Foto: Univerzitet Crne Gore
Na fakultetima Univerziteta Crne Gore u planu je da se od sljedeće godine uvede polaganje prijemnog ispita, a na pojedinima će se samo obavljati intervjui. Predstavnici UCG razgovarali su sa kolegama iz Ministarstva prosvjete i saglasili su se da prvo treba izmijeniti Zakon o visokom obrazovanju, a onda ovu novinu uvesti i u Pravilnik o upisu.
Ranije je na svim fakultetima postojala obaveza polaganja prijemnih ispita, ali je ukinuta. Prorektor za nastavu UCG prof. dr Veselin Mićanović podsjeća da se to dogodilo okvirno od vremena uvođenja Bolonjskog sistema studiranja 2003/2004. godine. Tada su ukinuti prijemni osim za fakultete umjetnosti, Medicinski fakultet (Studijski program medicina i Studijski program stomatologija), Filozofski fakultet – Psihologija i Studijski program arhitektura. Tada je kao rezultat reforme srednjeg obrazovanja uvedena eksterna matura i preporuka je tadašnjih obrazovnih vlasti bila da ona zamijeni polaganje prijemnog ispita.
Prijemni ispiti se danas organizuju za upis na studijskim programima – medicini, stomatologiji, arhitekturi, psihologiji, fizičkoj kulturi i zdravim stilovima života, kao i na stručno-umjetničke studijske programe.
Pravilnik o upisu na osnovne studije donosi nadležno ministarstvo prosvjete. Mi ćemo u komunikaciji sa organizacionim jedinicama predložiti polaganje prijemnog ispita na onim studijskim programima za koje se pokazala potreba da se uvede, a na nekim će biti predložen intervju kao vid provjere određenih sposobnosti kandidata – rekao je Mićanović.
Dodaje da prijemni ispit ima za cilj da obezbijedi kvalitetne polaznike na studijskom programu, zato se prijemni i organizuje iz predmeta od značaja za taj studijski program.
Kada se izmijeni Pravilnik o upisu detaljno ćemo analizirati po organizacionim jedinicama i studijskim programima gdje je potrebno uvesti prijemni ispit, a gdje intervjue. Koncept intervjua biće usaglašen sa prirodom oblasti kojoj pripada studijski program – istakao je Mićanović.
Svakako, dodaje prorektor, da bi se uveli prijemni ispiti mora doći do izmjena zakona koji se tiče visokog obrazovanja, a što bi proizvelo i nov proces akreditacije koji bi u tom smislu podrazumijevao i uvođenje prijemnih ispita na mnogim, ako ne i na svim studijskim programima.
Uglavnom, ove godine prijemne ispite realizujemo u skladu sa reakreditacijom koja je urađena prošle godine, a na osnovu akreditacionog materijala iz 2017. godine – naveo je on.
Iz Ministarstva prosvjete saopštili su da je programom rada planirana izrada prijedloga zakona o visokom obrazovanju za IV kvartal ove godine, te su formirali mješovitu radnu grupu, imajući u vidu da se radi o stručnim poslovima u okviru kojih se zahtijeva saradnja različitih institucija.
Radnu grupu čine predstavnici Ministarstva prosvjete, Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Donja Gorica, Univerziteta Mediteran, Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja, Privredne komore, Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore kao i studenata privatnih ustanova visokog obrazovanja u Crnoj Gori.
U radnoj grupi, dodaju oni, nema predstavnika NVO sektora, jer nijesu iskazali interesovanje za učešće u izradi zakona o visokom obrazovanju, ni nakon dva objavljena javna poziva. Navode da će u cilju iznalaženja najboljih mogućih rješenja u postupku izrade prijedloga zakona Ministarstvo konsultovati predstavnike svih relevantnih institucija koje su na direktan ili indirektan način uključene u kreiranje politike visokog obrazovanja.
Tvrde da prijedlogom zakona žele da unaprijede bolju prepoznatljivost sistema visokog obrazovanja i konkurentnost visokoškolaca na domaćem i inostranom tržištu rada, zatim održiv sistem finansiranja, punu implementaciju praktične nastave u toku studija, a tretiraće se i pitanje eventualnog uvođenja prijemnog ispita za upis na osnovne studije na ustanovama visokog obrazovanja.
