foto: KCCG
Ljekarski tim Kliničkog centra (KCCG) u januaru će izvesti prvu transplantaciju matičnih ćelija u Crnoj Gori, najavio je direktor najveće zdravstvene ustanove u državi Aleksandar Radović.
Radović je, u intervjuu agenciji MINA, kazao da transplataciju želi da postavi visoko na ljestvici prioriteta, ali da je oko pitanja značaja doniranja organa potrebno izgraditi svijest i postići široki konsenzus.
Tu mora biti uključena široka zajednica, od medijskog pa do uticaja vjerskih grupa. Iskustva u bližem regionu nijesu ohrabrujuća, Hrvatska bilježi bolji odziv – kazao je Radović i najavio da će ove godine intenzivirati dijalog po ovom pitanju.
Kada je riječ o medicinskoj osposobljenosti za izvođenje transplatacionih procedura, Radović je ukazao da je potpisan sporazum na osnovu kojeg će eminentni ljekari sa Vojnomedicinske akademije iz Beograda pružati stručnu pomoć KCCG u unaprjeđenju transplantacionog programa organa i ćelija i edukaciji i usavršavanju crnogorskih ljekara.
Upravo u okrilju tako uspostavljene saradnje, ljekarski tim KCCG će već tokom ovog mjeseca izvesti prvu transpantaciju matičnih ćelija u Crnoj Gori – saopštio je Radović.
On je kazao da je infrastruktura zdravstvenog sistema Crne Gore izgrađena prije više desetina godina, i da nizak nivo ulaganja dovodi do zaključka da je ukupan sistem trenutno preopterećen.
Radović je istakao da KCCG pruža oko 70 odsto svih zdravstvenih usluga u državi.
Kako je podsjetio, KCCG funkcioniše kao referentna ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite za cijelu državu i sekundarnog nivoa za Podgoricu, Tuzi, Zetu, Danilovgrad i Kolašin.
U KCCG se godišnje, prema riječima Radovića, u bolničkim uslovima liječi oko 40 hiljada pacijenata, dok se u Poliklinici obavi preko milion i po pregleda.
U Kliničkom centru se godišnje, u prosjeku, obavi od 2,2 do 2,4 hiljade porođaja, izvede se preko 23 hiljade operacija, na Klinici za nefrologiju obavi se oko 13 hiljada dijaliza, dok se u Centru za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku uradi preko pet miliona analiza – naveo je Radović.
On je kazao da je prošla godina, u kojoj je obilježen jubilej 50 godina od useljenja u zgradu KCCG, bila je više nego dinamična sa aspekta projektnih aktivnosti.
Otvaranjem objekata za Kliniku za psihijatriju, Infektivnu i dermatovenerološku Kliniku, dobijamo po prvi put savremeni prostor za rad u ovim medicinskim oblastima – rekao je Radović navodeći da je ukupna investiciona vrijednost izgradnje novih objekata iznosila oko 17 miliona eura.
Kako je ukazao, prošle godine je adaptiran Urgentni blok opremanjem prostorija za žrtve porodičnog nasilja, psihijatrijske pacijente i obezbjeđenjem prostorija za Ultrazvučni pregled, rekonstruisan Centar za digestivnu hirurgiju Hirurške klinike
Radović je podsjetio da je puštena u rad nova savremena angio sala u kojoj će se raditi najkompleksnije procedure iz oblasti poremećaja srčanog ritma, dok su u operacionom bloku KCCG prošireni kapaciteti centralne sterilizacije.
Pokrenuli smo projekat LIFEGATE, putem kojeg će Institut za onkologiju, klinike za kardiologiju i kardiohirurgiju dobiti značajnu opremu iz sredstava EU. U toku je relizacija projekta uređenja zahvata Kliničkog centra – naveo je on.
Kada je riječ o inovativnim procedurama, Radović je ukazao da je prošle godine u KCCG prvi put urađena balon dilatacija plućnih arterija kod mladog pacijenta sa ponavljajućom tromboembolijom pluća, dok je u Institutu za bolesti djece prvi put primijenjena inovativna, revolucionarna, genska terapija.
