Milica Krivokapić
Lokalni tim za prevenciju i suzbijanje vršnjačkog nasilja u Prijestonici konstatovao je brojne izazove, a između ostalog narušenost autoriteta i nedostatak discipline koju nastavnici sprovode u učionicama, kao i nedosljedno sprovođenje postojećih procedura i protokola koji postoje u školama – kazala je za Radio Cetinje rukovoditeljka Lokalnog tima za prevenciju i suzbijanje vršnjačkog nasilja, psihološkinja Milica Krivokapić.
Podsjetimo, Memorandum o saradnji lokalnih institucija i organizacija za prevenciju i sprečavanje vršnjačkog nasilja potpisan je u junu 2023. godine. Shodno istom, formiran je Lokalni tim za prevenciju i suzbijanje vršnjačkog nasilja u Prijestonici Cetinje. Tim povodom razgovarali smo sa rukovoditeljkom Lokanog tima, Milicom Krivokapić.
RTV Cetinje: Kako tim funkcioniše i u kom pravcu su usmjerene aktivnosti?
Krivokapić: Članovi tima su svjesni da je njihova misija od ključnog značaja za obezbjeđivanje sigurnog i bezbjednog okruženja za pravilan razvoj djece u Prijestonici, te je svako ponaosob na početku rada izrazio značajnu motivaciju i želju da pruži svoj puni doprinos za rješavanje ovog problema. Članovi Tima sastaju se minimum jednom mjesečno i tom prilikom rade na osmišljavanju aktivnosti usmjerenih na prevenciju i borbu protiv vršnjačkog nasilja. Sagledavajući ovaj problem holistički, dato je mnoštvo konstruktivnih, preciznih i konkretnih predloga za postupanje Tima u periodu od naredna četiri mjeseca. Naime, utvrđeno je da je za početak neophodno izvršiti istraživanje, koje bi obuhvatilo sve školske ustanove, svaki razred, odjeljenje i đaka u njemu, kako bi se napravio realan uvid u prisustvo ove problematike. Sada se radi na kreiranju adekvatnog upitnika koji bi se sprovodio, kada se steknu uslovi za realizaciju istraživanja.
Utvrđeno je da postoji potreba za usavršavanjem osoba koje dolaze u kontakt i rad sa djecom, u prvom redu nastavnika, kako bi na adekvatan i dovoljno stručan i profesionalan način adekvatno pomogli djeci koja se suočavaju sa vršnjačkim nasiljem.
U planu je i organizovanje radionica za nastavni kadar, roditelje, kao i za djecu, i formiranje vršnjačkih grupa za podršku djeci koja su bila dio vršnjačkog nasilja ili su u riziku da to postanu.
RTV Cetinje: Da li su uočeni neki izazovi koji postoje u društvu, a koji mogu uticati na pojavu i porast vršnjačkog nasilja u Prijestonici?
Krivokapić: Konstatovani su izazovi koji nesumnjivo postoje, a odnose se na: narušeno poverenje djece sa odraslima, narušenost autoriteta i nedostatak discipline koju nastavnici sprovode u učionicama, neupućenost u nadležnosti lokalnih institucija i servisa podrške koji postoje na nivou grada za djecu, mlade i njihove porodice, zatim, nedostatak kadra uslovljen važećim zakonskim regulativama, kao i nedoslijedno sprovođenje postojećih procedura i protoklola koji postoje u školama, a tiču se suzbijanja i prevencije vršnjačkog nasilja.
RTV Cetinje: Da li su do sada realizovane i neke konkretne aktivnosti povodom pojave vršnjačkog nasilja?
Krivokapić: Početkom novembra, na inicijativu Centra za socijalni rad i Odjeljenja bezbjednosti Cetinje, održan je sastanak sa direktorima škola na Cetinju, kome su se samo odazvali direktorica JU Gimnazija Cetinje i direktor JU Srednja likovna škola „Petar Lubarda“, iako su bili pozvani direktori svih osnovnih i srednjih škola na teritoriji opštine Cetinje. Direktorima je ukazano na to koliko je značajno da nastavnici koji su u svakodnevnom kontaktu sa djecom budu senzibilisani, pogotovo kada je u pitanju tema vršnjačkog nasilja ili nasilnog ponašanja. Vrlo precizno su upoznati sa nadležnostima Centra za socijalni rad i Odjeljenja bezbjednosti u slučajevima vršnjačkog nasilja i izražena je spremnost i otvorenost za zajedničku saradnju u pogledu preventivnih aktivnosti, koje bi mogle doprinijeti smanjenju ove pojave.