Dakle, sva su pitanja otvorena. Radna grupa će sačiniti nacrt teksta zakona koji će biti na javnoj raspravi kako bi svi zainteresovani subjekti mogli da daju primjedbe, komentare i sugestije, a sve u cilju donošenja što kvalitetnijeg teksta zakona. Da bi se mijenjao Pravilnik za upis studenata na Univerzitet Crne Gore kojim bi se vratilo polaganje prijemnih ispita na svim fakultetima, mora imati osnova u zakonu a u ovom slučaju toga nema – zaključuju iz resora kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović.
Novi zakon o visokom obrazovanju trebalo je da se donese u toku mandata ministarke Vesne Bratić. Konačna verzija tog akta, međutim, nikada nije javno objelodanjena, niti su sa njom upoznati članovi tadašnje radne grupe. Resor Bratić se nije saglašavao sa nekim stavovima koje su imali članovi radne grupe, te je došlo do stopiranja akta.
Pojedini članovi radne grupe tada su Ministarstvo optuživali za samovolju. Negodovali su što je tada nacrt poslat na javnu raspravu, a da nije sadržao ono što je dogovorila radna grupa.
Nedavno se posebno aktuelizovalo pitanje vraćanja prijemnih ispita, nakon slučaja maturskog ispita iz maternjeg jezika, gdje su maturanti zbog prepisivanja dobili nule, a onda i petice. Stručnjaci su zatražili od Univerziteta Crne Gore da reaguje i ne dozvoli ovim brucošima da se upišu.
Oni su prepisivali na eksternom ispitu iz maternjeg jezika zbog čega su dobili nule, ali su im te ocjene korigovane nakon što su đaci i roditelji protestovali u Ispitnom centru. Ministar prosvjete Miomir Vojinović obećao je tada roditeljima da će sporni testovi ponovo biti pregledani, iako su ranije predstavnici tog resora Komisiji za ocjenjivanje saopštili da će svi prepisivači popadati, što se i realizovalo, kada su dobili nule.
Komisija za ocjenjivanje je odbila da postupi po zamisli koju je imao ministar Vojinović i saopštavala je da bi bilo nezakonito ponovo testove da pregledaju, sa čim se nije saglašavalo Ministarstvo prosvjete. Vlada je smijenila rukovodstvo Ispitnog centra, predsjednicu Upravnog odbora, raspustila je to tijelo, a razriješena je i glavna ocjenjivačica. Formirana je nova komisija za ocjenjivanje koja je brzo pregledala testove, te su đaci koji su imali nule dobili i petice, četvorke, trojke… Stručnjaci su osporavali rad te komisije, da članovi nijesu prošli obuku, pregledali su testove u prostoriji koja nije pod audio i video-nadzorom.
Nastavnici, predstavnici civilnog sektora, organizovali su protest ispred Ministarstva prosvjete zbog poteza koji je povukao ministar Vojinović i pozvali su tužilaštvo da reaguje u ovom slučaju. Predmet je proslijeđen SDT-u.
Tražili su od UCG da reaguje, da ne boduje ove sporne ocjene maturanata pri upisu.
Prorektor za nastavu UCG prof. dr Veselin Mićanović izjavio je, međutim, da su u obavezi da upišu te maturante, jer je Ministarstvo prosvjete verifikovalo njihove ocjene.
Navedena situacija je ozbiljna opomena ukupnom obrazovnom sistemu u Crnoj Gori. Potrebno je ozbiljnije pristupiti eksternoj maturi ili pak razmotriti potrebu njenog postojanja, ako se ne može obezbijediti njena objektivnost. Nije isključena mogućnost da se u perspektivi razmotri potreba uvođenja prijemnog ispita za upis na svim studijskim programima na UCG – rekao je tada prorektor prof. dr Veselin Mićanović.
Izvor:Pobjeda
Vrijeme je da podignete svoje internet iskustvo na još viši nivo!
Za to je zadužen Telemach koji za sve EON korisnike podiže brzinu interneta i donosi još više uživanja!
Brzine interneta skaču, ali tu nije kraj dobrim vijestima.
Ako postanete Telemach korisnik i odlučite se za neki od EON paketa, čeka vas super popust od 50% tokom prvih 6 mjeseci! Oni najbrži, ukoliko odaberu EON Full ili EON Premium paket, dobiće na poklon sjajni i praktični Samsung Galaxy tablet.
