Negativan test na koronavirus i dalje je potreban građanima koji posjećuju članove porodica koji su na bolničkom liječenju, iako je u maju proglašen kraj vanredne situacije zbog kovida, a preporuke poput nošenja zaštitne maske ne poštuju ni u zdravstvenim ustanovama.
Više građana negodovalo je što su i dalje u obavezi da donesu negativan antigenski test koji nije stariji od 48 sati, dok se zdravstveno osoblje koje je u stalnom kontaktu s pacijentima ne testira, niti pridržava obaveze nošenja zaštitne maske.
Takav je slučaj i u ustanovama dječje i socijalne zaštite gdje, sudeći po fotografijama dostavljenim “Vijestima”, niko ne poštuje propisane mjere.
Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) “Vijestima” su odgovorili da su preporuke koje je ta ustanova dala za postupanje prilikom posjeta zdravstvenim ustanovama usmjerene ka hospitalizovanim pacijentima s ozbiljnim poremećajem zdravlja i da kao takve imaju za cilj da ih sačuvaju od komplikacija usljed infekcije nekom zaraznom respiratornom bolešću.
Kazali su da su “kulturološke specifičnosti i ponašanje” u smislu bliskog direktnog kontakta koji ostvaruje posjetilac s pacijentom dodatni razlog zbog kojeg je neophodan negativan test na kovid-19, za razliku od medicinskog osoblja koje nema takvu vrstu rizičnog kontakta.
“Trenutne važeće protivepidemijske mjere nalažu obavezno nošenje zaštitnih maski. Kontrola poštovanja naloženih mjera obaveza je, kako menadžmenta zdravstvenih ustanova, tako i lične odgovornosti zaposlenog. Institut daje preporuke i u njegovoj nadležnosti nije izrada smjernica za postupanje unutar zdravstvenih ustanova. S tim u vezi, menadžment zdravstvenih ustanova mora biti upoznat sa smjernicama i moraju se slijediti njihove interne procedure u zavisnosti od tipa organizacione jedinice”, piše u odgovoru Instituta.
Vlada je epidemiološke mjere posljednji put mijenjala, odnosno ublažila u maju ove godine.
To je učinjeno na predlog Ministarstva zdravlja, a u skladu sa odlukom Komiteta za vanredne situacije Svjetske zdravstvene organizacije od 4. maja da se ukine globalna vanredna situacija zbog kovida, kao i zbog povoljne epidemiološke situacije u Crnoj Gori.
Preporuke IJZ o nošenju zaštitnih maski u zdravstvenim i ustanovama socijalne i dječje zaštite ostale su na snazi.
Na snazi je ostala i obaveza zaraženih koronavirusom da nose zaštitnu masku (N95 ili FFP2) sedam dana od dana dobijanja pozitivnog rezultata testa, uz poštovanje opštih protivepidemijskih mjera (izbjegavanje okupljanja, odlazak u kolektive i slično).
Obavezan je i negativan rezultat brzog antigenskog testa na koronavirus koji je izdat od registrovane laboratorije i nije stariji od 48 časova.
“Obaveza zdravstvenih ustanova je da dozvole posjete licima koja se nalaze na bolničkom liječenju jednom članu porodice ili licu za koje pacijent iskaže želju da ga posjeti, dva puta nedjeljno u trajanju od po 30 minuta, uz obavezno nošenje zaštitne maske i dezinfekciju ruku, a za posjete poluintenzivnim jedinicama i onkološkim i hematološkim odjeljenjima i uz obavezno posjedovanje negativnog rezultata brzog antigenskog testa koji nije stariji od 48 sati”, podsjetili su iz Instituta.
Pojasnili su da je obaveza rukovodioca organizacione jedinice da porodici odobri da bude pored teško oboljelog pacijenta, povremeno ili stalno za određeno vrijeme, uz obavezno posjedovanje negativnog rezultata brzog antigenskog testa, nošenje zaštitne maske i dezinfekciju ruku, o čemu izdaje propusnicu.
U Crnoj Gori juče su bila aktivna 72 slučaja koronavirusa. Tokom posljednje sedmice registrovano je 80 novopozitivnih, od kojih najviše u Budvi.