Osim toga, učenici Srednje likovne škole „Petar Lubarda“ pripremili su Izložbu đačkih radova na temu nasilja.
RTV Cetinje: Šta je sljedeći korak koji ste planirali?
Krivokapić: Iako su prilikom potpisivanja Memoranduma o saradnji bili uključeni predstavnici Savjeta roditelja (vrtića i osnovnih škola), nažalost, na do sada održanim sastancima uglavnom su odsustvovali i nijesu se uključivali u planiranje bilo kojih aktivnosti. Neminovno je da je vršnjačko nasilje problem cijelog društva, ali najznačajniji uticaj na djecu može ostvariti njihova porodica, a posebno roditelji. Zaista se predstavnici institucija/organizacija, koji se žele ozbiljno baviti ovom problematikom i to na potpuno dobrovoljnoj osnovi (dakle, bez ikakve novčane nadoknade) suočavaju sa posebnim poteškoćama, ukoliko ne mogu računati na saradnju sa roditeljima djece zbog kojih sve zapravo i radimo. S tim u vezi, mogu da najavim i radionicu namijenjenu roditeljima, koja će biti održana danas i to na temu “Adekvatno vršenje roditeljskog prava i prevencija vršnjačkog nasilja”.
Košarkaški savez Crne Gore i ovu godinu zaključiće organizacijom turnira za najveće crnogorske talente.
Turnir će biti odigran u podgoričkoj “Bemax areni” – u petak i subotu.
Djevojčice će se nadmetati u uzrastima mini basketa, kadetkinja i juniorki.
Dječaci će na parket 28. decembra i nastupaće u konkurenciji mini basketa, pionira, a predstaviće se i kadeti i juniori. Na utakmicama će nastupiti ekipe pod nazivom Mtel i Eko.
Na ovoj dvodnevnoj manifestaciji će se pojaviti oko 300 najtalentovanije djece različitih uzrasta.
Cetinjski klub predstavljaće Pavle Vujović u konkurenciji do 16 godina i Blažo Mudreša u konkurenciji do 18 godina.
U14 ekipu sa klupe će predvoditi Ivana Vujović, a pomagaće joj Kristijan Ivanović.
Djevojčice – Planirani raspored utakmica i satnica za 27/12/2024:
12.00 – Mini Basket djevojčice 2014. godište i mlađe
14.00 – U14 djevojčice 2011.godište i mlađe
16.00 – U16 djevojčice 2009.godište i mlađe
18.00 – U18 djevojčice 2007.godište i mlađe
Dječaci – Planirani raspored utakmica i satnica za 28/12/2024:
10.00 – Mini Basket dječaci 2015. godište i mlađi
12.00 – Mini Basket dječaci 2014. godište
14.00 – U14 dječaci 2011.godište i mlađi
16.00 – U16 dječaci 2009.godište i mlađi
18.00 – U18 dječaci 2007.godište i mlađi
Na svečanosti Atletskog saveza Crne Gore na kojoj su proglašeni najbolji u godini za nama cetinjskom treneru Ivanu Popoviću uručena je specijalno priznanje Evropske atletske federacije.
U pitanju je “srebrna značka” koju je Popović zaslužio ostvarenim rezultatima u trenerskom poslu.
Nagradu treneru Lovćena uručio je prvi čovjek Saveza Milorad Vuletić.
Vlada je danas usvojila Nacionalnu strategiju razvoja digitalnog zdravlja za naredne četiri godine koja, kako je saopšteno, predviđa niz mjera i inicijativa koje će zdravstveni sistem učiniti modernijim, efikasnijim i dostupnijim građaninu.
Iz Ministarstva zdravlja su kazali da je Strategijom, koja je usvojena na predlog tog resora, planirano ostvarenje ciljeva Vlade postavljenih u programu rada a kroz sprovodjenje digitalne transformacije u zdravstvenom sistemu.
