Društvo

Kriminalce udarati gdje ih najviše boli – uzimati im nezakonito stečen novac

Korupcija i organizovani kriminal i dalje predstavljaju jedan od najrasprostranjenijih i najistrajnijih izazova vladavini prava Zapadnog Balkana, te oduzimanje nezakonito stečene imovine, kao dio krivičnog procesa, jedno je od najefikasnijih sredstva borbe protiv ovih zločina, poručeno je sa konferencije koja se danas organizuje u Sarajevu, a gdje učestvuje više od 100 sudija, tužitelja i drugih
Kriminalce udarati gdje ih najviše boli – uzimati im nezakonito stečen novac

Izvor: Pixabay

Korupcija i organizovani kriminal i dalje predstavljaju jedan od najrasprostranjenijih i najistrajnijih izazova vladavini prava Zapadnog Balkana, te oduzimanje nezakonito stečene imovine, kao dio krivičnog procesa, jedno je od najefikasnijih sredstva borbe protiv ovih zločina, poručeno je sa konferencije koja se danas organizuje u Sarajevu, a gdje učestvuje više od 100 sudija, tužitelja i drugih stručnjaka iz Zapadnog Balkana.

Stručnjaci iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije, Hrvatske i Italije danas su u Sarajevu razgovarali na temu “Učinkovito oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim djelom u Zapadnom Balkanu”.

Konferenciju organizuju AIRE centar i Regionalna antikorupcijska inicijativa, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.

Uprkos tome što se ova tema nalazi na političkom dnevnom redu svih jurisdikcija u regionu, niti jedna od zemalja regiona nije sačinila posebnu strategiju o oduzimanju imovinske koristi, čime bi se ona predstavila kao cilj državne politike, već to pitanje predstavlja aspekt raznih strategija. Pored toga, neophodno je nastaviti unapređivati kapacitet policije i tužilaštava koji provode finansijske istrage, budući da se trenutno suočavamo sa problemom nedostatka kapaciteta i vještina, ne samo u okviru specijalizovanih jedinica, već i u organima zaduženim za istraživanje i gonjenje krivičnih djela – kazala je projekt menadžerka AIRE centra Nevena Kostić.

Na političkom nivou, kaže ona, sve zemlje Zapadnog Balkana prepoznale su potrebu formiranja organa za oduzimanje imovinske koristi.

Prepoznata je mogućnost upotrebe trajno oduzete imovinske koristi, koja se ne iskoristi za naknadu štete oštećenih, za društveno korisne ciljeve, a Albanija i Srbija su već pokazali kako je to moguće sprovesti u praksi – kazala je Kostić.

Ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Bosni i Hercegovini Julian Reilly rekao je da su organizovani kriminal i korupcija ključne prepreke prosperitetu i vladavini prava.

Oduzimanje imovine kriminalcima je nezaobilazni način podrivanja poslovnog modela kriminalaca i korumpiranih političara. Moramo dijeliti znanje, vještine i stručnost kako bi kriminalce izveli pred lice pravde i udarili ih gdje najviše boli – u njihovo bogatstvo. Mnoga područja su ažurirala svoje krivične zakone i procedure. Drugi su u toku tih promjena. Većina je takođe uspostavila posebne zakone vezane za oduzimanje imovine zasnovane na međunarodnim standardima. To su pozitivni koraci, a Ujedinjeno Kraljevstvo i drugi u međunarodnoj zajednici će uraditi sve što možemo kako bi vam pomogli da završite izgradnju neophodnog zakonskog okvira, procedura i postupaka – kazao je Reilly.

Predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić rekla je da oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim djelom ima svoje uporište u temeljnom pravnom načelu da niko ne može zadržati protupravno stečenu imovinsku korist.

Oduzimanje nezakonito stečene imovine samo je jedan oblik sveukupnih nastojanja nadležnih državnih tijela da se efikasno suprotstavljaju korupciji – ocijenila je ona.

Izvor:RTCG