Patriotski pokret otpora – „Lovćenske straže 1990″ dostavio je na uvid i razmatranje Svetom Sinodu vaseljenske patrijaršije kao i njegovoj Svesvetosti arhiepiskopu carigradskom, novorimskom i vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju I Incijativu s tekstom Peticije koju je potpisalo 2.954 vjernika pravoslavaca i poštovalaca Crnogorske pravoslavne crkve.
Inicijativa se, kako pojašnjavaju, odnosi na reviziju tomosa koji je 1922. godine dodijeljen Srpskoj pravoslavnoj crkvi Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca od strane Vaseljenskog patrijarha Meletija IV, te dobijanja stručnog mišljenja i preporuke od strane Njegove Svesvetosti arhiepiskopa carigradskog, novorimskog i vaseljenskog patrijarha gospodina Vartolomeja i povodom planiranog potpisivanja Temeljnog ugovora između Vlade Crne Gore i Crkve Srbije.
Patriotski pokret otpora – „Lovćenske straže 1990″ smatra da se prije definisanja i samog potisivanja pomenutog ugovora mora izvršiti prethodno navedena revizija tomosa iz 1922. godine uz primjenu crkvenog prava i kanona. Eventualno sprovedena revizija tomosa iz 1922. godine uz dosljednu primjenu crkvenog prava i kanona bi nam nedvosmisleno ukazala na činjenicu da jurisdikciju nad episkopijama drugih pravoslavnih crkava na teritoriji samostalne, međunarodno priznate države Crne Gore od 21. 05. 2006. godine može imati isključivo Majka – Crkva to jest Vaseljenska patrijaršija – navodi se u saopštenju.
Kako ističu, potpisnici Peticije obratili su se za pomoć autokefalnim Pravoslavnim crkvama: Carigradskoj, Aleksandrijskoj, Antiohijskoj, Pravoslavnoj crkvi Ukrajine, Jerusalimskoj, Rumunskoj, Bugarskoj, Gruzijskoj, Kiparskoj, Grčkoj, Poljskoj, Albanskoj, Čeških zemalja i Slovačkoj, kao i autonomnim Pravoslavnim crkvama: Sinajskoj, Finskoj i Estonskoj apostolskoj crkvi. Patriotski pokret otpora „Lovćenske straže 1990″ je, kako dodaju, dao sebi za pravo da navedenim autokefalnim i autonomnim pravoslavnim crkvama proslijedi integralno Inicijativu i Peticiju koju su prethodno dostavili Njegovoj Svesvetosti vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju I i ukaže na jedan dio nespornih, opštepoznatih činjenica.
Da je Crkva Srbije nosilac militantne ideje svetosavlja u čijem središtu je srpstvo kao religija, što predstavlja klasični primer filetizma; da je pravoslavni sabor u Carigradu 10. septembra 1872. godine, sazvan na inicijativu Vaseljenske patrijaršije i tom prilikom osudio filetizam kao “jeres koja stavlja nacionalnu ideju iznad jedinstva vjere”; da Crnogorke i Crnogorci pravoslavne vjeroispovijesti očekuju i nadaju se da u skladu njihovih mogućnosti hrišćanski doprinesu u sprečavanju evidetne asimilacije crnogorskog pravoslavnog naroda od strane Crkve Srbije – ističu u saopštenju.
Tražili su, kako dodaju, pomoć u definisanju procedure, koja je u skladu sa crkvenim pravom i kanonima, a koja se odnosi na obnovu statusa pomjesne autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve koji je, podsjećaju, 1920. godine ukinut nasilnim političkim putem od strane okupacione Vlade Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Sada svjedočimo namjerama da se grubim falsifikovanjem nespornih istorijskih činjenica, koristeći neustavne odredbe donijetog Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, stvara osnova da se Crnoj Gori oduzme imovina i njena kulturno istorijska baština i prepiše na Crkvu Srbije – naglašavaju u saopštenju.
Patriotski pokret otpora „Lovćenske straže 1990″ će se, kako ističu, po istom pitanju obratiti i predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću. Oni su iskazali iskreno i dužno poštovanje prema svim potpisnicima Peticije i njihovim familijama, kao i prema svima onima koji iz objektivnih razloga to nijesu uradili.