Kako su naveli, poseban akcenat u Strategiji je stavljen na uvođenje naprednih tehnologija kao što su telemedicina, mZdravlje i primjena vještačke inteligencije.
„Ove tehnologije će omogućiti da zdravstvena zaštita postane dostupnija i efikasnija, naročito u udaljenim i manje dostupnim dijelovima Crne Gore“, rekli su iz Ministarstva.
Prema njihovim riječima, Strategija se fokusira na jačanje sistema prikupljanja, čuvanja, obrade i korišćenja podataka u zdravstvene svrhe.
Iz Ministarstva su kazali da je taj segment ključan za donošenje politika zasnovanih na dokazima, što je od presudne važnosti za izgradnju modernog i odgovornog zdravstvenog sistema.
„Tu se posebno ističu mjere koje će omogućiti da se kroz bolje praćenje potrošnje ljekova obezbijedi efikasnije planiranje i obezbjeđivannje esencijalnih ljekova i smanjenje mogućnosti nestašica“, kaže se u saopštenju.
Strategija podržava i Reformu primarne zdravstvene zaštite gdje će se, kako su rekli iz Ministarstva, kroz uvođenje savremenog integrisanog informacionog sistema omogućiti veća pristupačnost zdravstvenih usluga, smanjenje administrativnih opterećenja i poboljšanje kvaliteta usluga.
„Ova reforma je direktno usklađena s ciljem Vlade da građanima obezbijedi lakši pristup zdravstvenoj zaštiti i holistički pristup njihovom zdravlju“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da je Strategijom predviđeno i veće uključivanje privatnog sektora, koji, kako se navodi, treba da bude jak partner državi u pružanju i obezbjeđivanju zdravstvene zaštite kako bi bila omogućena razmjena podataka o liječenju bez obzira da li se pacijenti liječe u privatnom ili javnom sektoru.
Vlada je, osim Strategije, usvojila i Nacrt akcionog plana za narednu godinu.
Izvor: MINA
Treneri i kapiteni klubova Meridianbet 1. CFL, Komisija za ženski, omladinski i mali fudbal odabrali najbolje pojedince u 2024. godini…
Napadač Lećea Nikola Krstović proglašen je za najboljeg igrača Crne Gore u godini na izmaku. U nikad neizvjesnijem izboru, Krstović je od kapitena i trenera klubova Meridianbet 1. CFL dobio ukupno 52 glasa, samo jedan više od Stevana Jovetića. Snažnom ofanzivcu ovo je prva nagrada za najboljeg igrača Crne Gore.
Ovo mi je prva ovakva nagrada i mnogo mi znači. Stojim pred vama sa ovako velikim priznanjem. Hvala svima čija je odluka bila da baš ja dobijem ovu nagradu. Ovo je dokaz da se veliki trud i rad uvijek isplate. Nastojaću da svakodnevno radim što više, pa da se i sljedeće godine vidimo ovdje – rekao je Krstović.
Drugu godinu zaredom golgeterka turskog Fomgeta i našeg nacionalnog tima Armisa Kuč izabrana je za najbolju igračicu Crne Gore. U konkurenciji Slađane Bulatović i Jasne Đoković, Kuč je dobila 23 boda, pet više od drugoplasirane Đoković.
Hvala FSCG na ovom priznanju i podršci koju imamo sve ove godine. Hvala i stručnom štabu reprezentacije, saigračicama, porodici i prijateljima. Bez svih njih ovo ne bi bilo moguće. San svakog djeteta u Crnoj Gori je da igra za reprezentaciju ove zemlje, a ja svoje snove živim već 12 godina. Trudiću se i dalje da Crnu Goru predstavljam na najbolji moguću način – istakla je Kuč.
Godinu u Meridianbet 1. CFL obilježili su Milan Vukotić i Milorad Peković.
Trenutno najbolji strijelac lige osvojio je Kup Crne Gore sa „plavo-bijelima“, koji su lideri nakon jesenjeg dijela sezone, a upisao je i dva nastupa u dresu ,,hrabrih sokola“. Kapiteni i treneri klubova Meridianbet 1. CFL dodijelili su Vukotiću 52 boda, drugoplasirani Igor Nikić imao je 45, dok je još jedan talenat Budućnosti, Andrija Bulatović, zauzeo treće mjesto sa 19 bodova.
