Foto: Dragan Mijatović/Pobjeda
Ni deceniju i po otkad je Zakonom o državnoj imovini (ZDI) nametnuta obaveza da se uspostavi jedinstvena elektronska baza, odnosno registar nepokretnosti u državnoj svojini sa kompletnim podacima, uključujući i njihovu vrijednost, tog registra još nema.
U Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine (MPUDI) kojim odnedavno rukovodi Slaven Radunović nema konkretnog odgovora kada će ovaj registar biti uspostavljen. Uslov za njegovo uspostavljanje je, kako navode, procjena državne imovine, a to je, kako ocjenjuju, izuzetno kompleksan posao koji iziskuje duže vrijeme i velika novčana sredstva. Dodaju da su u februaru prošle godine nadogradili postojeću platformu E-katastar koja se nalazi na sajtu Uprave za nekretnine, u okviru koje je izdvojena elektronska evidencija državne imovine u posebnom dijelu.
Način i postupak cjelokupne procjene vrijednosti državne imovine iz sačinjene elektronske evidencije državne imovine nije utvrđen, odnosno nije izrađena metodologija za masovnu procjenu vrijednosti – kazali su iz MPUDI.
Zakon
ZDI još od 2009. godine propisuje da bi registar trebalo da sadrži sve podatke o nepokretnosti, uključujući mjesto, parcelu, broj lista nepokretnosti, površinu, terete i ograničenja, uz osnov sticanja prava i procijenjenu vrijednost imovine u trenutku evidentiranja, uz istovremenu usaglašenost sa katastarskim podacima. Zakonom su bili propisani rokovi od godinu za popis i procjenu vrijednosti, uz dodatna tri mjeseca za uspostavljanje registra. Ipak, te obaveze, sudeći po podacima koje su Pobjedi dostavili iz MPUDI, ni državne ni lokalne institucije u potpunosti nepoštuju. Iako ZDI propisuje da se do kraja februara dostave popisi imovine za prethodnu godinu, nijesu svi dostavili potpunu dokumentaciju.
Od 88 budžetskih korisnika – kompletnu dokumentaciju dostavilo je njih 75, od 327 indirektnih korisnika – njih 261, od 20 opština – dostavilo je deset, od 150 javnih službi i ustanova, čiji osnivač je opština, njih 107, dok je od 12 akcionarskih i drugih društava ovu obavezu ispunilo njih devet – kazali su Pobjedi iz MPUDI.
Podaci
Ukazuju da Uprava za državnu imovinu (UZDI) u čijoj je nadležnosti ovo pitanje ima bazu nepokretnosti koju ažurira na osnovu ugovora i rješenja koja im pristižu, te samoinicijativne kontrole podataka. Ta baza je, kako navode, osnov za objavljivanje elektronske evidencije državne imovine.
Trenutno pomenuta baza broji 301.469 nepokretnosti, od čega 280.795 čini zemljište, a 20.674 čine objekti. Broj objekata kojima raspolaže Vlada je 11.079, a kojima raspolažu opštine je 9.595, dok je broj parcela kojima raspolaže Vlada 152.228, a kojima raspolažu opštine 128.567 – navode iz MPUDI.
Na pitanje Pobjede koliko državnih nepokretnosti nije u službi institucija, iz MPUDI kažu da su iskoristili sve one koje su mogli.
Postoje prazni poslovni prostori kojima raspolaže Vlada Crne Gore, ali su u jako lošem stanju, a koristili su ih škole, domovi zdravlja… i potrebna su velika finansijska sredstva da bi se isti priveli namjeni. Kvadratura tih poslovnih prostora je 32.288 kvadrata – kažu iz MPUDI.
Godišnji zakupi preko 2,7 miliona
Nemogućnost korišćenja sopstvenih resursa, zbog čega država zakupljuje privatne prostore za rad pojedinih institucija, državu, odnosno građane, godišnje košta preko 2,7 miliona eura.