Sve o EON-u
Evo još korisnih informacija o EON-u kako biste lakše donijeli odluku o pravom paketu za vas.
Ukratko – EON sve čini dostupnijim i tako zanimljivim kroz TV, internet i telefonsku uslugu.
„User friendly“ mu je drugo ime pa sa lakoćom možete da pratite svoje omiljene televizijske programe, sadržaje na Youtubu ili pokrenete na hiljade drugih aplikacija iz Google Play Store-a.
Filmofili ga obožavaju, jer vas u inoviranom Video Klubu čeka više od 25.000 naslova sjajnih filmova i serija. Ljubitelji sporta još više, jer „sports mode“ je sve što su ikad željeli od televizije.
Uz EON možete da gledate i sve one sadržaje za koje niste imali vremena, jer omogućava vraćanje propuštenog do 7 dana unazad na svim kanalima.
Dostupna vam je i EON mobilna aplikacija za gledanje sadržaja bilo kada i bilo gdje.
Sve ovo i još puno toga prati najbolja optička mreža nove generacije!
Bezbjednost najmlađih
U EON-u i najmađi korisnici imaju personalizovani EON Kids kutak. Bogat dječiji sadržaj može da se kreira prema uzrastu, a uz roditeljsku kontrolu, odnosno PIN kod, djeca su potpuno bezbjedna u svom TV okruženju.
Tu je i korisna aplikacija Connect koja omogućava roditeljima da budu potpuno spokojni i kad nisu kući jer uz nju kontrolišete korišćenje kućnog interneta i sadržaja.
Sve ovo možete osigurati iz svog doma, porudžbinom putem sajta telemach.me.
Za još informacija, možete i posjetite najbliže Telemach prodajno mjesto ili pozvati Kontakt centar na 1800.
Ne čekajte! Pravi je trenutak da osjetite moć vrhunske tehnologije i nevjerovatne brzine. Pridružite se Telemachu i otkrijte šta znači imati uslugu koja se savršeno uklapa u sve vaše potrebe.
Namjerno otvaram državne i vojne tajne. Mamim ih, nek udare na mene. Sigurno ću se odbraniti, ako me ne otruju u zatvoru. Međutim, niko još nije pokrenuo pitanje otvaranja državnih tajni. Ma niko mi još nije ni pitanje postavio – ispričao je večeras na Cetinju analitičar geopolitike i general u penziji Blagoje Grahovac, predstavljajući trilogiju o ratnim i poslijeratnim vremenima na prostoru Balkana.
Promocija knjiga „Banditosi ili ubice država”, „Tri cunamija ili Evropa je ranjena” i „Glasovi iz gluve sobe”, autora Blagoja Grahovca, održana je u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.
Imam čiste ruke i čist obraz. Govorim, prkosim i svađam se, tamo gdje sam pokušao kroz institucije sistema da nešto učinim, da se nešto ispravi. Ljudima, kojima sam bio savjetnik, ako rade dobro ne govorim lijepe riječi, ćutim. Ako mislim da nešto nije dobro odmah reagujem, kao kobra. U institucijama borim se, a ako ne daju rezultat upozorim, idem u javnost. Tako je nastalo osam mojih knjiga – ispričao je general Grahovac.
Poručuje da ratne partije ne mogu ponuditi ništa što bi građanima ličilo na bolje danas od juče. Partije koje su učestvovale u bratoubilačkim ratovima na prostoru bivše SFRJ, treba skloniti. Rješenje je, kaže Grahovac, da se eks-Ju države oslobode ratnih partija.
Bez udaljavanja od vlasti svih njih, rat u produženom trajanju će trajati, a pomirenja i suočavanja sa prošlošću biti neće. One zavađuju i potpiruju narode ex-Ju prostora, neprekidno. Brzo će tome doći kraj. Vi na Cetinju imate istorijsku sreću, da ste na pravoj strani istorije, i po pitanju antifašizma i po pitanju poštovanja različitosti. To će zavladati – kazao je Grahovac.
Prema ocjeni Grahovca, Crna Gora u vlasti nema umne političare, nego političke šalabajzere.
