Zanimljivosti

Kraljevina u Africi: Jedina država na svijetu koja se cijelom površinom nalazi iznad 1000 metara nadmorske visine

Ova zemlja je poznata i kao “Kraljevstvo na nebu”
Kraljevina u Africi: Jedina država na svijetu koja se cijelom površinom nalazi iznad 1000 metara nadmorske visine

Foto: Shutterstock

Lesoto je zemlja bez izlaza na more u južnoj Africi koja se nalazi iznad 1.400 metara nadmorske visine. Drugim riječima, cijela teritorija Lesota je na većoj nadmorskoj visini od najviših planina u mnogim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, Irsku, Holandiju, Dansku i druge, prenosi IFLScience.

Ova zemlja je poznata i kao “Kraljevstvo na nebu”.

Njegova jedinstvena geografija je proizvod kompleksne istorije regiona. Lesoto je enklava Južnoafričke Republike, što znači da je u potpunosti okružen ovom zemljom, prenosi N1.

Početkom 19. vijeka, narod Zulu, pod svojim vođom Šakom Zuluom, uspostavio je stalnu vojsku i krenuo u vojne pohode. Period sukoba postao je poznat kao Mfecane, ili „slamanje“, obilježen velikim krvoprolićem i raseljavanjem ljudi.

Među onima koji su bježali od nasilja bio je klan na čelu sa kraljem Moshoeshoeom I koji je potražio utočište u planinama. Ovdje je izgradio kraljevstvo koje je zbog svojih geografskih karakteristika bilo lakše braniti od osvajača.

Ranije poznat kao Basutoland, Lesoto je postao matična zemlja pod britanskom kolonijalnom vlašću kroz sporazum potpisan sa Moshoeshoeom 1843.

Pripojen je tadašnjoj Cape koloniji 1871. godine, ali je 1884. vraćen pod direktnu kontrolu kraljevske porodice. Kao dio poslijeratnih napora da se dekolonizuje Afrika, zemlja je stekla nezavisnost 1966. kao Kraljevina Lesoto, sa kraljem Moshoeshoeom II.

Nekoliko drugih nacija bez izlaza na more je poznato po svojim planinskim pejzažima, prije svega Butan i Nepal na Himalajima, iako su najniže tačke u ovim oblastima ispod 1.000 metara.

Na primjer, najviša tačka Nepala je vrh Mont Everesta na 8.848 metara nadmorske visine, ali najniža tačka je samo 60 metara u ravnicama Tarai u Jhapa, nedaleko od granice sa Indijom.

Izvor: Vijesti/N1