Američki i kanadski timovi za pretragu utrkuju s vremenom tragajući u Atlantiku za turističkom podmornicom koja je u nedelju nestala na putu ka olupini Titanika, a u kojoj je bilo pet osoba uključujući i britanskog milijardera Hemiša Hardinga.
Operacija potrage za turističkom podmornicom “Titan” kompanije OceanGate’s, koja je u nedelju nestala na putu ka olupini Titanika, nastavljena je i tokom noći u srednjem Atlantiku, ali za sada nema ni traga.
Kompanija OceanGate’s je u ponedjeljak potvrdila da je izgubila kontakt sa podmornicom oko sat i 45 minuta nakon poniranja.
“Istražujemo i mobilišemo sve opcije da bezbjedno vratimo posadu. Naš fokus je na članovima posade i njihovim porodicama. Radimo na bezbjednom povratku članova posade”, saopštila je kompanija.
U potragu za plovilom i petoro članova posade uključeni su i vojni avioni, podmornice i sonarne bove. Pomažu vladine agencije i mornarice SAD i Kanade, ali i komercijalne kompanije.
Američka obalska straža saopštila je da je površinsku potragu za podmornicom izvršio i istraživački brod “Polarni princ” koji se koristi za transport podmornica do mjesta olupine Titanika.
Spasioci se utrkuju sa vremenom pošto “Titan” u rezervi za hitne slučajeve ima kiseonika za 96 sati, a nije moguće da oni koji su u podmornici sami izađu jer je plovilo zapečaćeno zavrtnjima sa spoljne strane.
U podmornici i osnivač kompanije OceanGate’s
Brod koji je nosio podmornicu krenuo je iz Sent Džonsa u Kanadi, stigao je blizu lokacije olupine Titanika u Atlantskom okeanu, odakle je podmornica sa petoro članova posade započela ekspediciju.
Porodica britanskog milijardera Hemiša Hardinga potvrdila je u ponedeljak da je on bio jedan od putnika.
Mediji prenose da je u podmornici bio i Stokton Raš, izvršni direktor i osnivač kompanije OceanGate’s koja organizuje turističke ture do olupine Titanika.
Ostali članovi posade bili su jedan francuski istraživač i dvojica bogatih Pakistanaca – otac i sin.
“Vjerovatno nije u pitanju samo kvar”
Penzionisani komandant mornaričke podmornice Dejvid Market rekao je za Ej-Bi-Si njuz da izgledi za spasavanje “Titana” zavise od lokacije na kojoj je podmornica.
“Ako podmornica pluta na površini okeana nakon kvara, spasioci bi mogli da je lociraju u roku od tri dana kako bi otključali njen titanijumski otvor i putnicima obezbijedili svjež kiseonik. Ipak, znamo da smo izgubili komunikaciju, pa vjerovatno nije u pitanju samo kvar jer bi se tada vratili na površinu i počeli da komuniciraju, tako da se bojim da se dogodilo nešto gore”, objasnio je Market.
Istakao je da bi potraga bila veoma dugotrajnija i komplikovanija ako je podmornica i dalje pod vodom jer bi spasioci morali da je lociraju i pronađu način da je izvuku iz okeana, što su izuzetno izazovni zadaci, pogotovo jer većina podmornica, uključujući vojne i spasilačke, ne mogu da dosegnu dubine do kojih “Titan” može da dopre.
Olupina Titanika na dubini od 3.800 metara
Olupina čuvenog broda Titanik nalazi se na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantika, na oko 600 kilometara od obale kanadske pokrajine Njufaundlend.
Titanik, koji je bio najveći i najluksuzniji brod svog vremena, udario je 1912. godine u ledeni brijeg, na putu od engleskog Sautemptona ka Njujorku. Od 2.200 putnika, u brodolomu je život izgubilo više od 1.500.
Olupina je otkrivena 1985. godine, od kada je predmet ljudskog istraživanja i ragledanja.