Iz Instituta su “Vijestima” odgovorili da prate epidemiološke karakteristike obolijevanja i u skladu s tim predlažu izmjene novih mjera. Kazali su da će, u slučaju pogoršanja ili poboljšanja epidemiološke situacije, uputiti predlog Ministarstvu da koriguje aktuelne mjere.
IZVOR: Vijesti
Crnogorska skijališta objavila su cjenovnike za ski pasove za predstojeću zimsku turističku sezonu. Sudeći po tome, ko ove godine želi da skija na durmitorskom skijalištu moraće izvojiti više novca nego prošle. S druge strane, cijene karata na skijalištu Kolašin 1600 ostale su na prošlogodišnjem nivou, prenosi Portal Analitika.
Savin kuk
Prema cjenovniku Turističkog centra Durmitor karta za poludnevni ski pas na skijališu Savin kuk, za odrasle košta 10 eura dok je za djecu cijena šest eura.
U ponudi je i jednodnevni ski pas za odrasle a cijena je 16 eura, dok je za djecu 10.
U odnosu na prošlu godinu, cijene pojedinih karata na skijalištu Savinom kuku su skuplje. Tako za poludnevni i jednodnevni ski pas za odrasle osobe sada treba izdvojiti po euro više. Prošle godine poludnevni ski pas koštao je devet eura, a jednodnevni za odraslu osobu 15 eura.
Moguće je i kupiti karte za dvodnevni, odnosno trodnevni ski pas, a cijena za odrasle je 29 eura i 42 eura, dok je za djecu cijena 17, odnosno 26 eura.
Godinu ranije dvodnevni ski pas za odrasle koštao je 27 eura, a za djecu 16 eura. Kada je riječ o trodnevnom, prošle godine su karte za odrasle osobe bile 40 eura a za djecu 24 eura.
U ponudi je i karta za petodnevni ski pas, koja ove godine košta 70 eura za odrasle i 40 za djecu. Ovaj ski pas je skuplji za po dva eura u odnosu na godinu ranije.
Za šestodnevni ski pas na Savinom kuku odrasli treba da izdvoje 82 eura, dok je za djecu cijena 48 eura. Prošle godine cijena karte za odrasle je bila 80 eura, dok je za djecu iznosila 47 eura.
Moguće je kupiti kartu i za sedmodnevni ski pas, a cijena za odrasle je 95 eura, dok je za djecu 56 eura. Za odrsle je prošle godine ova karta bila jeftinija dva eura, a za djecu euro.
Na Savinom kuku moguće je skijati i noću, a cijena karte za odrasle je devet eura, dok je za djecu šest. Ovo cijene su nepromijenjene u odnosu na godinu ranije.
Sezonski ski pas za odrasle košta 260 eura, dok je cijena ski pas-a za djecu 150 eura. Cijene karata prošle godine i za odrasle i za djecu bile su manje za po 10 eura, i koštale su 250, odnosno 140 eura.
U ponudi je i turistička vožnja žičarom za odrasle koja košta 10 eura, dok je cijena karte za djecu sedam eura.
U koliko se za vožnju žičarom odluči grupa od 20 ili više osoba cijenu karte će platiti po sedam eura.
Popuste na jednodnevne, višednevne i sezonske ski pasove ostvaruju stanovnici Žabljaka u iznosu od 50 odsto, ali i stanovnici Pljevalja i Šavnika koji karte plaćaju 25 odsto jeftinije.
Kolašin 1600
Na skijalištu Kolašin 1600 za jednodnevni ski pas za odrasle treba izdvojiti 25 eura, dok je cijena ski pas-a za djecu uzrasta do 14 godina 16,5 eura.
Cijene karata na ovom skijalištu se nijesu mijenjale u odnosu na prošlu godinu.
Na tom skijalištu dvodnevni ski pas za odrasle košta 41,5 eura, dok je za djecu do 14 godina cijena 29 eura.
Za trodnevni ski pas na skijalištu Kolašin 1600 treba izdvojiti za odrasle 56,5 eura, dok za djecu do 15 godina košta 37,5 eura.
Moguće je kupiti i kartu za četvorodnevni ski pas koja za odrale košta 71,5 eura, a za djecu 47,5 eura.