Sa uspjehom se nastavlja izvođenje veoma kompleksne HIPEC procedure (metoda kombinovane terapije malignih oboljenja koja zahvataju trbušnu duplju), čime smo omogućili da ova tehnika bude ponovo dostupna pacijentima u našoj ustanovi, tako da se ne moraju upućivati u druge zdravstvene centre u region – naveo je Radović.
On je istakao da je prethodnih par mjeseci eliminisana lista čekanja za koronografiju pacijenata, kao i da na Stomatološkoj poliklinici više nema listi čekanja.
U Odjeljenju za patohistologiju Centra za patologiju početkom septembra bilo je 2,9 hiljada nezavršenih biopsija i prosječno se čekalo za ove nalaze od dva i po do tri mjeseca. Danas ima 1.470 nezavršenih biopsija i sada je prosječno vrijeme čekanja za nalaz oko mjesec – naveo je Radović.
On je kazao da je, u vezi faktora koji utiču na čekanja, identifikovan veliki broj zakazanih a nerealizovanih pregleda pacijenata, odnosno da su uočene moguće desinhronizacije u radu ljekara specijalista.
Shodno u kontinuitetu djelujemo na uspostavljanju sistema sinhronizovanog rada ljekara, sa druge strane uvodimo SMS servis zakazivanja u namjeri da smanjimo broj nerealizovanih pregleda – rekao je Radović i dodao da će uskoro biti pokrenuta kampanja na tu temu.
Kako je naveo, nastavlja se sa pilot projektom prvih i kontrolnih zakazivanja za kardiološke, reumatološke i endokrinološke specijalističke preglede.
Uspostavljanje što bolje komunikacije na relaciji ljekar/osoblje/pacijent nam je jako važno i tu ćemo nastojati u poboljšanjima u mjeri mogućeg – rekao je Radović.
Govoreći o planovima za ovu godinu, Radović je istakao da angažmani nadležnih institucija idu u pravcu rasterećenja KCCG, kako kroz implementaciju novih politika upravljanja zdravstvenim sistemom, tako i realizacijom novih infrastrukturnih projekata.
On je podsjetio da je pokrenut proces sagledavanja i mogućeg projektovanja novog Univerzitetsko medicinskog kliničkog centra, koji je, kako je rekao, za crnogorske prilike kapitalan projekat.
Projekat je trenutno u fazi izrade studije izvodljivosti. Potencijal izgradnje novog, najsavremenije opremljenog Univerzitetsko medicinskog centra uz oslobađanje kapaciteta trenutnog KCCG je od nemjerljivog uticaja na rasterećenje tercijarnog i unaprijeđenjenje sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite Crne Gore – istakao je Radović.
On je kazao da u maju planiraju uvođenje treće angio sale, instalaciju novog linearnog akceleratora i izgradnju sterilne operacione sale na klinici za Ortopediju sa intenzivnom njegom.
Obezbijeđena su sredstva i pripremljena tehnička dokumentacija za rekonstrukciju intenzivne njega. Vrijednost ovog zahvata je 1,5 miliona EUR i realizuje se prvi put od 1991. godine, a predstavlja srž našeg zdravstvenog sistema – naveo je Radović.
Kako je dodao, pripemljena je dokumentacija za adataciju odjeljenja za radiologiju, a u januaru je planirano izvođenje radova.
Radović je podsjetio da je od Evropske banke za obnovu i razvoj obezbijeđeno sedam od 12 miliona EUR za potrebe finansiranje Projekta rekonstrukcije javnih zdravstvenih ustanova, a koji se realizuje u cilju unapređenja energetske efikasnosti KCCG.
U toku je izrada glavnog projekta za izgradnju Klinike za hematologiju i PET scan, u maju očekujemo objavljivanje poziva za izbor izvođača radova – rekao je Radović i dodao da je predviđena i adaptacija odjeljenja za nefrologiju, urologiju i neurohirgiju.
Prema njegovim riječima, planirana je izrada Idejnog projekta za proširenje IBD za potrebe Banke mlijeka i in vitro fertilizaciju (IVF).
