Utakmicom Katar – Ekvador u nedjelju će početi 22. izdanje Svjetskog prvenstva u fudbalu.
Prvi put u istoriji Mundijal će biti odigran u posljednji mjesecima godine, a sve zbog visokih temperatura tokom ljeta, u zemlji domaćina – Kataru.
Od 20. novembra do 18. decembra biće odigrane 64 utakmice nakon čega ćemo dobiti novog četvorogodišnjeg vladara fudbalskog svijeta.

Južnoamerikanci žele da prekinu dominaciju Evropljana
Dvadeset godina prošlo je od kada je posljednji put jedna neevropska reprezentacija prigrabila “Boginju”. Bilo je to na Mundijalu 2002. godine u Južnoj Koreji i Japnu kada je Brazil, predvođen Ronaldom (onim pravim), u finalu savladao Njemačku i tako osvojio titulu prvaka svijeta.
Nakon toga, dominirale su evropske reprezentacije. “Boginju su redovim osvajale Italija, Španija, Njemačka i Francuska.
Prvi put nakon dvadeset godina reklo bi se da su glavni favoriti južnoameričke reprezentacije – Brazil i Argentina.
Obje reprezentacije u izuzetno jakim rosterima stigli su u Katar, a planove na putu ka tituli pokušaće da im pomrse, prije svih, Francuska, Engleska i Španija. Tu su naravano poletni Belgijanci, Portugalci, logično, Njemci.
Dobrom rezultatu u Kataru, nadaju se naše komšije – Hrvatska i Srbija, a svakako da ne treba otpisivati selekcije poput Urugvaja, Holandije, pa i Danske.
Definitvno apsolutni autsajderi su Katar i Saudijska Arabija koji gotovo i da nemaju šansi da se domognu nokaut faze.
Osam stadiona – svi u krugu od 50 kilometara
Ovo Svjetsko prvenstvo posebno je po mnogo čemu, a jedna od stavki koja posebno privlači pažnju jeste da će se mečevi igrati na jako malom prostoru. Sva 32 tima će igrati na osam stadiona od kojih se šest nalazi u krugu od samo 20 kilometara! Taj krug je uglavnom oko Dohe, ali ni preostala dva nijesu mnogo daleko – jedan je 22, a drugi 43 kilometra daleko od glavnog grada.
Ujedno, to je najmanji broj stadiona na kojem se igra finalni turnir još od Argentine 1978. godine, gdje se igralo na šest stadiona.
Stadion Lusail – najveći, kapaciteta 80.000 mjesta, na njemu će se igrati šest utakmica grupne faze, po jedan meč osmine finala, četvrtfinala, polufinala i finale.
Stadion Al Bajt – kapaciteta 60.000, na njemu će biti odigrano šest utakmica grupne faze kao i po jedan meč osmine finalaaa, četvrtfinala i polufinala.
Međunarodni stadion Kalifa – (45.416) – Biće domaćin šest utakmica grupne faze, jednog meča osmine finala i meča za treće mjesto.
Stadion Ahmad Bin Ali – (44.740) – Na njemu će se igrati šest utakmica grupne faze i jedan meč osmine finala.
Stadion Al Džanub – (40.000) – Biće domaćin šest utakmica grupne faze i jedan meč osmine finala.

Stadion 974– (40.000) – Na njemu će se odigrati šest utakmica grupne faze i jedan duel osmine finala.
Stadion Al Thumama – (40.000) – Na njemu će igrati šest utakmica grupne faze i po jdan meč osmine finala i četvrtfinala.
Edukejšn siti stadion – (45.300) – Biće domaćin šest utakmica grupne faze i po jednom meču osmine finala i četvrtfinala.
Rekordan nagradni fond
Osim što će po mnogo čemu Mundijal u Kataru biti jedinstven, imaće i najveći nagradni fond.
Organizatori su tako pripremili čak 440 miliona dolara nagradnog fonda, a bukvalno će sve reprezentacije dobiti određeni dio kolača.
Šampion – 42 miliona
Finalista – 30 miliona
Trećeplasirani – 27 miliona
Četvrtoplasirani – 25 miliona
Poraženi u četvrtfinalu – 25
Poraženi u osmini finala – 13
Eliminisani u grupi – 9

Stadionima će se kotrljati “Al Rila”
Ponovo je Adidas, 14. put u nizu, bio zadužen za loptu kojom će se igrati Mundijal.
Lopta nosi naziv “Al Rila” što na arapskom znači putovanje, a inspirisana je arhitekturom, prepoznatljivim brodovima i zastavom zemlje domaćina.
Mundijal koji “košta” 200 milijardi dolara
Ukupni troškovi organizacije turnira iznosiće 200 milijardi dolara.
Sa tom cifrom, 22. Mundijal biće najskuplji u istoriji, a primjera radi, koštaće 20 puta više od Svjetskog prvenstva koje je prije četiri godine odražano u Rusiji.
Novoizgrađeni stadionu u Kataru koštali su više od sedam milijardi dolara. Sistem metroa, koji povezuje pet od osam stadiona, koštao je oko 36 milijardi dolara. Nekoliko milijardi dolara iznosili su i troškovi rekonstrukcije međunarodnog aerodroma Hamad u Dohi, a izgrađeni su i novi putevi, hoteli, dvorane…
Čelnici Katara se nadaju da će ovu zemlju tokom SP da posjeti više od 1,2 miliona stranih navijača, a očekuju ukupnu zaradu od Mundijala od 20 milijardi dolara.

Ne baš sjajne vijesti za pivopije
S obzirom na stroga pravila u Kataru, jasno je bilo da će postojati određene restrikcije što se tiče konzumacije alkohola tokom trajanja Mundijala.
Konzumacija alkohola u javnosti biće zabranjena, ali organizatori su se potrudili da fudbalskim navijačima uživanje u omiljenom piću ne bude uskraćeno.
Ipak, cijena ali i izbor piva neće obradovati navijače koji budu stigli iz čitavog svijeta.
Naime, u prodaji će biti samo službeno pivo Mundijala, “Badvajzer”, a moći će da se konzumira samo u određenim fan zonama. Cijena je, daleko od prihvatljive, pa će tako pola litra piva koštati oko 12 eura.
Uz to, pivo će moći da kupe samo oni navijači koji dokažu da su stariji od 21 godine.
