Kultura

Katerina Radonjić se zalagala za nauku, obrazovanje i umjetnost, cijenjena u porodici, poznata po ljepoti i harizmi

“No, kada bi ovaj narod uz malu pomoć otvorio oči i upoznao kroz jedinstvo svoju silu, onda ih ni jedan neprijatelj ne bi mogao savladati” – citat iz knjige “Kratki opis Zete i Crne Gore”. Tri Cetinjanke zahvaljujući odličnoj saradnji i uloženom trudu realizovale su monodramu „Neobjavljeni dnevnik Katerine Radonjić” koja će večeras biti premijerno
Katerina Radonjić se zalagala za nauku, obrazovanje i umjetnost, cijenjena u porodici, poznata po ljepoti i harizmi

“No, kada bi ovaj narod uz malu pomoć otvorio oči i upoznao kroz jedinstvo svoju silu, onda ih ni jedan neprijatelj ne bi mogao savladati” – citat iz knjige “Kratki opis Zete i Crne Gore”.

Tri Cetinjanke zahvaljujući odličnoj saradnji i uloženom trudu realizovale su monodramu „Neobjavljeni dnevnik Katerine Radonjić” koja će večeras biti premijerno izvedena na Cetinju.

Predstava je rađena po tekstu Marije Mihaljević, u režiji Dušanke Belade, a Katerinu Radonjić na sceni će oživjeti Ivana Mrvaljević.

Katerina Radonjić je izuzetno zanimljiva istorijska ličnost koja se pominje u nekoliko različitih izvora, međutim, ni u jednom dovoljno detaljno, a praćeno brojnim kontroverzama koje se tiču njenog lika i djela. Na osnovu svega što smo istražile, prvenstveno spisateljica (tokom pisanja istoimene radio-drame koju je kasnije prilagodila pozorišnoj formi), shvatile smo da se radi o ženi koja je prije svega bila izuzetno poštovana u svojoj porodici, cijenjena među svojom braćom – guvernadurima, da je učestvovala u njihovim konzulskim misijama, da se tokom svog života u Trstu zalagala za nauku, obrazovanje i umjetnost i da je, poznata po svojoj ljepoti i harizmi služila kao inspiracija za poeziju, danas – epsku – kazala je u razgovoru za Radio Cetinje rediteljka Dušanka Belada.

Osnovno polazište ovog teksta predstavljaju segmenti iz knjige „Kratki opis Zete i Crne Gore“ iz 1774. godine, kazala je Belada, za koju brojni istoričari tvrde da je pripadala Katerini, a koji se poklapaju, pa čak u dijelu i prevazilaze misao današnjeg čovjeka. Ako se uzme u obzir da je u pitanju 18. vijek, sve ovo su smatrale dovoljno važnim da istaknu i publici prenesu putem pozorišta. Ova predstava je upravo priča o autorki prve knjige u Crnoj Gori, o prvoj ženi koja je zabilježila jedan istoriografski zapis, što je u to vrijeme bio poseban kuriozitet.

Ono što je djelovalo umirujuće na osjećaj velike odgovornosti kad je u pitanju bavljenje ovakvom temom, bio je izuzetno suptilan i poetičan stil Marije Mihaljević kojim je opisala Katerinin život od rađanja do smrti, iz njene vizure prateći događaje koji su se u periodu od 1730. do 1800. dešavale u Crnoj Gori. Katerina progovara sa ženama koje su snažne, hrabre, samostalne, a u isto vrijeme nježne, okrenute ka umjetnosti i ljepoti, u vječitom insistiranju na smislu – istakla je rediteljka.

Kako kaže Belada sastavila ih je ista želja da Katerinu predstave takvom, da mnogim našim savremenicama, pa i nama, služi kao primjer, a prava osoba koja je to mogla da predstavi je upravo Ivana Mrvaljević, koja je prva i došla na ideju da je kroz svoje glumačko biće oživi.

Moje rediteljska zamisao bila je da u spoljašnjim elementima kreiram sponu između arhaičnog i savremenog, što sam pokušala da dočaram u saradnji sa sjajnim autorskim timom u odnosima jezika (Jelena Šušanj) i kostima (Aleksandra Džaković), ambijenta i scenografije, muzike (Marija Mitrović) i  idea (Vukša Vujošević), kao i uključivanjem misli i poruka djevojčica iz današnjeg vremena. U tome su mi pomogle članice umjetničkog ateljea Arlekin, sjajne Milica Strugar, Mia Vojvodić i Nevena Mrvaljević kao i petogodišnja Ida Popović. Ovim bismo željele da predstava bude i svojevrsan vjetar u leđa djevojčicama da prate svoje snove – naglasilaje Belada.

Ona se zahvalila Prijestonici koja je prepoznala ovaj projekat i pod čijim se pokroviteljstvom i realizovao, Sekretarijatu za kulturu Prijestonice koji je operativno djelovao i omogućio da dođe do premijere, kao i Narodnom muzeju Crne Gore koji je omogućio prostor – atrijum Vladinog doma, zatim Turističkoj organizaciji Cetinja, Matici crnogorskoj i Crnogorskoj kinoteci što su u tehničkom dijelu prepoznali i podržali ovaj projekat i naravno RTV Cetinje koji sve medijski propratio.

Predstava „Neobjavljeni dnevnik Katerine Radonjić”, premijerno će biti izvedena večeras u atrijumu Vladinog doma, u 21 sat.

S. Lagator