Tehnologija

Kineska pustinja Takla Makan nastala prije 300.000 godina

Pustinja Takla Makan u Kini nastala je možda prije 300.000 godina, pokazalo je nedavno naučno otkriće. Do otkrića su došli kineski istraživači tokom trećeg naučnog istraživanja u Sinđiangu, koje je dalo velika dostignuća, rekao je novinarima Džang Juanming, šef Instituta za ekologiju i geografiju Sinđianga pri Kineskoj akademiji nauka, prenijela je Sinhua. Tim naučnika identifikovao
Kineska pustinja Takla Makan nastala prije 300.000 godina

Foto: Shutterstock

Pustinja Takla Makan u Kini nastala je možda prije 300.000 godina, pokazalo je nedavno naučno otkriće.

Do otkrića su došli kineski istraživači tokom trećeg naučnog istraživanja u Sinđiangu, koje je dalo velika dostignuća, rekao je novinarima Džang Juanming, šef Instituta za ekologiju i geografiju Sinđianga pri Kineskoj akademiji nauka, prenijela je Sinhua.

Tim naučnika identifikovao je planine Tjanšan i okolna područja kao prvi svjetski izvor živih organizama u hladnoj vodi, na osnovu otkrića nove vrste endemske gammaridea (mali rak) u rječnom basenu u regionu.

Naučno istraživanje je takođe, po prvi put u Kini, zabilježilo otkriće 39 parazitskih insekata prirodnih neprijatelja i dvije nove vrste mahovine, rekao je Džang.

Ukupno 26 novih lokacija za automatsko praćenje ekosistema izgrađeno je na ničijoj zemlji u Sinđijangu tokom ovog istraživanja kroz integraciju dronova, satelita i tehnologije interneta stvari – dodao je on.

Treće naučno istraživanje u Sinđiangu je pokrenuto u decembru 2021.

Izvor: Beta