Za zakup poslovnih prostorija za potrebe smještaja državnih organa na mjesečnom nivou izdvaja se 226.819,72 eura sa PDV-om. Navedeni iznos se odnosi isključivo na ugovore o zakupu koje je zaključila UZDI i nije kumulativni podatak na nivou države – navode iz MPUDI.
Na dodatno pitanje Pobjede, iz MPUDI objašnjavaju da UZDI zaključuje ugovore o zakupu isključivo za potrebe državnih organa koji se osnivaju u skladu sa Uredbom o organizaciji i načinu rada državne uprave, što znači da u ovaj iznos ne ulaze ugovori koje samostalno zaključuju opštine, državna i lokalna preduzeća.
Revizije
Da Crna Gora ne zna što posjeduje, niti koja je vrijednost te imovine, odnosno da ne postoji registar nepokretnosti na način propisan zakonom, godinama ukazuju iz Državne revizorske institucije (DRI). Revizori su još 2019. godine u nalazu ukazali da tadašnje ministarstvo finansija i Uprava za nepokretnosti nijesu obavljali adekvatan nadzor nad realizacijom ugovora o nabavci proširenja SAP sistema i eksterne aplikacije za evidenciju državne imovine iz 2014. godine. Ministar finansija u to vrijeme je bio Radoje Žugić. To je, kako su utvrdili u reviziji, za posljedicu imalo da sistem nikada ne profunkcioniše, iako je plaćen 250.000 eura. Takvoj situaciji je doprinijelo i to što se popis u institucijama nije sprovodio na odgovarajući način pa ni podaci nijesu bili tačni i potpuni. U izvještaju o realizaciji preporuka, koji je Žugićev nasljednik Darko Radunović tada dostavio DRI, kao opravdanje za nezavršen posao navodili su i problem razgraničenja između države i opština. Taj posao, sudeći po posljednjem izvještaju o realizaciji preporuka iz UZDI, do danas nije u potpunosti okončan.
Posljednja revizija uspjeha koju je DRI sprovela prošle godine pokazala je da je tadašnja uprava za katastar i državnu imovinu kojom je tada rukovodio Koča Đurišić, koji je trenutno i na čelu UZDI, objavila javnu elektronsku bazu, ali da su za unos podataka uglavnom korišćeni podaci iz katastra, a da su službenici obišli samo 1,5 odsto od ukupno evidentiranih nepokretnosti. Da je ovaj posao nezavršen, te da je neophodno preduzeti aktivnosti da bi se uspostavio registar, za što je potrebna procjena vrijednosti, revizori su ponovo ukazali i u reviziji završnog računa budžeta za prošlu godinu.
Izvor: Pobjeda
Filatelistička izložba povodom 150 godina izlaska prve crnogorske poštanske marke biće otvorena u Crvenom krstu na Cetinju, sjutra od 17 časova.
Autori izložbe su Milorad Mišo Ćetković i Mihailo Radičević.
Događaj se organizuje povodom 80 godina od oslobođenja Cetinja.
Podgorička policija uhapsila je Srđana Vukčevića koji se sumnjiči da je u noći između ponedjeljka i utorka na Zabjelu usmrtio Goricu Medojević (39).
On je uhapšen sinoć, 20 minuta nakon ponoći, na Zabjelu.
“Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti ‘Centar’, Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, su sinoć 20 minuta nakon ponoći u Ulici Radosava Burića locirali i lišili slobode S.V. jednog od izvršilaca teškog ubistva koje je izvršeno 19. novembra na štetu G.M. u Podgorici”, saopštila je jutros policija.
On će u zakonskom roku biti priveden postupajućem tužiocu u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici na dalju nadležnost.
Pripadnici Uprave policije preduzimaju intenzivne aktivnosti na lociranju i hapšenju drugog osumnjičenog za ovo ubistvo, Nebojše Vujkovića.
IZVOR: Vijesti
Alija Balijagić (65), osumnjičeni za dvostruko ubistvo Jovana i Milenke Madžgalj kod Bijelog Polja, uhapšen je jutros nedaleko od Priboja, u Srbiji, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova te države.