Petodnevni i sedmodnevni ski pas-ovi su 84, odnosno 105, dok su za djecu 56, odnosno 75,5 eura.
Dnevna karta za pokretnu traku za skijaše početnike je 10 eura.
Sezonska ski karta za skijalište Kolašin 1600 košta 400 eura za odrasle i 250 eura za djecu do 14 godina.
Pravo na jefitnije karte imaju određene kategorije društa. Tako seniori, odnosno osobe starije od 65 godina ostvaruju popust od 50 odsto na cijenu karata.
Sezonski ski pas za članove Gorske službe spašavanja, Skijaškog saveza i skijaških glubova iznosi 150 eura.
Turistička vožnja žičarom na skijališti Kolašin 1600 eura košta pet eura za djecu do 14 godina, dok je za odrasle cijena osam eura.
Korišćenje tjubing staze (tri vožnje) je 2,5 eura, dok će dest vožnji koštati šest eura.
Kako je objavljeno na stranici ovog Skijališta, predviđeni su popusti i za porodične pakete, u zavisnosti od brojnosti porodice, a popust iznosi od 10 do 30 odsto.
Izvor: Portal Analitika
Ryanair, vodeća niskotarifna avio-kompanija u Evropi, odlučila je da obustavi prodaju karata na svojoj sezonskoj liniji između Zagreba i Podgorice, piše ExYuAviationNews.
Linija, koja je prvobitno planirana za povećanje broja nedjeljnih letova sa tri na četiri tokom predstojeće ljetnje sezone, sada će najvjerovatnije biti ukinuta, prema najnovijim izmjenama u mreži ove kompanije. Letovi su bili predviđeni da se obnove 2. aprila 2024. godine i da se realizuju ponedjeljkom, srijedom, petkom i subotom avionima Airbus A320, koje koristi Lauda Air, podružnica Ryanair-a, izvijestio je portal ExYuAviationNews.
Ova linija je prvi put pokrenuta u septembru 2021. godine. Prošle godine, Ryanair je odlučio da je svede na sezonsku, navodeći kao razlog povećanje aerodromskih taksi u Podgorici, koje su označene kao „potpuno nekonkurentne“ u poređenju sa ostalim aerodromima u Evropi. Ove promjene dovele su do značajnog smanjenja povezanosti Crne Gore sa evropskim destinacijama, uključujući ukidanje brojnih letova.
Crnogorska vlada i uprava aerodroma pokušale su da riješe ovu situaciju smanjenjem taksi za niskotarifne avio-prevoznike. Ministar saobraćaja Crne Gore je u septembru izjavio da je povećanje cijena taksi, koje je sprovelo prethodno rukovodstvo aerodroma, imalo „veoma negativan uticaj“ na avio-saobraćaj. Uprkos ovim naporima, Ryanair je odlučio da u zimskom redu letenja 2023/24. obustavi sve letove za Podgoricu, osim linije za London Stansted.
Za ljetnju sezonu 2024. godine, kompanija je planirala da obnovi linije i poveća frekvencije na određenim rutama, uključujući Šarlroa i Krakov, ali je istovremeno odlučila da trajno ukine letove između Zagreba i Podgorice. Uz to, smanjene su i frekvencije na liniji Stansted – Podgorica sa pet na tri nedjeljno.
Niskobudžetne avio-kompanije već su tokom ove zimske sezone ozbiljno ‘srezale’ broj destinacija i letova iz Podgorice u odnosu na prošlu godinu.
Izvor: Portal Analitika
Rukometaši Lovćena savladali su Sutjesku u Nikšiću, rezultatom 40:28, u posljednjem kolu jesenjeg dijela šamionata.
Aktuelni prvak na zimsku pauzu ide sa osam pobjeda i jednim porazom, odnosno istim učinkom kao podgorička Budućnost.
Ekipa Filipa Popovića već do poluvremena završila je posao u sablasno praznoj i hladnoj dvorani Sportskog centra u Nikšiću. Raznovrsnim napadima i veoma dobrom odbranom prednost cetinjskog tima nakon prvih 30 minuta iznosila je 11 golova – 22:11.
