Sandra Križanec, Ilija Jandrić i Mašenka Vukadinović
N1 u Hrvatskoj je najavio otkaze za 26 svojih uposlenika, među kojima su i TV novinari koji su prethodnih godina bili “zaštitna lica” ove televizije. Razlog reorganizacije, kako su to nazvali, jeste osiguranje održivosti poslovanja i budućeg razvoja, a značiće i promjene u programskoj šemi.
U ponedjeljak je mnoge uposlenike N1 televizije u Hrvatskoj šokirala informacija da od marta ostaju bez posla, s obzirom na to da su im, zbog najavljene reorganizacije, uručeni otkazi. Ukupno 26 novinara, snimatelja, montažera i producenata su dobili otkaze, a među njima i poznata TV lica Ilija Jandrić, Mašenka Vukadinović, Sandra Križanec i Igor Bobić.
Jandrić se o tome oglasio na svojim društvenim mrežama, navodeći da je morao otkazati dogovorena gostovanja zbog promjene programske šeme na N1, a s obzirom na to da ukidaju emisiju Pressing koju on vodi.
“Žao mi je što sam morao otkazati gostovanja Kanceljak Ozren Kanca i Drage Hedla u Pressingu, ali od sjutra ide nova programska šema u skladu s restrukturiranjem kompanije. To ujedno znači da se i moja gotovo 10 godina duga priča s N1 bliži svome kraju. Hvala vam na gledanju i povjerenju”, napisao je on, prilikom čega je podijelio saopštenje za javnost N1 Hrvatske.
U tom saopštenju se navodi da N1 Hrvatska “započinje proces reorganizacije kako bi osigurala dugoročnu održivost, nastavila pružati visoko kvalitetne informativne sadržaje i ostala čvrsti oslonac medijskog pluralizma i slobode u Hrvatskoj”.
Priznali su da će zbog toga morati dati otkaze, ali i da će biti promijenjena programska šema. Naime, biće ukinute mnoge sedmične i dnevne emisije, a poznato je da će se Novi dan i Pregled dana nastaviti emitovati.
“Ovaj proces obuhvata prilagodbu organizacijske strukture i programske sheme, a sve u cilju modernizacije poslovanja i prilagodbe dinamičnom medijskom okruženju. Reorganizacija je usmjerena na jačanje naše pozicije kao pouzdanog informativnog izvora, dok istovremeno odgovaramo na izazove održivog poslovanja u kontekstu promjena na tržištu”, naveli su.
Ističu da proces reorganizacije provode u skladu sa zakonskim propisima i da on uključuje dijalog sa sindikatom i predstavnicima zaposlenika. Na kraju su se zahvalili svim zaposlenima na trudu i doprinosu.
N1 Bosna i Hercegovina je takođe pogođena brojnim promjenama, no u njihovom slučaju je riječ o odlasku mnogih novinara i drugih uposlenika sa te televizije u druge kompanije. N1 Srbija pak ima najbolje izglede u budućnosti s obzirom na to da je njihov program jedan od vodećih u Srbiji, pogotovo zbog medijskog mraka koji vlada u toj državi.
Ove televizije inače posluju u okviru United Grupe, u kojoj se nalazi i kablovski operater Telemach u regionu. Kako je Klix.ba nedavno saznao, u toku je proces u kojem BH Telecom preuzima Telemach u BiH, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji.
Izvor: Klix.ba
STEGA je dana 17.01. 2025. godine uputila otvoreno pismo predsjedniku Vlade g. Milojku Spajiću, sa zahtjevom da se ukupnoj crnogorskoj javnosti pruže odgovori vezani za izmjene i dopune Zakona o državnoj imovini u dijelu promjene statusa grobalja i njihovog svojinsko-pravnog režima – saopšteno je iz ovog udruženja.
Polazeći od činjenice da do danas nije bilo odgovora od strane premijera STEGA (Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru) je sa predmetnom problematikom, svojim dopisom, upoznala ambasade država KVINTA-e u Podgorici (SAD, V.Britanija, Francuska, Italija, Njemačka) – kaže se u saopštenju poslatom redakciji Radio Cetinja i Cetinjskog lista.
S tim u vezi, STEGA je navedene ambasade upoznala sa planiranom izmjenom Zakona o državnoj imovini i da se hoće za groblja zaobići primjena čl. 58 stav 3 Ustava Crne Gore, koji se odnosi na svojinski režim “prirodnih bogastava i dobara u opštoj upotrebi.
Takodje, STEGA će uskoro upoznati i ambasade drugih država članica EU, kao i druge relevante medjunarodne organizacije, sa pravnim i drugim posljedicama koje ovako, na brzinu i bez bilo kakve pravne analize, izmjene Zakona mogu proizvesti – kaže se u saopštenju
STEGA podsjeća da prema čl. 16 stav 1 alineja 6 važećeg Zakonu o državnoj imovini ,,groblja su lokalna dobra u opštoj upotrebi kojima raspolažu opštine”. To znači da su sva groblja u Crnoj Gori isključivo u državnoj svojini, tako da prema Ustavu Crne Gore nije moguće, da budu objekt privatne svojine. To podrazumjeva da ne mogu biti ni u svojini vjerskih zajednica ili drugih privatno-pravnih lica, osim ako su kriminalnim I nedozvoljenim radnjama izvršeni nedozvoljeni upisi.
