Nakon analize aktuelne epidemiološke situacije došlo se do zaključka da se zbog povećanog broja noovoboljelih i hospitalizovanih uvedu nove mjere, a to su obavezno nošenje zaštitnih maski u svim ustanovama javne uprave i objektima od vitalnog značaja – u prodavnicama prehrambene robe, apotekama i benzinskim stanicama, kao i u zatvorenim djelovima aerodroma, željezničkim i autobuskim stanicama, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić na konferenciji za medije povodom epidemiološke situacije u zemlji izazvane pandemijom koronavirusa.
Ukoliko ove mjere, kako je istakao, ne doprinesu poboljšanju aktuelne epidemiološke situacije i nastavi se trend rasta oboljelih, hospitalizacije i umiranja kovid pozitivnih pacijenata slijedi obavezno nošenje maski u svim zatvorenim prostorima.
Potrebno je da one osobe koje se nijesu vakcinisale protiv COVID-19 infekcije to i učine, a ukoliko jesu prime svoju treću ili četvrtu buster dozu najmanje 3 mjeseca nakon kompletne vakcinacije ili prirodne infekcije naročito rizične grupe, a to su osobe starije od 65. godina, imunokompromitovane osobe ili osobe sa hroničnim bolestima. Od ukupnog broja preminulih, 72 odsto su bile nevakcinisane osobe – kazao je Galić i dodao da su od ukupnog broja preminulih, od kada je započeta imunizacija, 72 odsto bile nevakcinisane osobe.
Od 12. jula umrlo je 13 osoba, od čega je petoro bilo vakcinisano, a osam nije. Od pet vakcinisanih osoba nijedna se ne tretira kao imunizovana, jer je svima isteklo šest mjeseci od posljednje doze – naveo je Galić.
Omeragić: Simptomi za sada značajno blaži
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Elvis Omeragić kazao je da smo “ponovo u talasu kovid pandemije”. Kako je istakao, aktuelna mutacija koronavirusa značajno je zaraznija, ali je i manje patogena.
Očekivanja su da će trend rasta novozaraženih biti visok u narednom periodu, virus je zarazniji, ali su simptomi lakši i kliničke slike blaže. Ovakva situacija je zabilježena i u regionu ,kao i mnogim evropskim zemljma, posebno u onim koje su turistička destinacija – objasnio je Omeragić.
Ministarstvo zdravlja, kako ističe, aktivno prati trenutnu situaciju, koordinira radom nadležnih institucija.
Spremni smo da odgovorimo svim zahtjevima koje nameće ovaj novi talas pandemije. Sve zdravstvene institucije maksimalno su spremne da odrade poslove i zadatke koji se od njih očekuju. Ojačani smo kadrovski, infrastrukturno i što je možda i najvažnije iskustveno – naglasio je Omeragić.
Ovakvo stanje, prema njegovim riječima, govori samo jedno – da se virus adaptira.
Postaje nešto poput sezonskog gripa, biće prisutan u manjem ili većem obliku, ali sa kliničkom slikom koja će biti blaža u odnosu na prethodne sojeve ili sa kliničkom slikom koja ne zahtijeva jače medicinske tretmane – rekao je Omeragić.
U Crnoj Gori trenutno je aktivno 6.398 slučajeva koronavirusa.
Nove epidemiološke mjere na snazi su do 12. avgusta.