Društvo

Na današnji dan rođena je princeza Ksenija

Na današnji dan 1881. godine na Cetinju je rođena princeza Ksenija Petrović Njegoš. Bila je osma kćerka i deseto od dvanaestoro djece crnogorskog kralja Nikole i kraljice Milene. Savremenici su Kseniju doživljavali kao izuzetno obrazovanu, dostojanstvenu, principijelnu, karakternu i odvažnu osobu. Uspješno se bavila fotografijom ostavivši za sobom niz foto-zapisa, od kojih neki imaju umjetničku
Na današnji dan rođena je princeza Ksenija

Na današnji dan 1881. godine na Cetinju je rođena princeza Ksenija Petrović Njegoš. Bila je osma kćerka i deseto od dvanaestoro djece crnogorskog kralja Nikole i kraljice Milene.

Savremenici su Kseniju doživljavali kao izuzetno obrazovanu, dostojanstvenu, principijelnu, karakternu i odvažnu osobu. Uspješno se bavila fotografijom ostavivši za sobom niz foto-zapisa, od kojih neki imaju umjetničku vrijednost. Bila je prva žena na Balkanu koja je vozila automobil.

Princeza Ksenija je 1916. sa porodicom napustila Crnu Goru, otišla u Francusku, a potom u Italiju, i u tim zemljama dijelila tešku sudbinu svog oca, majke i sestre Vjere.

Sve vrijeme je bila uz oca, do njegove smrti u februaru 1921. U to doba bila je njegova desna ruka, glavni politički savjetnik, najsavjesniji sekretar i stub crnogorske monarhije u egzilu.

Kralju je bilo izuzetno stalo do Ksenijinog mišljenja, toliko da joj je često prepuštao donošenje važnih državnih odluka, o čemu možda dovoljno govori i podatak da ju je zvao „Velika”.

Ksenija je svim silama nastojala da očuva ugled i čast porodice i otadžbine, iako su uslovi za to bili više nego nepovoljni. Uprkos svemu, dostojanstveno i ponosno je podnosila siromaštvo u koje je zapala, o čemu svjedoče njena brojna pisma, memoari, arhivska građa i novinski članci.

Iako je bila na rubu egzistencije nije pristajala na kompromise i nije prihvatala nadoknade koje joj je nudila vlast u Kraljevini SHS, a kasnije SFRJ. Čast i dostojanstvo nijesu joj dozvoljavali da pristane na te ponude koje je tretirala kao „otkupninu“ za crnogorsku državu.

U velikoj patnji, nemaštini i beskrajnoj želji da se vrati Crnoj Gori, nakon 44-godišnjeg egzila princeza Ksenija je preminula 10. marta 1960. u Parizu, u 80. godini.

Sahranjena je u Ruskoj pravoslavnoj crkvi u Kanu, pored sestara Milice i Anastasije i njihovih muževa. Njeni zemni ostaci, zajedno sa zemnim ostacima crnogorskog vladarskog para i princeze Vjere, prenijeti su u Crnu Goru 1. oktobra 1989. godine sahranjeni u Dvorskoj kapeli na Ćipuru.