Lovćen je u nastavku spustio gas, ali je i pored toga povećao višak koji je na kraju meča iznosio 12 golova.
Najbolji u redovima pobjedničke ekipe bili su Aleksa Perišić sa sedam i Đorđo Perunučić sa šest golova. Dobru partiju pružio je i golman Vuko Borilović koji je sakupio 14 odbrana.
Kadeti bez greške
Kadetski sastav Lovćena na zimsku pauzu ide sa devet pobjeda iz isto toliko mečeva.
U utakmici devete runde lider je bio više nego ubjedljiv protiv Sutjeske – 40:16.
Ekipu Miloša Vulićevića do pobjede su vodili Matija Kapićić sa sedam i Luka Kaluđerović i Nemanja Jovanović sa po šest golova.
Postepeno naoblačenje, prijepodne na primorju, a od sredine dana u većem dijelu zemlje kiša, u južnim predjelima i pljuskovi sa grmljavinom, sapšteno je iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Ujutru na sjeveru po kotlinama moguća magla. Vjetar južni i jugoistočni mjestimično umjeren do jak. Jutarnja temperatura vazduha od -8 do 10, najviša dnevna od 4 do 14 stepeni.
Zvona čuvene pariske katedrale Notr Dam oglasila su se u subotu, 7. decembra u 19.10 sati, prvi put poslije više od pet godina i velikog požara u kojem je ovaj biser gotske arhitekture umalo potpun uništen.
Bio je to simboličan početak ceremonije otvaranja obnovljene katedrale u Parizu, glavnom gradu Francuske, kojoj prisustvuju mnogi svjetski zvaničnici, a glavna zvijezda je novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp, koji se vraća na veliku međunarodnu scenu.
Parisku katedralu iz 12. vijeka, 15. aprila 2019. godine zahvatio je veliki požar.
Izgoreli su krov i kula na krovu, a unutrašnjost katedrale, gornji zidovi i prozori teško oštećeni. Požar je ugašen 15 sati kasnije.
Uoči odlaska u obnovljeni Notr Dam, francuski predsjednik Emanuel Makron održao je zajednički sastanak sa Trampom i ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim.
Među zvanicama su i princ od Velsa, Vilijam, kao i supruga odlazećeg američkog predsjednika Džozefa Bajdena, Džil Bajden.
Notre Dame de Paris Reborn pic.twitter.com/WS5eNBq9nx
— 옥시마 – French expat in Korea (@yangeulna) December 7, 2024
Otvaranju prisustvuju i vatrogasci koji su učestvovali u gašenju velikog požara, kao i mnogi restauratori koji su godinama obnavljali katedralu.
Na fasadi Notr Dama zlatnim slovima je bilo projektovano veliko ‘hvala’ na francuskom i drugim jezicima, a potom je 160 vatrogasaca i građevinskih radnika prodefilovalo katedralom uz aplauze gostiju.
Makron je prije nekoliko dana obišao Notr Dam kada je prvi put mogla da se vidi unutrašnjost katedrale posle petogodišnje sanacije.
Izvor: BBC NEWS
Pismo kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta iz 1783. godine prodato je na internet aukciji privatnom evropskom ponuđaču za 440.000 eura.
Prodajna cijena pisma premašila je za više od četiri puta početnu cijenu od 100.000 eura, objavila je aukcijska kuća International Autograph Auctions Europe, sa sjedištem u Malagi u južnoj Španiji.
Iz aukcijske kuće navode da je u SAD i Aziji interes bio velik.
Pismo austrijskog kompozitora francuskom izdavaču Žan-Žoržu Ziberu, napisano na njemačkom, zapravo se smatralo izgubljenim, rekli su iz aukcijske kuće. Kasnije je pronađeno u porodičnoj arhivi.
U prodaji je bilo i pismo Džona Lenona na osam stranica upućeno Eriku Kleptonu iz 1971. godine, u kojem predlaže osnivanje novog “super benda”. Međutim, pismo nije prodato.
“Bilo je interesa, ali to nije bilo dovoljno za ponudu”, rekao je portparol aukcijske kuće.
Početna cijena pisma bila je između 80.000 i 100.000 eura, prenosi agencija Hina.