Godinu će obilježiti i uvođenje vještačke inteligencije u procedure onkološke i patološke dijagnostike kroz projekte LIFEGATE i PathAI – istakao je Radović.
Govoreći o iznosima budžetskih sredstava koja se godinama unazad izdvajaju za potrebe KCCG, Radović je rekao da je potencijal savremenih tehnoloških dostignuća i digitalizacije nemjerljiv i da novca nikada nije dovoljno.
On je kazao da budžet za ovu godinu iznosi 121,41 milion eura, od čega se 43 odsto odvaja na zarade, 48 na ljekove i medicinska sredstva, a tek preostali dio na materijalne troškove i kapitalne izdatke, iz čega je potrebno obezbijediti kontinuitet u snabdijevanju energentima i održavanju svelokupnog sistema KCCG.
Radović je istakao da su, u upravljačkom smislu, ključne riječi racionalizacija, odgovorno trošenje sredstava i saradnja sa svim entitetima koji mogu podržati realizaciju kapitalnih projekata.
Osoblje, struka, oprema i medicinska sredstva – to su prioriteti. Održivost i unaprijeđenje sistema snabdijevanja, kako administrativnog, tako i infrastrukturnog je nepobitna – naveo je Radović.
Kada je riječ o kadru KCCG, Radović je rekao da u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u zemlji radi preko 370 specijalista i 25 specijalista stomatologije, kao i 104 užih specijalista.
Prema njegovim riječima, 124 doktora upućena su na specijalističko usavršavanje, dok je 115 doktora specijalista upućeno na uže specijalističko usavršavanje.
Do kraja godine očekuje se da 30 doktora koji su upućeni na specijalističko usavršavanje steknu zvanje specijaliste, dok se sa uže specijalističkog staža očekuje povratak 36 doktora specijalista – kazao je Radović.
On je ukazao na potrebu medicinskog kadrovskog jačanja naročito u medicinskim oblastima onkologije, pedijatrije, neonatologije, vaskularne hirurgije, anesteziologije i patologije.
Kako je dodao Radović, srednje medicinski kadar je uvijek potreban i o tome svjedoče u kontinuitetu objavljeni konkursi.
Ono što me negdje zabrinjava, a vjerujem da se stanje koje je preslikano u cijeloj crnogorskoj ekonomiji, je nedostatak ne-kvalifikovanog kadra, koji predstavlja važnu sponu u funkcionisanju ukupnog sistema KCCG, kao što je na primjer nedostatak prijava za poslove održavanja higijene – rekao je Radović.
Izvor: Agencija MIna
Vladimir Putin je čestitao Donaldu Trampu na preuzimanju dužnosti nekoliko sati prije njegove inauguracije.
Ruski predsjednik izjavio je da je otvoren za dijalog s novom američkom administracijom o pitanju Ukrajine i nuklearnog naoružanja.
Putin je ove komentare iznio tokom sastanka Savjeta bezbjednosti Rusije.
Vitalna vojna i finansijska podrška Amerike Ukrajini, u njenim pokušajima da se odupre ruskoj invaziji, smatra se ugroženom dolaskom Trampove administracije.
Tramp je ranije obećao da će riješiti sukob u roku od 24 sata.
To ukazuje na mogućnost razgovora, ali bi takvi pregovori stavili Putina u znatno povoljniju pregovaračku poziciju, s obzirom na to da je Rusija zauzela veliki dio ukrajinske teritorije.
Institut za javno zdravlje (IJZ) registrovao je u petak treći slučaj obolijevanja od morbila u Crnoj Gori od početka godine, saopšteno je iz te ustanove.
Prisustvo morbila dijagnostikovano je kod dvadesetčetvorogodišnje osobe sa mjestom prebivališta u Rožajama, hospitalizovane u Kliničko-bolničkom centru Berane, a kako su saopštili iz Instituta, vakcinalni status oboljelje osobe nije poznat.
„Ovo je treći registrovani slučaj u ovoj godini, a ukupno 38 u posljednjih 11 mjeseci“, kaže se u saopštenju.
Od početka godine, osim u Rožajama, po jedan slučaj morbila registrovan je u Podgorici i Bijelom Polju.
