Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je 17. marta nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina, kojeg sumnjiči za ratne zločine, uključujući i nezakonitu deportaciju djece iz Ukrajine u Rusiju.
Sud je saopštio da je izdao nalog za hapšenje ruskog predsjednika “u kontekstu situacije u Ukrajini”.
U saopštenju je naveo da je izdat nalog i za Marijom Lvovom-Belovom, ruskom službenicom za prava djeteta koja je navodno bila uključena u preseljenje ukrajinske djece u Rusiju.
Oni se sumnjiče da su “djela počinili direktno, zajedno sa drugima i/ili preko drugih”, navodi se u saopštenju.
“Postoje razumni razlozi da se vjeruje da svaki osumnjičeni snosi odgovornost za ratni zločin protivpravne deportacije stanovništva i protivpravnog preseljenja stanovništva iz okupiranih područja Ukrajine u Rusku Federaciju, na štetu ukrajinske djece” navodi se u saopštenju od 17. marta.
“Istorijska odluka za Ukrajinu”
Ukrajinski glavni tužitelj Andrij Kostin pozdravio je potez Međunarodnog krivičnog suda.
“Od sada ruski predsjednik ima službeni status osumnjičenika za međunarodni zločin. Ovo je istorijska odluka za Ukrajinu i cijeli sistem međunarodnog prava”, kazao je.
Šef kabineta ukrajinskog predsednika Andrij Jermak rekao je kako je “ovo samo početak”.
Kremlj ne priznaje Sud
Uprkos rastućim dokazima koji govore suprotno, Rusija je u više navrata negirala optužbe za počinjene zločine i kršenja ljudskih prava, otkako je pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.
Kremlj je više puta poručio da ne priznaje nadležnost Međunarodnog krivičnog suda i da nema nikakve obaveze prema njemu.
Odgovarajući na nalog za hapšenje Putina, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Maria Zaharova kazala je da to “nema nikakvog značaja”.
“Odluke ovog suda nemaju nikakvog značaja za našu zemlju, uključujući i sa pravne tačke gledišta”, napisala je Zaharova na Telegramu, ističući da je nalog za Rusiju pravno ništavan.
Smatra se da je Lvova-Belova, komesarka za prava djeteta, radila pod komandom Putina, prema riječima američkih zvaničnika, nadgledala je deportaciju “hiljada” ukrajinske djece u Rusiju.
Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država dodalo ju je 15. septembra 2022. godine na listu sankcionisanih.
“Rad Lvove-Belove posebno uključuje prisilno usvajanje ukrajinske djece u ruske porodice, takozvano ‘patriotsko vaspitanje’ ukrajinske djece, zakonodavne promjene za ubrzavanje davanja državljanstva Ruske Federacije ukrajinskoj djeci i namjerno odvođenje ukrajinske djece od strane ruskih snaga”, saopštilo je tada američko Ministarstvo.
HRW: “Prvi korak za okončanje nekažnjivosti”
Organizacija “Human Rights Watch” dokumentovala je transfere ukrajinskih civila i nazvala ih “ozbiljnim kršenjem zakona rata koji predstavljaju ratne zločine i potencijalne zločine protiv čovječnosti”.
Ova organizacija je saopštila da je nalog za hapšenje Putina “prvi korak za okončanje nekažnjivosti, koja je ohrabrivala odgovorne u ruskom ratu protiv Ukrajine”.
“Nalog šalje jasnu poruku da davanje naredbi ili tolerisanje teških zločina protiv civila može dovesti do zatvorske ćelije u Hagu, kazao je Balkes Jarah iz organizacije “Human Rights Watch”.
Međunarodni krivični sud naveo je da su nalozi za hapšenje obično tajni, kako bi se zaštitila istraga, žrtve i svedoci. No, ovaj put je napravljen izuzetak s obzirom na to da se zločini nastavljaju, saopšteno je.
Iz Suda je navedeno da nalog za hapšenje može doprijineti sprječavanju daljjih zločina.
Izvor: BBC, RFERL