Čast je i privilegija što sam dobio ovu nagradu koja će mi u nastavku karijere biti veliki vjetar u leđa. Hvala svima koji su glasali da baš ja budem dobitnik ove nagrade. Najveću zahvalnost dugujem saigračima, stručnom štabu i upravi Budućnosti – kazao je Vukotić.
Milorad Peković sa klupe je predvodio Dečić Admiral bet do istorijske titule šampiona Crne Gore, nakon čega je klub iz Tuzi imao i zapažen nastup na međunarodnoj sceni. Nekadašnji vezista Crne Gore i brojnih internacionalnih klubova je od kolega trenera 32 boda, samo bod više od Ivana Brnovića iz Budućnosti, dok je treće mjesto zauzeo strateg Bokelja Slobodan Drašković sa 10 bodova.
Želio bih da se zahvalim na ovom meni veoma značajnom i dragom priznanju, koje sam dobio u konkurenciji odličnih trenera. Ova nagrada nije priznanje samo meni, već i za FK Dečić, koji mi je ukazao povjerenje – rekao je Peković.
Najperspektivniji igrači u 2024. godini, prema izboru Komisije za omladinski fudbal FSCG, su ofanzivac Otranta Balša Mrvaljević (2005. godište), supertalentovani vezista Juventusa Vasilije Adžić (2006. godište) i napadač Budućnosti Andrej Kostić (2007. godište).
Nagrada namijenjena najboljem igraču futsala pripala je Luki Vuletiću, članu slovačkog Luceneca, koji ove sezone nastupa u UEFA Ligi šampiona.
Drago mi je što sam opet ovdje. Zahvalio bih se saigračima iz bivšeg kluba Titograda i sadašnjeg kluba Luceneca, naravno i saigračima iz reprezentacije i stručnom štabu. Svi oni su dobim dijelom zaslužni za ovu nagradu – kazao je Vuletić.
Nagrada ,,Matija Šarkić“, namijenjena najperspektivnijem golmanu Crne Gore, pripala je Benjaminu Krijestarcu, od ove sezone čuvaru mreže holandskog NEC-a iz Nijmegena.
Velika mi je čast što sam dobio nagradu koja nosi ime po golmanu koji je za kratko vrijeme pokazao ogroman kvalitet. Ali koji nas je, nažalost, prerano napustio. Matija će uvijek biti uzor nama mladim golmanima. Pokazao je da se upornim radom može doći do velikog uspjeha. Danas bih najviše volio da je Matija tu sa nama. Kao prvi koji sam dobio ovu nagradu, svaki put kada izađem na teren, misliću na Matiju – rekao je Krijestarac.
Uprava policije (UP) svakodnevno sprovodi aktivnosti na realizaciji akcije ,,Petarda“ na nivou svih gradova Crne Gore. U dosadašnjim aktivnostima svih Regionalnih centara bezbjednosti, zajedno sa jučerašnjim aktivnostima, oduzeto je preko 110.000 komada pirotehničkih sredstava raznih vrsta, namijenjenih nezakonitoj trgovini.
Kako je saopšteno iz UP nastavkom mjera i radnji represivnog karaktera u centralnoj i zapadnoj regiji Crne Gore, policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti ,,Centar” i Regionalnog centra bezbjednosti ,,Zapad“ su juče u Podgorici i Nikšiću, oduzeli oko 18.000 komada pirotehničkih sredstava namijenjenih ilegalnoj trgovini.
Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su shodno planskim aktivnostima na teritoriji Glavnog grada, obilaskom lokaliteta i objekata, od lica M.N.(55) i A.B.(46) oduzelioko 17.000 komada petardi i vatrometa različitih vrsta i proizvođača. M.N. i A.B. su po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici lišeni slobode zbog sumnje da su počinili krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija – saopšteno je iz UP.
Službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, navodi se u saopštenju, sprovodeći mjere i radnje na oduzimanju pirotehnike, pregledom kioska koji koristi R.V.(50) iz Nikšića, pronašli preko 1000 komada petardi.
Postupajući tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću će se naknadno izjasniti o kvalifikaciji djela.
Cilj akcije ,,Petarda“ je očuvanje bezbjednog ambijenta za građane i turiste u predstojećim danima praznika, kao i života, zdravlja, bezbjednosti ljudi i imovine, i sprječavanje nastanka povreda sa primarnim fokusom na zaštitu najranjivijih kategorija- djece i lica mlađe dobi – naglasili su iz UP.
Uprava policije nastavlja sa pojačanim planskim mjerama i radnjama u odnosu na pronalazak pirotehničkih sredstava, identifikaciju i procesuiranje odgovornih lica i apeluje na roditelje, da u kontinuitetu vrše nadzor nad maloljetnim licima i istima ne omogućavaju pristup i nabavku pirotehničkih sredstava, zaključuje se u saopštenju.
Poslanici opozicije ponovo danas, treći put, nisu dozvolili održavanje sjednice Skupštine zbog nedavne odluke Ustavnog odbora o penzionisanju sudija Ustavnog suda. Šef parlamenta Andrija Mandić je izrekao mjeru poslanicima i prekinuo sjednicu.
Pošto su poslanici opozicije ponovo stali ispred Mandića, ometajući rad sjednice, Mandić im je poručio da nikoga nemaju bližeg od njih.
“Crna Gora je mala, a mi nemamo nikog bližeg od vas. Pomozite nam da uđemo u EU. Želim da budemo svi zajedno. Spremni samo na leđima da vas nosimo i da uđemo u EU”, rekao je Mandić.
Kako je poručio opozicionim poslanicima, “trpeljivost parlamentarne većine treba pozitivno da utiče na sve njih”.
“Blizu smo EU, mi smo u predvorju EU, što bi rekao Milan Knežević”, kazao je Mandić.
Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč ponovila je da je Ustavni odbor izašao iz svojih nadležnosti i da je ponizio i obesmislio Ustavni sud.
“Opozicija neće dozvoiti održavanje sjednica. Dok se vladajuća garnitura ne vrati u pređašnje stanje, imaćemo krizu parlamenta”, istakla je Vuković Kuč.
Dok, kako je kazala, “čekaju da se premijer Milojko Spajić urazumi, moglo se vidjeti vrijeđanje poslanice u Skupštini koje niko nije osudio”.
“Ni predsjednik Skupštine, ni predsjednik Vlade, ni predsjednik države”, rekla je Vuković Kuč.
Opozicija, koja je najavila da neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine dok se sporne odluke o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda, koje je donio Ustavni odbor a potvrdila Skupština, ne povuku i proglase ništavnima, prije dva dana je sa pomenutim zahtjevima izašla pred vlast.
O tome se niko iz većine nije oglasio zvaničnim saopštenjem.
Nakon što je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore 17. decembra konstatovao prestanak funkcije sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju, opozicione partije su izrazile nezadovoljstvo, nazivajući taj čin “ustavnim pučem” i tražeći hitno poništenje te odluke.
Predstavnici vlasti su branili odluku Ustavnog odbora. Premijer Milojko Spajić je izjavio da je odluka prošla kroz plenum i da ne postoji mehanizam za njeno povlačenje, sugerišući da bi Ustavni sud mogao da preispita odluku Skupštine, kao što je to činio i ranije.
Ustavni sud je juče trebalo da razmatra pitanje ustavnosti odluke Ustavnog odbora, ali nije.
Ustavni odbor donio je odluku da je Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju, a da ga Ustavni sud nije o tome obavijestio kako piše u Ustavu.
Odluka je donesena na osnovu podataka o radnom stažu i godinama starosti svih sudija, koje je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko dostavila odboru, na zahtjev predsjednice Jelene Božović.
Skupština je na sjednici konstatovala prestanak funkcije sutkinje Đuranović, a njen čelnik Mandić je naveo da je odluka u skladu sa članom Ustava Crne Gore, koji predviđa prestanak funkcije sudije Ustavnog suda kada ispuni uslove za starosnu penziju.
Izvor: RTCG