Iz IJZ su kazali da trenutni obuhvat prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece predškolskog uzrasta iznosi 58,1 odsto, kod djece u osnovnoj školi 87,9 odsto, dok u srednjoj školi iznosi 91,6 odsto.
Prema njihovim riječima, 27,7 hiljada djece uzrasta od jedne do 18 godina nijesu primila nijednu dozu MMR vakcine.
Kako su istakli iz IJZ, registruje se pad vakcinacije i drugom dozom.
Iz Instituta su kazali da je vakcinacija najbolja zaštita od morbila, navodeći da je vakcina bezbjedna i djelotvorna. Naglasili su da je naročito važno pravovremeno primanje vakcine.
„Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu“, pojašnjava se u saopštenju.
Iz IJZ su kazali da u kontinuitetu pozivaju roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive.
Oni su upozorili da rizik od pojave i širenja morbila raste sa nastavkom redovne nastave u predškolskim i školskim ustanovama.
„Osobama koje nijesu potpuno vakcinisane protiv morbila ili nemaju dokaz da su preležale ovu bolest, savjetuje se da izbjegavaju posjete oblastima sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu, kao i prisustvo masovnim događajima“, navodi se u saopštenju.
Stranica Global Firepower svake godine od 2006. objavljuje godišnji izvještaj i rang-listu nacionalnih oružanih snaga, od najjačih do najslabijih.
Tako je i ove godine objavila spisak od 145 država svijeta gdje je svakoj pridružen indeks snage izračunat na temelju 60 individualnih faktora.
Prvo mjesto drže Sjedinjene Američke Države, druga je Rusija, a treća Kina iako im je indeks snage jednak. Indija je četvrta, a Južna Koreja peta. Deset najboljih zatvaraju redom: Velika Britanija, Francuska, Japan, Turska i Italija.
SAD – PwrIndx: 0.0744
Rusija – PwrIndx: 0.0788
Kina – PwrIndx: 0.0788
Indija – PwrIndx: 0.1184
Južna Koreja – PwrIndx: 0.1656
Velika Britanija – PwrIndx: 0.1785
Francuska – PwrIndx: 0.1878 (zabilježen rast)
Japan – PwrIndx: 0.1839 (zabilježen pad)
Turska – PwrIndx: 0.1902
Italija – PwrIndx: 0.2164
Srbija najjača od država bivše Jugoslavije, Italija u našem susjedstvu
Hrvatska je na 74. mjestu i, od država bivše Jugoslavije, najjača je nakon Srbije, koja je smještena na 63. mjestu.
Prema stranici Global Firepower, Hrvatska je zabilježila pad na ovoj ljestvici.
Vrijedi izdvojiti Sloveniju (96.), Makedoniju (112.), Crnu Goru (127.), Bosnu i Hercegovinu (132.) i Kosovo (141).
Konteksta radi, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Kosovo i Makedonija od nabrojanih su članice NATO saveza.
Izvor: Index.hr
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. dostupni su i pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama. Trenutno se za evropski kontinent predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se kreće sjevernije, piše Severe Weather Europe.
Ovo je prelazno razdoblje iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom razdoblju. Takođe može uključivati uticaje okeanskog fenomena La Niña, kao i sezonski proboj stratosferskog polarnog vrtloga, prenosi Index.hr.
Web stranica severe-weather.eu usresrijedila se na dva glavna (ili najčešće korišćena) sezonska modela za ovu prognozu: ECMWF i UKMO.
Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca i prikazuju prevladavajuće vremenske prilike.
Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, sugeriše se kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone.
ECMWF model
Predviđanje obrasca pritiska iz ECMWF-a pokazuje opštu prognozu visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično prosječno jer se radi o tromjesečnom prosjeku. Čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i centralnim djelovima Evrope.
Centralna i zapadna područja vjerovatno će iskusiti povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika.
Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, centralnim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.
U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe nosi potencijal sniježnih padavina u rano proljeće.
Iako je projleće opšte poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može donijeti sniježne padavine, naročito u martu. Ali gledajući prognozu sniježnih padavina za februar-april 2025. godine, veći dio kontinenta imaće sniježne padavine ispod normale.