Prihvatanjem amandmana NSD Vlada je, krajnje netransparentno i bez bilo kakve javne rasprave o ovom vrlo osjetljivom i složenom pitanju predvidjela promjenu pravnog statusa grobalja na način da groblja, kao “lokalna dobra u opštoj upotrebi” koja su isključivo državna svojina, budu tretirana kao “druga lokalna dobra od opšteg interesa”, čime se stvara osnov za promjenu svojinsko pravnog režima groblja, utvrđnih čl. 58 stav 3 Ustava Crne Gore i čl. 16 stav 1 alineja 6 Zakona o državnoj imovini.
STEGA još jednom poziva premijera da povuče predložene izmjene iz procedure, da se organizuje javna rasprava u kojoj bi bila uključena akademska zajednica i NVO, te da na taj način pokaže da iza predloženih izmjena ne stoji “skrivena i loša namjera” i da razumije težinu posljedica koje bi promjene prava vlasništva nad grobljima proizvele.
Radio Cetinje nezvanično saznaje da će se, ukoliko premijer ne odgovori na navedeni poziv, na Cetinju će se15. februara organizovati protest povodom izmjene i dopune Zakona o državnoj imovini u dijelu promjene statusa grobalja i njihovog svojinsko-pravnog režima.
Podrška protestima studentske grupe “Kamo śutra” moralna je obaveza svih nas koji saosjećamo sa žrtvama monstruoznih zločina na Cetinju, navodi se u saopštenju poslatom na redakciju Radio Cetinja i Cetinjskog lista.
Stoga smo se sinoć na plenumu okupili u tišini, odali počast žrtvama, iskazali građanski otpor onima koji bježe od odgovornosti i koji toksičnom propagandom pokušavaju diskreditovati plemenitu akciju crnogorskih studenata i studentkinja – navode u saopštenju.
Drago im je što su ljudi iz drugih gradova pozdravili okupljanje i šetnju te odlučili da na sličan način pruže podršku studentskoj organizaciji “Kamo śutra” i u ostalim gradovima.
Napominjemo da je važno da se u pozivima za okupljanja podrške ne koriste vizuali “Kamo śutra”. Pozivamo i ostala strukovna udruženja da učine isto, da podrže studente u zahtjevima za pravo na dostojanstven život. Da u tome neće biti sami, pokazali su im sinoć građani i građanke Cetinja. Vidimo se opet uskoro. O tačnom sazivu novoga plenuma, blagovremeno ćemo saopštenjem obavijestiti javnost – navodi se u saopštenju.
U okviru kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 51 komad oružja, 1236 komada municije, osam komada ručnih bombi, i djelovi vatrenog oružja.
Od početka januara Upravi policije je dobrovoljno predato ukupno 2068 komada oružja, 68.446 komada municije, 217 komada ručnih bombi, kao i više stotina djelova oružja i eksplozivnih sredstava – saopštila je Uprava policije.
Juče su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Centar“, u Podgorici, Danilovgradu i Cetinju građani dobrovoljno predali policiji 20 komada oružja od čega 10 pištolja i 10 pušaka, 643 komada municije različite vrste i kalibra i dvije bombe.
Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug“, u Baru, Ulcinju, Kotoru i Herceg Novom je dobrovoljno vraćeno sedam komada vatrenog oružja, 183 komada municije i pet komada ručnih bombi.
U sjevernoj regiji države, na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Sjever“, u Bijelom Polju, Beranama, Kolašinu, Rožajama i Plavu dobrovoljno je predato ukupno 12 komada vatrenog oružja, od čega šest pušaka i šest pištolja, 367 komada municije različite vrste i kalibra, jedna ručna bomba i djelovi od oružja.
Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Zapad“, u Nikšiću, Plužinama i Pljevljima je dobrovoljno predato 12 komada vatrenog oružja od čega devet pušaka i tri pištolja i 43 komada municije.
Podsjećamo da čuvanje oružja čiji su vlasnici bili članovi porodica ili srodnici, bez obzira na to da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova. Još jednom napominjemo da građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da žele da vrate oružje, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu – navodi policija.
Naselju Kruševo ždrijelo i gornjem dijelu naselja Crna greda biće danas obustavljeno snabdijevanje vodom od 10:30h do završetka radova, saopšteno je iz gradskog Vodovoda.
Kako navode, razlog obustave je povezivanje novoizgrađenog cjevovoda u dijelu novog magistrslnog puta na postojeću vodovodnu mrežu.
Sjednica Skupštine Crne Gore na kojoj će biti razmatran Predlog zakona o Budžetu za 2025. godinu zakazana je za danas u 14 sati, saznaje Portal RTCG iz tog doma.
Na jučerašnjoj sjednici Skupštine poslanici parlamentarne većine raspravljali su o Izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
U parlamentu juče nije bilo opozicionih poslanika, nakon što im je predsjednik parlamenta Andrija Mandić izrekao u ponedjeljak opoziciji mjeru udaljenja sa sjednica Skupštine, koja će trajati 15 dana.
Mandić je to saopštio na početku sjednice Kolegijuma predsjednika Skupštine, nakon čega je opozicija napustila sjednicu koja je nekoliko minuta kasnije završena.
Nakon toga Skupština je juče radila oko pola sata, nakon čega je Mandić zaključio zasjedanje i poručio da će poslanici biti obaviješteni o nastavku sjednice.
Izvor: RTCG
U Crnoj Gori u srijedu će biti pretežno sunčano.
Na sjeveru, ujutru, ponegdje po kotlinama moguća magla.
Kako je saopšteno iz Zavoda hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar mjestimično umjeren do jak, ponegdje na udare i veoma jak, sjeveroistočni i sjeverni.
Jutarnja temperatura vazduha od -9 do 7, najviša dnevna od 1 do 16 stepeni.