Za Balijagićem se tragalo od 25. oktobra
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, jutros oko tri sata uhapsili Balijagića u selu Pribojska Goleša.
“Jutros oko 3:05 sati, u selu Pribojska Goleša, pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, uhapsili su Aliju Balijagića. Zatečen je u jednoj kući za koju smo imali informacije da povremeno tu dolazi. Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, bokericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke. Hapšenje je obavljeno na veoma nepristupačnom terenu po snegu od 40 cm. Lice se dovodi u PU Prijepolje”, izjavio je Dačić.
Pomoćnik direktora srpske policije Dragan Vasiljević kazao je da su sinoć, poslije 22 sata, imali dojavu da se Balijagić nalazi u jednoj kući u selu Pribojska Goleša, nakon čega su pripadnici SAJ-a, uprkos intenzivnim padavinama, odmah krenuli u akciju.
Vasiljević je rekao je da se policija poslije dojave sastala u štabu da bi odlučila o akciji, s obzirom na to da su u području Pijepolja bile jake sniježne padavine, praćene vjetrom.
“Bilo je teško odlučiti šta da se radi, pošto su padavine bile intenzivne, ali smo se plašili da će tragovi nestati i da nećemo moći da reagujemo. Riječ je o području gdje se Balijagić krio kada je uradio slična krivična djela. Donijeli smo odluku da odmah stupimo u akciju”, izjavio je Vasiljević za RTS.
Vasiljević je kazao da su potom dali nalog pripadnicima SAJ-a da se spreme za zadatak, ali je trebalo vremena jer su smješteni 47 kilometara od kuće u kojoj se krio Balijagić.
“Do lokacije se dolazi planinskim putevima, nadmorske visine preko hiljadu metara. Snijeg je već na tom prostoru bio preko 40 cenimetara. Imali smo poteškoća, ali smo uspješno stigli. Dosta su nam pomogli lokalni policajci iz Prijepolja, koji dobro poznaju teren”, rekao je Vasiljević.
Vasiljević navodi da su pripadnici SAJ-a oko tri sata došli u zonu gdje su primijećeni tragovi, koji su djelimično bili popunjeni snijegom.
“Pripadnici SAJ-a su brzo ušli u objekat, i na spavanju zatekli lice za koje osnovano sumnjamo da je Alija Balijagić, a i on sam je potvrdio taj podatak. Pronašli smo i dvije lovačke puške, ‘bokericu’ i karabin. U njegovim džepovima i pored njega nađena je veća količina municije”, priča Vasiljević, kako prenosi RTS.
Napominje da su ustanovili da je metak u obje puške bio u cijevima, kao i da prilikom hapšenja osumnjičeni nije pružao otpor.
“Doveden je pješice do našeg vozila, pa do prostorija policijske uprave u Prijepolju, kada smo obavijestili nadležnog tužioca. Dalje mjere radnje se preduzimaju po njegovom nalogu”, kaže Vasiljević i dodaje da je prethodnih dana bilo teško raditi na razuđenom prostoru, brdo-planinskim terenima, po rijekama i potocima.
Vasiljević ističe koordinaciju svih linija rada koji su bili angažovani na ovom zadatku.
Balijagić se sumnjiči da je brata i sestru Jovana i Milenku Madžgalj usmrtio u porodičnoj kući u selu Sokolac. Višestruko je osuđivani povratnik u izvršenju krivičnih djela. U avgustu je izašao iz zatvora, u kome je boravio od novembra 2015. godine zbog silovanja sedamdesetšestogodišnje starice i krađe.
Crnogorskoj policiji se, dan nakon ubistva kod Bijelog Polja, u potrazi pridružila vojska, a pomoć je stigla i od hrvatske policije, koja je u Crnu Goru poslala policajce sa dva specijalno obučena psa tragača.
