Epidemiolozi u Crnoj Gori upozoravaju na nizak stepen imunizacije MMR vakcinom, navodeći da je on na najnižem nivou otkad se sprovodi evidencija vakcinacije protiv morbila. Istraživanja pokazuju da nagli pad obuhvata, počinje 2016. godine.
MMR vakcina štiti od tri virusne bolesti: malih boginja, rubeole i zaušaka. O razlozima niskog obuhvata imunizacije, teorijama zavjere, netačnim informacijama razgovarali smo u emisiji „Aktuelno“ Radio Cetinja, sa epidemiolozima dr Milenom Popović Samardžić i dr Senadom Begićem, višim konsultantomza zdravlje UNICEF-a u Crnoj Gori.
Dr Milena Popović Samardžić kazala je da je na Cetinju MMR vakcinom vakcinisano svega 13 odsto djece rođene 2020. godine.
Na Cetinju je obuhvat vakcinacije kod djece ovog godišta veoma nizak i iznosi svega 13 odsto, a potrebno da imamo preko 90 odsto kako bi se moglo reći da je epidemijska situacija stabilna. Djeca mlađa od 5 godina, a posebno uzrasta do 2 godine, u povećanom su riziku jer komplikacije morbila su najčešće u ovom dobu – objasnila je Popović Samardžić.
Broj prijavljenih slučajeva morbila “eksplodirao” je za skoro 80 odsto širom svijeta u prva dva mjeseca ove godine, objavili su krajem aprila Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i UNICEF.
Dr Begić je kazao da roditelji u Crnoj Gori generalno ne odbijaju vakcinaciju već je odgađaju za kasnije uzraste.
Istraživanja su pokazala da odlaganje vakcinacije nije zasnovano na realnim dokazima. Odlaganjem roditelji samo produžavaju period tokom kojeg dijete nije zaštićemo i podložno je infekciji, a sa njom i komplikacijama – kazao je Begić.
Podsjećamo, interaktivne radionice i predavanje na temu „Male boginje, opasnost u sjenci pandemije Covid 19” održaće se danas, u vrtiću „Zagorka Ivanović” u Jabučkoj ulici, od 17 sati.
Poslušajte razgovor sa epidemiolozima dr Milenom Popović Samardžić i dr Senadom Begićem.