Društvo

Knjige su nezamjenjiv dio djetinjstva

Nove tehnologije nepovoljno utiču na čitanje kod djece i mladih, pa osnovnoškolci danas više vole da gledaju jutjub kanale, Tik-Tok video i slične sadržaje. Kako bi djeca razvila čitalačke navike, u lektiru kroz sadržaje koji su im bliski, uključena su i djela savremenih pisaca. Iz OŠ „Lovćenski partizanski odred“ sa Cetinja poručuju da, zanimljivim knjigama,
Knjige su nezamjenjiv dio djetinjstva

OŠ „Lovćenski partizanski odred“

Nove tehnologije nepovoljno utiču na čitanje kod djece i mladih, pa osnovnoškolci danas više vole da gledaju jutjub kanale, Tik-Tok video i slične sadržaje.

Kako bi djeca razvila čitalačke navike, u lektiru kroz sadržaje koji su im bliski, uključena su i djela savremenih pisaca.

Iz OŠ „Lovćenski partizanski odred“ sa Cetinja poručuju da, zanimljivim knjigama, prilagođenim uzrastu i interesovanju djece, mogu se probuditi čitalačke zainteresovanosti kod njih.

Foto: „Lovćenski partizanski odred“

Iz ove osnovne škole kažu da čitanje nije samo školska obaveza, i ističu važnost razvijanja ljubavi prema čitanju kod djece posredstvom nastave književnosti.

Učenici šestog razreda te škole učestvovali su u televizijskoj anketi o avanturističkom romanu „Robinzon Kruso”, engleskog pisca Danijela Defoa.

Maša Drašković, Mihailo Tatar, David Stojanović, Smiljka Vujović, Nikša Vujović, Staša Martinović, Mirko Lagator, Smiljka Vujović i Una Đurović su kazali da priča o engleskom brodolomniku koji je proveo dvadeset osam godina usamljen na tropskom ostrvu, za njih bila posebno zanimljiva.

Foto: OŠ „Lovćenski partizanski odred“

Djeca kroz postupke književnog lika razvijaju sposobnost donošenja odluka, rješavanja problema, prilagođavanja novim uslovima. Takođe, uočavaju i komentarišu pozitivne vrijednosti likova. Za njihov uzrast važno je čitanje avanturističkog romana. Oni koji kritički misle rješavaju probleme, misle samostalno, iznose svoje mišljenje… Tako da je važno razvijati ga kod djece – kazala je nastavnica Ivana Perović, zadužena za realiaziciju ove aktivnosti.

Foto: OŠ „Lovćenski partizanski odred“

Učenici su govorili što je iz školske lektire „Robinzon Kruso”, na njih ostavilo najveći utisak.

Sa njima promišljali smo kako bi se oni snašli u pustoši i samoći, bez sigurnosti, tehnologije, interneta i društva? Djeca su odgovarala i na pitanje koji je najveći problem čovječanstva danas, čime ćemo priču o lektiri povezati sa predstavom u produkciji pozorišta “Zetski dom” i načinom na koji pozorišni stvaraoci obrađuju ovo djelo. Djeca kroz ovakve ankete i priloge uče da promišljaju lektire van ustaljenih okvira, te da se oslobode u iskazivanju svojih stavova i osjećanja – kazala je novinarka redakcije programa za djecu RTCG-a Tamara Karabasil.

N.K.