Položaj radnika u medijima mora se radikalno mijenjati na bolje i neophodno je da ove godine dođe do povećanja zarada, saopšteno je na konferenciji za medije povodom obilježavanja deset godina od osnivanja Sindikata medija.
Povodom konferencije „10 godina borbe i sindikalizma”, Sindikat medija Crne Gore (SMCG) smatra da se položaj medijskih radnika mora mijenjati radikalno nabolje, a Granski kolektivni ugovor je prilika za to.
Smatramo da ne tražimo ništa spektakularno, već nešto što garantuje minimum dostojanstva za novinare i nećemo odustati od toga. Drugi načini da se to ostvari ukoliko ne bude volje poslodavaca, sindikat uvijek zadržava pravo na štrajk upozorenja – kazao je predsjednik Sindikata medija Radomir Kračković.
Kračković je podsjetio da je položaj novinara i medijskih radnika u Crnoj Gori generalno loš, da su zarade ispod prosjeka, te da su oni često i meta fizičkih napada. Zato su inicirali pokretanje novih pregovora o Granskom kolektivnom ugovoru (GKU), kojima traže povećanje zarada za zaposlene u medijima u prosjeku od 15-20 odsto – navodi se u saopštenju Sindikata medija.
Nedavno su, objasnio je, dobili pisane primjedbe poslodavaca na predloge sindikata, te da su poslodavci većim dijelom odbili zahtjeve i ostavili mogućnost da se pregovara oko koeficijenata i povećanja zarada.
Marijana Camović Veličković iz Sindikata kazala je da je jako bitno da crnogorska javnost mora da zna u kakvim uslovima rade oni koji ih svakodnevno informišu.
Podsjetila je da je tokom prethodnih deset godina Sindikat postao najveća organizacija koja se bavi medijima u Crnoj Gori. Kako je kazala, SMCG okuplja gotovo 650 zaposlenih iz svih medija – privatnih, javnog servisa i lokalnih javnih emitera.
Izvor: Vijesti