U okviru II Info dana projekta REACH „Podizanje ekološke svijesti o cirkularnoj ekonomiji i prirodnim staništima Cetinja i Lovćena” danas je u Komunalnom preduzeću predstavljen električni komposter.
Namjena ove opreme je reciklaža, odnosno kompostiranje prikupljenog biotpada i dobijanje visokokvalitenog organskog đubriva koje bi trebalo da nađe svoje mjesto na tržištu – kazala je Suzana Stijović, NVO COSV.
V.D. Sekretara Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj Prijestonice Cetinje, Vladan Radunović, kazao je da je Prijestonica je i u proteklom periodu učestvovala u raznim programima i projektima opremanja ovog kolektiva.
Programom razvoja Prijestonice za 2023. godinu predviđena su još značajnija sredstva za opremanje gradskih preduzeća i službi – poručio je Radunović.
Ovaj projekat ima za cilj zaštitu životne sredine i podizanje ekološke svijesti, a oprema za kompostiranje biootpada doprinijeće da DOO „Komunalno“ Cetinje, postane primjer zelenog biznis-modela.
Zeleni otpad se više neće odlagati na deponije ili spaljivati, već će se ovdje prerađivati u korisnu materiju, kompost. Za unapređenje procesa kompostiranja neophoda je i nabavka posebnih drobilica, tzv. pakerica, koje ćemo obezbijediti uz pomoć Prijestonice – kazao je pomoćnik izvršnog direktora DOO „Komunalno“, Ilija Andrić.
Otpad se smatra jednim od vodećih ekoloških problema savremenog svijeta. Rukovoditeljka Službe za poslove održavanja i uređenje javnih zelenih površina preduzeća, Milica Lopičić poručuje da treba nastaviti s aktivnostima na jačanju kapaciteta u oblasti zaštite životne sredine.
Daljom implementacijom nadam se da će se podići svijest građana i da ćemo poslužiti kao primjer drugim opštinama, a sve u cilju očuvanja prirode i zaštite životne sredine – kazala je Lopičić.
Šarl Vilman, iz francuske kompanije koja je napravila ovaj električni komposter, istakao je da sam proces počinje u domaćinstu.
Najvažnije je da krenete od sebe i svoje kuće. Počnite da vršite odlaganje i sortiranje biološkog otpada kod kuće. Kompostiranje se upravo bazira na biootpadu – poručio je Šarl Vilman.
Razvoj cirkularne ekonomije je novitet u Crnoj Gori, a Cetinje je još jednom pokazalo svoju otvorenost za saradnju i implementaciju inovativnih rješenja i u ovoj oblasti, poručili su iz NVO COSV.
Žig „Prijatelji Lovćena” koji je dizajniran u okviru Projekta u cilju promocije značaja zaštite životne sredine i biodiverziteta NP Lovćen, predstavljen je cetinjskim turističko – ugostiteljskim objektima, u sklopu I Info Dana projekta .
Učesnici projekta bili su učenici Osnovnih škola „Lovćenski partizanski odred“ i „Njegoš“.

Partneri i saradnici na projektu su italijanska NVO COSV – Coordinamento delle Organizzazioni per il Servizio Volontario, Prijestonica Cetinje, DOO „Komunalno” Cetinje.