Nakon što sve više u svjetskoj javnosti dospijevaju priče da su ruski propagndni influenseri značajno uključeni u ratna dešavanja u Ukrajini, objavljeno je ko su najistaknutiji.
Da bi se saznalo koliko koštaju njihove usluge, novinari BBC-a su se predstavili kao zainteresovani za postavljanje oglasa.
Tim povodom kontaktirali su Aleksandera Kotsa, veterana dopisnika provladinih novina koji je postao ratni influenser, s više od 600.000 pratilaca na svom ličnom Telegram kanalu.

Kots je kazao da bi to koštalo 48.000-70.000 rubalja (460-670 eura) po objavi na njegovom kanalu, zavisno o tome koliko dugo je reklama bila na vrhu njegovog fida na Telegramu.
Govoreći iz okupiranog ukrajinskog grada Bahmuta, Kots je sebe opisao kao izvjestioca u informacijskom ratu. Ipak, shvata i govori da ruska propaganda dijelom zavisi od ljudi poput njega.
Ministarstvo odbrane nas često sluša, a mi imamo direktan kanal da im privatno saopštavamo informacije. Sve je to iza scene, a ja to radim – rekao je.
Semion Pegov, poznat kao WarGonzo, jedan je od najistaknutijih, možda i najpoznatiji Z bloger, koji ima više od 1,3 miliona pratilaca.

Agent koji radi s kanalima povezanim s Wagnerom citirao je za BBC ekvivalent od 300 eura po oglasu u Gray Zone, Telegram kanalu s ekskluzivnim pristupom Wagneru i koji ima preko 600.000 pratilaca.
Za oglašavanje na kanalu Aleksandera Simonova, dopisnika web stranice Ria Fan koju je osnovao pokojni šef plaćenika Jevgenij Prigožin, agent je naveo 210 eura po objavi.
Dok neki od Z-blogera imaju značajno iskustvo ratnog izvještavanja za državne medije, drugi poput Mariane Naumove nemaju profesionalnu obuku.
Bivša sportistkinja, pohađala je kurs izvještavanja o bazi plaćenika Wagner, a sada vodi svoju emisiju na nacionalnoj televiziji.
Rastuće tržište materijala Z-blogera održava se stalnim dotokom ekskluzivnih videozapisa. Snimci im donose različite pratioce, od domaće proratne publike do zapadnih i ukrajinskih analitičara koji pokušavaju da shvate šta se to zapravo dešava u ruskim rovovima.
Međutim, neki od videa koje su objavili proratni blogeri su lažni, a predsjednik Rusije Vladmir Putin je pokazao da cijeni te napore Z-blogera.
Na kraju, imenovao je Alexandera Kotsa u predsjedničko vijeće za ljudska prava, a Semjona Pegova i nekoliko drugih blogera uvrstio je u radnu grupu za mobilizaciju.
Izvor:Klix.ba