Društvo

Izmjena zakona, pa prijemni ispiti

Na fakultetima Univerziteta Crne Gore u planu je da se od sljedeće godine uvede polaganje prijemnog ispita, a na pojedinima će se samo obavljati intervjui. Predstavnici UCG razgovarali su sa kolegama iz Ministarstva prosvjete i saglasili su se da prvo treba izmijeniti Zakon o visokom obrazovanju, a onda ovu novinu uvesti i u Pravilnik o
Izmjena zakona, pa prijemni ispiti

Foto: Univerzitet Crne Gore

Na fakultetima Univerziteta Crne Gore u planu je da se od sljedeće godine uvede polaganje prijemnog ispita, a na pojedinima će se samo obavljati intervjui. Predstavnici UCG razgovarali su sa kolegama iz Ministarstva prosvjete i saglasili su se da prvo treba izmijeniti Zakon o visokom obrazovanju, a onda ovu novinu uvesti i u Pravilnik o upisu.

Ranije je na svim fakultetima postojala obaveza polaganja prijemnih ispita, ali je ukinuta. Prorektor za nastavu UCG prof. dr Veselin Mićanović podsjeća da se to dogodilo okvirno od vremena uvođenja Bolonjskog sistema studiranja 2003/2004. godine. Tada su ukinuti prijemni osim za fakultete umjetnosti, Medicinski fakultet (Studijski program medicina i Studijski program stomatologija), Filozofski fakultet – Psihologija i Studijski program arhitektura. Tada je kao rezultat reforme srednjeg obrazovanja uvedena eksterna matura i preporuka je tadašnjih obrazovnih vlasti bila da ona zamijeni polaganje prijemnog ispita.

Prijemni ispiti se danas organizuju za upis na studijskim programima – medicini, stomatologiji, arhitekturi, psihologiji, fizičkoj kulturi i zdravim stilovima života, kao i na stručno-umjetničke studijske programe.

Intervju

Pravilnik o upisu na osnovne studije donosi nadležno ministarstvo prosvjete. Mi ćemo u komunikaciji sa organizacionim jedinicama predložiti polaganje prijemnog ispita na onim studijskim programima za koje se pokazala potreba da se uvede, a na nekim će biti predložen intervju kao vid provjere određenih sposobnosti kandidata – rekao je Mićanović.

Dodaje da prijemni ispit ima za cilj da obezbijedi kvalitetne polaznike na studijskom programu, zato se prijemni i organizuje iz predmeta od značaja za taj studijski program.

Kada se izmijeni Pravilnik o upisu detaljno ćemo analizirati po organizacionim jedinicama i studijskim programima gdje je potrebno uvesti prijemni ispit, a gdje intervjue. Koncept intervjua biće usaglašen sa prirodom oblasti kojoj pripada studijski program – istakao je Mićanović.

Svakako, dodaje prorektor, da bi se uveli prijemni ispiti mora doći do izmjena zakona koji se tiče visokog obrazovanja, a što bi proizvelo i nov proces akreditacije koji bi u tom smislu podrazumijevao i uvođenje prijemnih ispita na mnogim, ako ne i na svim studijskim programima.

Uglavnom, ove godine prijemne ispite realizujemo u skladu sa reakreditacijom koja je urađena prošle godine, a na osnovu akreditacionog materijala iz 2017. godine – naveo je on.

Formirali radnu grupu

Iz Ministarstva prosvjete saopštili su da je programom rada planirana izrada prijedloga zakona o visokom obrazovanju za IV kvartal ove godine, te su formirali mješovitu radnu grupu, imajući u vidu da se radi o stručnim poslovima u okviru kojih se zahtijeva saradnja različitih institucija.

Radnu grupu čine predstavnici Ministarstva prosvjete, Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Donja Gorica, Univerziteta Mediteran, Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja, Privredne komore, Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore kao i studenata privatnih ustanova visokog obrazovanja u Crnoj Gori.

U radnoj grupi, dodaju oni, nema predstavnika NVO sektora, jer nijesu iskazali interesovanje za učešće u izradi zakona o visokom obrazovanju, ni nakon dva objavljena javna poziva. Navode da će u cilju iznalaženja najboljih mogućih rješenja u postupku izrade prijedloga zakona Ministarstvo konsultovati predstavnike svih relevantnih institucija koje su na direktan ili indirektan način uključene u kreiranje politike visokog obrazovanja.