Nova vlast u Crnoj Gori je po vokaciji korporativno brokersko špekulativna. Ne treba ih gasiti, neka ih, neka razgrću. Međutim, da bi bila stabilnost u državi, moraju postojati partije koje štite interese radnika, seljaka, policajca, vojnika, službenika i penzionera … Imamo šalabajzersku vlast na nivou države. Tvrdim, mijenjaće se, jer Crna Gora ima sreću. Politička svijest građana Crne Gore je na zavidnom nivou, što se dokazuje time kada se god pojavi novi politički subjekt, građani mu daju šansu. Drugo, građani imaju građansku hrabrost, jer žele da mijenjaju svaku vlast, koja nije ispunila njihova očekivanja. Treće, u Crnoj Gori postoje različiti mediji sa slobodom djelovanja i jak nevladin sektor – kazao je Grahovac.
General avijacije u penziji kaže da već petnaest godina piše i upozorava na neoliberalizam kao najopasniji oblik fašizma.
Geopolitički procesi, objasnio je Grahovac, uslovljeni su sa tri društveno jaka „cunamija“, između kojih je, ukazuje, Evropa ukliještena.
Jedan je sa Zapada, a to je neoliberalizam koji je prerastao u jedan najopakiji derivat oblika fašizma. Drugi, na istoku je organizovani kriminal i korupcija, koji kao cunami ruši planetu. Prvi put u istoriji imamo da Istok i Zapad nisu u sukobu, nego ova dva cunamija imaju sinergijsko destruktivno dejstvo. Idu prema južnim paralelama i vrlo se vješto miksuju religija i politika. Ubacili su miksovanu religiju i politiku u socijalno ugroženu i frustriranu masu, i to nije ništa drugo moglo izroditi nego sljedeći, treći cunami, a to je naoružani fanatizam – kazao je Grahovac.
Godinama ističe da Srbija predstavlja poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju.
Četiri vrste Crnogoraca ima u Srbiji. Prva grupacija je potomstvo crnogorsko u Srbiji, i to bi svaka država na planeti poželjela da ima tako zdravo potomstvo. Druga grupa su intelektualci Crnogorsci u Srbiji, a to su profesori, ljekari... Treća grupacija je mafija crnogorska u Srbiji. Ja pišem u tekstu „Crnogorsko srpske prevare“ da je Srbija poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju. Četvrta grupacija je crnogorska tužbalica i kukavica – kazao je Grahovac.
Blagoje Grahovac je autor knjiga „Opasne stvari”, „Lice nacije”, „Geopolitika i Balkan”, „Geopolitički rebus” i „Braća po gluposti”.
N. Kašćelan
U Crnoj Gori sjutra će biti promjenljivo do potpuno oblačno, a prijepodne se očekuje kiša, pljuskovi i grmljavina, naročito u južnim i centralnim predjelima.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, poslijepodne uglavnom suvo, uz djelimično razvedravanje, osim na krajnjem jugoistoku gdje još moguća povremena kiša i grmljavina.
Vjetar će biti umjeren do jak južnih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha od osam do 18, najviša dnevna od 14 do 23 stepena.
Maloljetniku (A.K.) osumnjičenom da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju u dvorištu Gimnazije „Niko Rolović“ gdje je nožem nanio povrede opasne po život učeniku te škole D.M.(18) tužilac Višeg državnog tužilaštva je odredio pritvor do 72 sata.
Povrijeđeni učenik D.M. je u stanju životne ugroženosti dovežen u Opštu bolnicu Bar. Učenik, primjerno dijete, koji je tog jutra redovno pošao u školu, na malom odmoru za pet minuta, brutalno je napadnut od maloljetnika koji nijesu đaci te škole. Jedan od delinkvenata nožem je ranio učenika Gimnazije koji je zadobio povrede grudnog koša, dijafragme i slezine. Nož je probio zid grudnog koša i ušao u trbuh. Operativno je zbrinut u Opštoj bolnici Bar, zatim upućen u Klinički centar Crne Gore na Odjeljenje intenzivne njege.
Portparol Višeg državnog tužilaštva tužiteljka Lepa Medenica potvrdila je za Primorski portal da je maloljetniku osumnjičenom za krivično djelo ubistvo u pokušaju određeno zadržavanje do 72 sata.
Tužilaštvo će u međuvremenu odlučiti da li će Sudu uputiti predlog za određivanje pritvora za maloljetnika, kazala je tužiteljka Medenica za Primorski portal.
