Zabava

Miki Maus u Jugoslaviji prije 80 godina je pekao rakiju i jeo ćevape

Samo par godina nakon svoje svjetske strop premijere, u kraljevini Jugoslaviji se pojavio Mika Miš. Iako je likom podsjećao na Diznijevog junaka, njegov karakter bio je autentičan, kao i scenario samog stripa.
Miki Maus u Jugoslaviji prije 80 godina je pekao rakiju i jeo ćevape

Ilustracija iz lista Mika miš štampanog 1936. godine. Kolekcija Aleksandra Zografa/BBC

Miki Maus se prvi put pojavio kao strip junak 13. januara 1930. godine.

Samo par godina nakon svoje svjetske strop premijere, u kraljevini Jugoslaviji se pojavio Mika Miš. Iako je likom podsjećao na Diznijevog junaka, njegov karakter bio je autentičan, kao i scenario samog stripa.

Jugoslovenska verzija Mikija Mausa, sada već kultni Mika Miš, pojavio se na stranicama časopisa Veseli četvrtak 1932. godine.

Mika Miš je putovao po svijetu, promovisao domaće vrijednosti, slušao Radio Beograd uz šljivovicu i roštilj. Ali sve to je radio bez zvanične Diznijeve licence.

Strip sa originalnim Mikijem Mausom i ostalim Diznijevim likovima počela je da objavljuje Politika 1935. godine, tri godine nakon što je Mika Miš već postao miljenik publike.

Reprint izdanja Doživljaji Mike Miša objavljen je 2014. godine.

Ime MIka Miš je ostalo, iako su to gotova pa dva različita „miša“. Ono što je oduvijek bilo ista za oba lika, kao i ono što ga je povezivalo sa ostatkom svijeta je velika popularnost.

Ipak, svakog januara mrežama se pojavi jedna od tih „prazničnih slika“ u kojima vidimo kako je Miki Maus tridesetih slavio Božić uz sve pečenje i Hristos se rodi.

U Božićnom izdanju stripa, junaci čitaocima čestitaju praznik sa „Hristos se rodi“, dok Miki i Mini prigodno za naš najveći praznik okreću prasence na ražnju. Strip je izašao 1937. godine.

Tokom ranih tridesetih bila je globalna pojava da lokalni umjetnici prisvajaju junake popularne kulture tog vremena (kao što je Miki Maus) i prilagođavju ih vlastitim stripovima, ilustracijama, igračkama i drugim zanatskim proizvodima.

Mika Miš strip je prvo crtao Ivan Šenšin do 34. nastavka, a posle toga nepoznati crtač koji se potpisivao inicijalima M. S. Tad je strip je izlazio bez zvanične Diznijeve licence.

Iako se radilo o domaćoj kopiji slavnog Diznijevog junaka, Mika Miš je bio po mnogo čemu samosvojstven i nezavistan u odnosu na svog američkog dvojnika. Likovno je podsjećao na Mikija Mausa, ali je karakterno više ličio na junaka koga je stvorila ova sredina.

Otkako se prvi put pojavio 1928. godine, Miki Maus je doživjeo brojne avanture. Viđali smo ga kao kapetana broda, astronauta, viteza, istovremeno kraljevića i prosjaka.

Diznijevi likovi i crtaći su u predratnoj Kraljevini Jugoslaviji bili toliko popularni, da su tadašnji listovi, pored originalnih, objavljivali i domaće verzije stripova sa junacima koji su likom podsjećali na originale, ali su karakterno oslikavali Balkance, piše BBC.

Više od deset listova na području Jugoslavije objavljivalo je Diznijeve stripove.

Izdavačka kuća Dječije novine iz Gornjeg Milanovca bila je prva u čitavoj Istočnoj Evropi koja je intenzivno objavljivala Diznijeve stripove.

Izvor: BBC na srpskom, City magazine.rs