Sedam dana nakon zločina u Vraneškoj dolini, u potragu za Balijagićem uključila se srpska policija i to nakon što je osumnjičeni primijećen u okolini Prijepolja.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović juče je, tokom sjednice skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, kazao da se Balijagić od noći ubistva više nalazio na teritoriji Srbije, nego Crne Gore.
IZVOR: Vijesti
U Crnoj Gori, u četvrtak, 21. novembra, očekuje se kratkotrajna stabilizacija vremena.
U ranim jutarnjim satima će u istočnim i sjeveroistočnim predjelima još biti padavina, saopšteno je iz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Od večeri ponovo jače naoblačenje, a tokom noći i obilna kiša.
Južni vjetar krajem dana u naglom jačanju, a u noći na petak na udare i olujne jačine.
Jutarnja temperatura vazduha od -5 do 11 stepeni.
Najviša dnevna do 15 stepeni.
Uprava policije (UP) upozorila je da na mejl adrese određenog broja građana stižu poruke lažnog sadržaja, a u čijem je potpisu direktor Uprave policije Zoran Brđanin.
Kako je saopšteno iz policije, u poruci koja stiže građanima navodi se da se protiv primaoca mejla vodi sudski postupak u vezi sa izvršenim krivičnim djelima iz oblasti sajber kriminala, a od njega se zahtijeva da u predviđenom roku odgovori.
Kako su naveli, napominju da se ne radi o zvaničnoj e-mail adresi Uprave policije, pa samim tim ni o dopisu direktora Uprave policije.
Izvršenom analizom od strane službenika Sektora za borbu protiv kriminala, utvrđeno je da je riječ o takozvanom spam email-u, koji je poslat uz korišćenje Google email servisa (Gmail) u čijem prilogu se nalazi i PDF fajl, sa navodnim sudskim nalogom-obavještenjem kako se protiv primaoca vodi pravosudni postupak vezan za izvršenje krivičnih djela iz oblasti sajber kriminala. U tekstu poruke se od primaoca zahtjeva da u predviđenom roku odgovori na mejl, u suprotnom mu se prijeti preduzimanjem pravnih koraka – istakli su iz Uprave policije.
Poručuju da službenici Uprave policije, Sektora za borbu protiv kriminala, preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju identifikacije osobe, ili više njih, koja upućuju sporne mejlove.
Apelujemo na građane i primaoce mejla ove vrste da na iste ne odgovaraju i ne otvaraju prilog koji potencijalno može biti malicioznog sadržaja, te preporučujemo da se nakon prijema navedeni mejl obriše i zabrani prijem sa iste adrese – zaključuju iz Uprave policije.
Jak vjetar praćen kišom izazvao je probleme na objektu Osnovne škole „Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju, koji je u fazi rekonstrukcije.
Naime, dio krova se odvojio od podloge i postojala je mogućnost da ugrozi učenike, ali i prolaznike u Ulici Peka Pavlovića.
Zbog toga će se nastava u narednih nekoliko dana, kako je Radio Cetinju kazala direktorica Danijela Bokan, odvijati onlajn.
Jako nevrijeme je danas oko 17 sati prouzrokovalo štetu na jednom dijelu krova škole. O ovom problemu odmah sam obavijestila izvođača radova, koji je u dogovoru sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija pravovremeno reagovao. U komunikaciji sa MPNI, radi bezbjednosti učenika i zaposlenih, odlučeno je da će se nastava u naredna dva dana odvijati online – objasnila je Bokan.
Povodom ove situacije oglasio se i gradonačelnik Nikola Đurašković koji se zahvalio ministarki Anđeli Jakšić Stojanović koja je, kako je kazao Radio Cetinju, odmah reagovala i nadležni su izašli na lice mjesta i sanirali oštećenje.
Jedan dio škole je osposobljen za nastavu, dok u drugom, kome učenici nemaju pristup, radovi još traju.
Dio Ulice Peka Pavlovića, u kojoj se nalazi škola, bio je zatvoren za saobraćaj dok je trajala popravka.