Foto: Kancelarija za odnose sa javnošću Predsjednika
Neophodno je jačati glas civilnog društva kako bi ono slobodno iznosilo kritike o stanju u društvu, ocijenjeno je na sastanku predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića sa predstavnicima civilnog sektora.
Milatović je, kako je saopšteno, razgovarao sa predstavnicima civilnog sektora na temu analize Kabineta Predsjednika o deset zabrinjavajućih trendova koji imaju negativne efekte na dalji demokratski razvoj, vladavinu prava, kao i obaveze iz pristupnih pregovora Crne Gore, ugrožavajući na taj način dugoročne reformske procese.
“Da bi Crna Gora postala punopravna članica Evropske unije do 2028. godine, potrebno je zatvoriti svih trideset preostalih otvorenih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine. Iako je ove godine bilo planirano zatvaranje do deset pregovaračkih poglavlja, u međuvremenu je najavljeno zatvaranje samo četiri. Ovim dokumentom željeli smo da upozorimo na brojne loše prakse te urgiramo prema Vladi i parlamentarnoj većini da promijene politički i institucionalni odnos, kako bi demokratski razvoj zemlje, ali i približavanje punopravnom članstvu u EU nastavili dinamikom koju svi očekujemo. U svemu tome, glas nevladinog sektora je od velikog značaja kao dragocjeni izvor znanja”, poručio je Milatović.
On je istakao da demokratija nije “slijepa ulica” i da svako treba da uradi svoj dio posla kako bi Crna Gora istinski napredovala kao društvo na evropskom putu.
Ocijenio je da je nedavna inicijativa o uvođenju Zakona o agentima stranog uticaja bila atak na civilni sektor i retrogradna praksa koja ukazuje da trendovi u zemlji idu u pogrešnom smjeru.
“Podsjetio je i na druge važne sistemske slabosti koje je potrebno otkloniti u narednom periodu u cilju istinske reforme društva: usvajanje zakona bez javne rasprave i konsultacija sa stručnom javnošću, politizaciju institucija kroz zakonski okvir, izostanak reforme javne uprave i sudstva, nezakonita postavljenja i razrješenja, pogoršanje odnosa sa Hrvatskom, populističke ekonomske mjere, neokončane lokalne izbore u opštini Šavnik i nedostatak institucionalne podrške kao odgovora na ekološke krize i vanredne situacije”, navodi se u saopštenju Kancelarije za odnose s javnošću Predsjednika.
Kako se navodi, predstavnici nevladinog sektora zahvalili su na pozivu i na kontinuiranoj otvorenosti institucije Predsjednika prema organizacijama civilnog društva, ističući da ona izostaje
kada su u pitanju Vlada i Parlament.
U saopštenju se dodaje da su pohvalili sveobuhvatan pristup prilikom izrade Analize, uz ocjenu da je dokument na liniji njihovih dosadašnjih stavova i zabrinutosti dešavanjima u zemlji.
Istakli su da se kritički tonovi iz civilnog sektora sve češće ocjenjuju protivnim evropskoj integraciji države, što je neprihvatljivo, jer se time urušava njihova autonomija, te da je zdrava i konstruktivna kritika neophodna kao pogonsko gorivo za društvene reforme.
Ukazali su i da Reformska agenda Vlade nije prepoznala brojna pitanja od važnosti za društvo u domenu ljudskih prava, te da je zahvaljujući izuzetnoj upornosti NVO sektora uvažen tek dio njih.
“Ocijenili su da je Crna Gora u velikoj krizi, primarno demografskoj, jer je popis pokazao zabrinjavajuće trendove da stanovništvo stari i da je značajan broj građana napustio
državu. Upozorili su da je umjesto okupljanja oko zajedničkog cilja – ulaska zemlje u Evropsku uniju, na djelu duboka polarizacija društva oko identitetskih, nacionalnih i vjerskih pitanja, uz jačanje svih vrsta nasilja u zemlji”, dodaje se u saopštenju.
Na sastanku je ocijenjeno da je, uz prateću komunikacionu strategiju, neophodno jačati glas civilnog društva kako bi ono slobodno iznosilo kritike o stanju u društvu.
“U tom smislu je neophodan sveopšti dijalog i nova platforma za izgradnju povjerenja između građana i države, da bi Crna Gora nastavila da se demokratski razvija vođena evropskim standardima i vrijednostima”, zaključuje se u saopštenju.
Sastanku sa predsjednikom Milatovićem prisustvovali su predstavnici Akcije za ljudska prava, Centra za građansko obrazovanje, Centra za demokratiju i ljudska prava, Građanske alijanse, Centra za razvoj nevladinih organizacija, Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA, Centra za ženska prava, Centra za istraživačko novinarstvo i građanski aktivisti Dina Bajramspahić i Aleksandar Dragićević.