Model UKMO iz Meteorološkog ureda Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i naznakom područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u.
Gledajući temperaturnu prognozu, očekuju se uglavnom topliji uslovi od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i centralnim regijama. Ovo nije bitno drugačije od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadnom i sjeverozapadnom dijelu Evrope.
Gledajući prognozu padavina, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do sušnih uslova. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i djelovi srednje Evrope imaće više padavina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.
Takođe možemo pogledati prognozu sniježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovo razdoblje. No, to je očekivano uz temperature iznad normale i dominantan sisitem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Izvor: Index
Nevladino udruženje Antifašisti Cetinja pokloniće školskom brodu „Jadran“ portret maršala Jugoslavije Josipa Broza Tita, u očekivanju da će se isti, pored velikog broja ikona, naći na jedrenjaku.
Iz dva saopštenja političke partije Demokrate saznali smo da se na zidovima u dva salona u potpalublju školskog broda „Jadran“ nalaze ikone koje su, kako je saopšteno, jedrenjak „prethodnih decenija dobijao kao protokolarne poklone od domaćih i stranih vjerskih velikodostojnika“. S obzirom na to da su iz te partije negodovali što su ikone uklonjene po nalogu načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, uz obrazloženje da one predstavljaju dio našeg istorijskog nasljeđa, smatramo da je i portretu maršala Tita mjesto na zidovima broda – saopšteno je iz NVU Antifašisti Cetinja.
Josip Broz Tito (Kumrovec, 7. maja 1892. – Ljubljana, 4. maja 1980.) bio je jugoslovenski revolucionar, vojskovođa i državnik. Smatra se jednom od najvažnijih ličnosti XX vijeka i uopšte istorije na prostorima bivše Jugoslavije. Za vrijeme svoje političke karijere bio je veoma popularna i cijenjena ličnost, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Bio je lider Komunističke partije Jugoslavije od 1937. do 1980, vođa narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije, te predsjednik Socijalističke federativne republike Jugoslavije od 1953. do 1980. godine. Jedan je od utemeljivača Pokreta nesvrstanih. Njegova sahrana okupila je najveći broj svjetskih državnika u istoriji. Pod njegovom vrhovnom komandom jedrenjak „Jadran“ je plovio punih 35 godina.
Podgorička policija uhapsila je tri maloljetna lica zbog sumnje da su u glavnom gradu Crne Gore tukli više osoba metalnim šipkama.
Uhapšeni imaju između 15 i 16 godina, a na teret im se stavlja krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu četiri maloljetna lica, navode iz policije.
Policijski službenici su juče, pozvali veći broj lica, i u prisustvu roditelja prikupili obavještenja na okolnosti događaja, gdje su za sada utvrdili da su tri maloljetna lica učestovala u izvrsenju krivičnog djela, i o istom obavijestili nadležnog državnog tužioca po čijem su nalogu pomenuta lica lišena slobode. Oni će uz krivičnu prijavu zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje biti sprovedeni na dalju nadležnost postupajućem tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici – navodi se u saopštenju Uprave policje.
Dodaje se da policija preduzima dalje mjere i radnje u koordinaciji sa postupajućim tužiocem, u cilju identifikacije ostalih učesnika i rasvjetljavanju cjelokupnog događaja.
Uprava policije apelovala je na roditelje, čija je uloga ključna u prepoznavanju negativnih obrazaca ponašanja njihove djece, da aktivno prate njihovo ponašanje i pravovremenom reakcijom dopinesu preveniranju i sprječavanju sličnih događaja. Iz Uprave policije navode da će i oni dati puni doprinos na preduzimanju proaktivnih, preventivnih, represivnih mjera i radnji u cilju suzbijanja nasilja.
Podsjećamo da su roditelji shodno Krivičnom zakoniku Crne Gore i Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici odgovorni za zanemarivanje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja svoje djece ili ukoliko ne sprečavaju dijete u štetnom druženju ili na drugi način u većoj mjeri zanemaruju podizanje i vaspitanje djeteta – zaključuje se u saopštenju.