Drugom maloljetniku, osumnjičenom za učestvovanje u tuči nakon što je saslušan od strane tužioca nije određeno zadržavanje.
Protiv šesnaestogodišnjaka je podnijeta krivična prijava u redovnom postupku zbog sumnje da je izvršio krivično djelo učestvovanje u tuči.
Izvor: DAN
U Crnoj Gori je na kraju septembra bilo 32,1 hiljada nezaposlenih, 1,5 odsto manje nego u avgustu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).
Prema podacima ZZZ, stopa nezaposlenosti je na kraju avgusta ove godine iznosila 10,96 odsto. U istom mjesecu prošle godine bila je 13,06 odsto.
Zavod je od početka godine evidentirao 10,19 hiljada novozaposlenih.
Za isti period oglašeno je 19,16 hiljada slobodnih radnih mjesta.
Posljednje dvije aktivnosti, koje su bile preduslov za objavljivanje konačnih rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 15. oktobra, uspješno su realizovane, saopštili su iz Uprave za statistiku (Monstat).
Kako su naveli, posljednji preduslovi odnosili su se na kontrolu podataka o etničko-kulturološkim karakteristikama, kao i kontrolu unesenih podataka od strane političkih partija, potpisnica Sporazuma o uslovima za održavanje popisa od 20. novembra prošle godine.
U saopštenju Monstata se navodi da je, od 1. do 7. oktobra, 20.684 građana provjerilo svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama.
Dodaje se da je 14,6 hiljada građana provjerilo podatke putem mobilnog telefona, nešto više od šest hiljada putem računara, dok su 253 podatke provjerili putem tableta.
Sve to, kako su ocijenili iz Monstata, ukazuje na visoko povjerenje građana u popisni proces, a u krajnjem implicira na visok kvalitet konačnih rezultata popisa.
„Tokom provjere podataka od strane građana nije prijavljena nijedna nepravilnost u smislu nevjerodostojnosti suštine podataka u bazi unešenih popisnih podataka“, kazali su iz Monstata.
Kako su dodali, za cijeli period provjere podataka, evidentirano je oko 850 poziva građana putem telefonskih linija koje je obezbijedila Uprava za statistiku, odnosno 277 zahtjeva pristiglih putem mejla.
„Najveći broj zahtjeva se odnosio na dodatno pojašnjenje građanima kako da pristupe provjeri podataka putem softvera, za ispravku slovnih grešaka, zatim za slučaj pogrešnog unosa od strane građana identifikacionih podataka sa kopije popisnice u softversku aplikaciju, kao i za mogućnost provjere podataka u slučaju da su građani izgubili popisnice“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je bilo 20 zahtjeva za slovnom ispravkom, tri zahtjeva za promjenom latiničnog u ćirilićno pismo, dok je 11 građana posjetilo prostorije Monstata kako bi direktno provjerili svoje podatke zbog gubitka jedinstvenog devetocifrenog broja.
„Iz razloga objektivne nemogućnosti, zaposleni Uprave za statistiku su izašli u susret u dijelu logističke podrške, na način što su posjetili tri domaćinstva (devet osoba) kod kojih je izvršena zamjena statističkog ID broja“, kazali su iz Monstata.
Oni su naglasili da su sve ispravke u datim domaćinstvima zapisnički konstatovane.
Kada je u pitanju drugi preduslov, odnosno kontrola unešenih podataka od strane političkih partija, potpisnica Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, iz Monstata su rekli da su uspješno organizovali i realizovali kontrolu unešenih podataka i kontrolu ručnog brojanja podataka.
„Kontrola se obavila uz strogo poštovanje dva najznačajnija principa rada zvanične statistike: profesionalna nezavisnost i zaštita individualnih podataka u skladu sa Zakonom o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike, Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, kao i internih uputstava Uprave za statistiku“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, u vezi sa nalazima i postupkom kontrole, nije zabilježena nijedna nepravilnost.
“Što je konstatovano i sačinjenim zapisnikom koji će sjutra biti dostavljen Odboru za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, kao i praćenje sprovođenja popisa, zajedno sa izvještajem o aktivnostima popisa u prethodnom periodu”, kaže se u saopštenju.
Izvor: MINA