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u južnim i centralnim predjelima povremeno se oćekuje slaba do umjerena kiša, na primorju mogući pljuskovi i grmljavina, dok se u sjevernim predjelima očekuje dosta suvog vremena.
Na primorju i u sjevernim predjelima povremeno umjeren do pojačan, južni i istočni vjetar.
Jutarnja temperatura vazduha od nula do 11, najviša dnevna od četiri do 15 stepeni.
Džudo klub “Crnogorac” učestvovao je ovog vikenda na turniru “Kup Oslobođenja Podgorice”, na kojem je osvojio osam medalja.
Cetinjskom klubu pripale su četiri zlatne, jedna srebrna i tri bronzane medalje.
Zlatom u Podgorici okitile su se: Anđela, Valentina i Katarina Drašković i Darija Martinović.
Srebo je pripalo Asji Popivodi, dok su se bronzom okitili Hajdana Martinović, Martina Iorio i Viktor Marković.
Košarkaši Lovćena izgubili su od Sutjeske rezultatom 70:59 u utakmici devete runde Prve crnogorske lige.
Cetinjani su pružili dobar otpor favorizovanom rivalu – učesniku ABA 2 lige. Ipak, to nije bilo dovoljno za iznenađenje.
Sutjeska je rano stekla ubjedljivu prednost u Prijestonici ali se borbena ekipa Petra Jovanovića nije predavala.
U jednom momentu Lovćen se potpuno vratio, na 49:51 je imao i napad za vođstvo, ali je Miloš Latković promašio trojku.
Nikšićani su nakon toga napravili seriju 10:2 i tako riješili meč.
Kod pobjednika su se istakla tri igrača – Vebster je ubacio 19 poena, Filip Barović i Milić Starovlah dodali su po 14. Kod Cetinjana Vasilije Ivančević postigao je 12, Milošu Latkoviću nedostajao je skok za dabl dabl učinak (11 poena), dok je Alija Islamović dodao 10.
Svrgnuti predsjednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i TASS, pozivajući se na izvor iz Kremlja.
“Asad i članovi njegove porodice stigli su u Moskvu, gdje im je iz humanitarnih razloga pružen azil, rekao je sagovornik TASS.
Sirijske opozicione snage danas su saopštile da su zauzele glavni grad Damask i izrazile spremnost da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na stabilizaciji situacije u zemlji.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je saopštilo da je Bašar al Asad podnio ostavku na mjesto predsjednika Sirije, napustio zemlju i izdao uputstva da se vlast mirno prenese posle pregovora, u kojima, kako dalje tvrde iz ruskog ministarstva, Rusija nije učestvovala.
Izvor: Tanjug
Rukometašice Starsa upisale su ubjedljivu pobjedu u desetom kolu Druge crnogorske lige. Cetinjanke su danas, pred svojom publikom, savladale Berane sa 30:13.
Izabranice Draška Kaluđerovića od prvog minuta su dominirale, a kako je to izgledalo najbolje govori krajnji rezultat utakmice.
Kaluđerović je svim igračicama pružio šansu, a njih 11 upisalo se u listu strijelaca.
Najefikasnija je bila Valentina Perović sa šest golova, dok je pet postigla Anja Božović.
Stars će u posljednjem kolu jesenjeg dijela šampionata gostovati lideru prvenstva – ekipi Komova.
Na poziv Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH ) kao i Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Dalmatinskih županija ( ZUABA SDŽ) Udruženje boraca NOR-a i Antifašista Prijestonice Cetinje je prisustvovalo proslavi 80 .Obljetnice oslobođenja Dalmacije (1944-2024 ) koje se održalo u subotu 07. novembra u Solinu, a u organizaciji Društva “Prvi solinski partizanski odred“ pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića
Svečanom obilježavanju 80 godišnjice oslobođenja Dalmacije su prisustvovali ispred UBNORA Prijestonice Borislav Pravilović predsjednik i Stevan Radunović član Predsjedništva ujedno i Potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore gdje su položili cvijeće na spomenik palim borcima Solina i prisustvovali svečanoj akademiji .
Predstavnici UBNOR-a Prijestonice Cetinje su iskoristiti posjetu u cilju afirmacije antifašizma u regionu i proširivanju saradnje između udruženja dvije prijateljske zemlje Crne Gore i Hrvatske .
Takođe, kako dodaju, odlazak u Hrvatsku je ujedno iskorišćen i za posjetu društvu Crnogoraca Splitsko Dalmatinske Županije .