Kineski inženjeri su uspjeli da postave Ginisov svjetski rekord nakon što su pomjerili autobuski terminal (autobusku stanicu) od 30.000 tona u Sjamenu za 288 metara koristeći stotine hidrauličnih dizalica i kotrljajućih šina.
Autobuska stanica Houki se nalazi u okrugu Jimei u Ksiamenu, kineske provincije Fujian. Prije četiri godine, lokalne vlasti su odlučile da premjeste jedan od svojih terminala iz jedne ulice u drugu kako bi napravile prostor za novi projekat brze željeznice.
Nakon što su odmjerili svoje mogućnosti, inženjeri su odlučili da je najbolje rešenje rotirati gigantsku zgradu pod uglom od 90 stepeni, koristeći jednu od njenih uskih strana kao centralnu tačku. Dalja strana terminala (autobuske stanice) morala je da klizi po zemlji oko 288 metara, što je teško izvodljivo sa konstrukcijom teškom 30.000 tona, odnosno čak 170 putničkih aviona Boing 737.
Da bi izveli ovaj ginisov i građevinski rekord vrijedan podvig, kineski inženjeri su osmislili sistem koji se oslanjao na pravilno orijentisane kotrljajuće šine na koje bi autobuska stanica klizila.
Koristili su 532 moćne hidraulične dizalice koja su bile sposobne da podignu strukturu sa zemlje i da je održavaju klizećom tokom procesa pomjeranja. U to vreme, lokalni list Haiki Morning Post je pisao da je tim koristio posebne priključke koji su se automatski kretali naprijed, noseći terminal sa sobom.
Da bi smanjili rizik od ljudskih grešaka, inženjeri su podelili stotine priključaka u dvije grupe, od kojih je svaku kontrolisao računar. Dvije grupe su radile naizmenično, pri čemu je jedna podigla zgradu i „iskoračila“ naprijed prije nego što je druga grupa ponovila potpuno isti pokret. Ovo je proizvelo vizuelnu iluziju zbog koje se činilo da autobuska stanica hoda.
Hidraulične dizalice su radile bez prestanka, pomjerajući autobuski terminal od 30.000 tona za oko 20 metara dnevno. Bilo je potrebno 40 dana da se struktura pomjeri na novu poziciju, te je tako postavljen novi Ginisov rekord za najtežu pomjerenu strukturu na svijetu.
Zanimljivo je da je izgradnja autobuskog terminala Houki Long Distance 2015. navodno koštala oko 39 miliona dolara, dok je operacija njegovog premještanja na novu poziciju koštala ogromnih 7,5 miliona dolara.
Izvor: Zanimljivostidana.com