Tvrde da prijedlogom zakona žele da unaprijede bolju prepoznatljivost sistema visokog obrazovanja i konkurentnost visokoškolaca na domaćem i inostranom tržištu rada, zatim održiv sistem finansiranja, punu implementaciju praktične nastave u toku studija, a tretiraće se i pitanje eventualnog uvođenja prijemnog ispita za upis na osnovne studije na ustanovama visokog obrazovanja.

Dakle, sva su pitanja otvorena. Radna grupa će sačiniti nacrt teksta zakona koji će biti na javnoj raspravi kako bi svi zainteresovani subjekti mogli da daju primjedbe, komentare i sugestije, a sve u cilju donošenja što kvalitetnijeg teksta zakona. Da bi se mijenjao Pravilnik za upis studenata na Univerzitet Crne Gore kojim bi se vratilo polaganje prijemnih ispita na svim fakultetima, mora imati osnova u zakonu a u ovom slučaju toga nema – zaključuju iz resora kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović.

Novi zakon o visokom obrazovanju trebalo je da se donese u toku mandata ministarke Vesne Bratić. Konačna verzija tog akta, međutim, nikada nije javno objelodanjena, niti su sa njom upoznati članovi tadašnje radne grupe. Resor Bratić se nije saglašavao sa nekim stavovima koje su imali članovi radne grupe, te je došlo do stopiranja akta.

Pojedini članovi radne grupe tada su Ministarstvo optuživali za samovolju. Negodovali su što je tada nacrt poslat na javnu raspravu, a da nije sadržao ono što je dogovorila radna grupa.

Alarm zbog ispita iz maternjeg

Nedavno se posebno aktuelizovalo pitanje vraćanja prijemnih ispita, nakon slučaja maturskog ispita iz maternjeg jezika, gdje su maturanti zbog prepisivanja dobili nule, a onda i petice. Stručnjaci su zatražili od Univerziteta Crne Gore da reaguje i ne dozvoli ovim brucošima da se upišu.

Oni su prepisivali na eksternom ispitu iz maternjeg jezika zbog čega su dobili nule, ali su im te ocjene korigovane nakon što su đaci i roditelji protestovali u Ispitnom centru. Ministar prosvjete Miomir Vojinović obećao je tada roditeljima da će sporni testovi ponovo biti pregledani, iako su ranije predstavnici tog resora Komisiji za ocjenjivanje saopštili da će svi prepisivači popadati, što se i realizovalo, kada su dobili nule.

Komisija za ocjenjivanje je odbila da postupi po zamisli koju je imao ministar Vojinović i saopštavala je da bi bilo nezakonito ponovo testove da pregledaju, sa čim se nije saglašavalo Ministarstvo prosvjete. Vlada je smijenila rukovodstvo Ispitnog centra, predsjednicu Upravnog odbora, raspustila je to tijelo, a razriješena je i glavna ocjenjivačica. Formirana je nova komisija za ocjenjivanje koja je brzo pregledala testove, te su đaci koji su imali nule dobili i petice, četvorke, trojke… Stručnjaci su osporavali rad te komisije, da članovi nijesu prošli obuku, pregledali su testove u prostoriji koja nije pod audio i video-nadzorom.

Nastavnici, predstavnici civilnog sektora, organizovali su protest ispred Ministarstva prosvjete zbog poteza koji je povukao ministar Vojinović i pozvali su tužilaštvo da reaguje u ovom slučaju. Predmet je proslijeđen SDT-u.

Tražili su od UCG da reaguje, da ne boduje ove sporne ocjene maturanata pri upisu.

Prorektor za nastavu UCG prof. dr Veselin Mićanović izjavio je, međutim, da su u obavezi da upišu te maturante, jer je Ministarstvo prosvjete verifikovalo njihove ocjene.

Navedena situacija je ozbiljna opomena ukupnom obrazovnom sistemu u Crnoj Gori. Potrebno je ozbiljnije pristupiti eksternoj maturi ili pak razmotriti potrebu njenog postojanja, ako se ne može obezbijediti njena objektivnost. Nije isključena mogućnost da se u perspektivi razmotri potreba uvođenja prijemnog ispita za upis na svim studijskim programima na UCG – rekao je tada prorektor prof. dr Veselin Mićanović.

Izvor:Pobjeda