napravio Endi Vorhol izloženi su u saudijskoj pustinji, a prva izložba pokojnog diva pop-arta u Saudijskoj Arabiji posveta je umjetnikovoj opsjednutosti slavnima, javlja AFP.
Organizatori su pokušali povući vezu između svijeta kojeg je Vorhol predstavljao, odnosno Njujorka prije pola vijeka i Saudijske Arabije danas.
Vorhol je odrastao u vrijeme radikalnih promjena u Americi 1950-ih i 1960-ih, vrijeme potpuno nove živahne kulture mladih, i on je to zabilježio i odražavao – rekao je Sumantro Ghose, direktor umjetničkog programa u Al Uli, saudijskom gradu u kojem se održava izložba.
Trenutno smo u Saudijskoj Arabiji u vremenu velikih promjena, velike transformacije – dodao je Ghose.
Vjerovatno bi uživao
Prema riječima Patrika Mura, direktora Vorholovog muzeja, umjetnik bi vjerovatno uživao u prilici da pokaže svoj rad u Saudijskoj Arabiji.
Mislim da bi mu ova zemlja koja se na neki način razvija pred našim očima bila fascinantna – rekao je Mur za AFP. Volio bi činjenicu da je možda bio prvi zapadni umjetnik koji izlaže na ovom nivou u Saudijskoj Arabiji.
Smještena u Maraji, koncertnoj dvorani sa ogledalima pored pješčanih planina u Al Uli, izložba pokazuje neke od glamuroznijih djela iz Vorholovog kataloga u tri glavne prostorije.
Posjetioci se prvo susrijeću s kratkim video zapisima slavnih snimljenim u njegovom studiju „Factory“ na Menhetnu: zamišljena Edi Sedžvick, Lu Rid koji pijucka bezalkoholno piće i Denis Hoper.
Tu su zatim portreti nekih od najvećih imena tog doba: od Žakllin Kenedi Onasis i Džudi Garland u 1960-ima do Debi Hari i princeze Karoline od Monaka u 1980-ima.
Posljednja soba posvećena je Vorholovim „Srebrnim oblacima“, balonima punjenim helijumom koje drže obožavaoci.
Izložba malo zadire u Vorholov život, ali Mur je rekao da je to zato što se nije uredno uklopila u fokus koji prenosi naslov: Slava.
Izvor: Al Jazeera balkan