Foto: FCJK
U Svečanoj sali Fakulteta za crnogorski jezik na Cetinju održan je omaž nedavno preminulom crnogorskom istoričaru Branislavu Maroviću. O Marovićevu životu i radu govorili su Boban Batrićević, Vukota Vukotić i Aleksandar Radoman.
U svom obraćanju Radoman je, kako navode sa FCJK, podśetio na bogatu biografiju i bibliografiju Branislava Marovića, obraćajući posebnu pažnju na njegove dvije posljednje objavljene knjige, Komunisti Crne Gore i crnogorsko nacionalno pitanje 1919–1989. i Crna Gora u Kraljevini Jugoslaviji i njene neostvarene privredne nade 1918–1941. i ukazujući na podatak da je Marović u posljednjih 5 godina objavio čak 4 značajne knjige iz domena istoriografije.
Tokom čestih susreta i razgovora Branko je, iako već uveliko u devetoj deceniji života, uz urođenu gospodstvenost i rijetku srdačnost, zračio izuzetnom intelektualnom vitalnošću, s osobitom strašću planirajući nove knjige i koncipirajući vrijedne istoriografske projekte. U tim je razgovorima, baš kao i u njegovim istoriografskim radovima, neizostavna tema bila Crna Gora i njena sudbina. I posljednjih dvije i po godine, tokom kojih je Crna Gora izložena novim prijetnjama po njen opstanak, Branko je nalazio snage i hrabrosti da se pridruži brojnim apelima i peticijama u odbranu građanskih, sekularnih i antifašističkih vrijednosti. Napustio nas je tiho, kako je i živio, s nepokolebivim uvjerenjem da će antifašistička, ili kako je sâm često govorio ‘partizanska Crna Gora’, imati snage da savlada i najnovije anticivilizacijske udare – kazao je Radoman osvrćući se i na lično iskustvo druženja i saradnje s Marovićem.
Istoričar Vukota Vukotić istakao je, kako dodaju sa FCJK, na izuzetan doprinos Branislava Marovića crnogorskoj istoriografiji naglašavajući da mu uz Mirčetu Đurovića pripada pionirsko mjesto u domenu proučavanja ekonomske istorije Crne Gore. On je ukazao na značaj proučavanja ekonomske istorije apostrofirajući nedostatnosti pozitivističke istoriografije koja je zanemarivanjem interesovanja za proučavanje privrednoga razvitka Crna Gore dovela do generalnoga nerazumijevanja osnovnih pravaca razvoja i procesa u crnogorskome društvu.
U svom djelu on se ne bavi striktno ekonomskim problemima, već u najvećoj mjeri pokušava da uđe u sve društvene aspekte. Njega isto zanimaju kretanja stanovništva i njihov broj, kvalitet života u gradovima, kao i osnivanje prvih trgovačkih društava, banaka i novčanih zavoda ili stanje finansija. Za njega bitniji je pokazatelj da početkom XX vijeka Crnoj Gori nedostaje 183.000 stari žita iliti hrane za 47.000 njenih stanovnika, od ukupne stope rasta privrede za određeni period. U svom radu Marović se ne oslanja na statistike, grafikone i poređenje ekonomskih pokazatelja, već vodeći se manirom dobrog istoričara, pokušava da oslika procese koji su se zbivali u crnogorskom društvu tokom vjekova. U njegovom fokusu je život malog čovjeka, prośečnog Crnogorca i sve ono što ga je opterećivalo u ekonomskom smislu – kazao je Vukotić istakavši posebno značaj Marovićeve kapitalne dvotomne Ekonomske istorije Crne Gore i ukazujući na specifičnosti Marovićeva istoriografskoga pristupa.
Istoričar Boban Batrićević ukazao je na značaj djela Branislava Marovića za crnogorsku istoriografiju, dajući detaljniji osvrt na knjigu Komunisti Crne Gore i crnogorsko nacionalno pitanje 1919–1989. Osvrćući se na širi istorijski kontekst koji je uslovio probleme u samodefiniciji i samorefleksiji crnogorske nacije, Batrićević je konstatovao kako je konstituisanje nacija u XIX vijeku zaobišlo Crnu Goru budući da je umjesto nacionalnoga programa crnogorska elita izgrađivala ideološko-nadnacionalni koncept, usmjeren ka širenju državnih granica, interslovenskome oslobođenju i političkom profitiranju dinastije, a ne zaštiti i definisanju sopstvenoga identiteta.
U tom svijetlu, Batrićević je ukazao i na poziciju Komunističke partije koja je od početka 20-ih godina XX vijeka – iako više okrenuta internacionalizmu i klasama – u svojim programskim načelima konstruisala dalje nacionalne tokove. Batrićević je naglasio da je Marovićeva knjiga reprezentativna monografija posvećena upravo analizi toga problema.
Marovićevu knjigu odmah možemo definisati kao – naučno provokativnu, metodološki jasno uokvirenu i prije svega naučnim aparatom usaglašenu – pošto je autor koristio izvore različite provenijencije, izbjegavajući tendencioznost i dogmatski determinizam. Galantnost i lakoća stila stoje paralelno s težinom tema koje se konceptualizuju u djelu – viđenje crnogorskoga nacionalnog pitanja u očima crnogorskih komunista. Autor hermeneutičkom marljivošću iščitava i analizira sva partijska dokumenta od 1919. do 1989. godine u kojima komunisti tretiraju pitanja crnogorske nacije dovodeći ih u kontekst s političkim dešavanjima koja su pratila njihove zaključke. Marović razobličava teze hegemonijske i pansrpske istoriografije koja nastoji komuniste predstaviti kao ‘očeve’ Crnogoraca i pravi zasebnu periodizaciju komunističkog odnosa prema crnogorskom nacionalnom pitanju – istakao je Batrićević.
Omaž istoričaru Branislavu Maroviću upriličen je kao jedan od programa kojima Fakultet za crnogorski jezik i književnost podstiče kulturu śećanja na istaknute crnogorske pisce, naučnike i intelektualce.
Film “Rust” će biti premijerno prikazan na filmskom festivalu sljedećeg mjeseca, tri godine nakon što je snimateljka Halina Hačins ubijena dok je snimala vestern.
Svjetska premijera održaće se na EnergaCAMERIMAGE festivalu u Poljskoj 23. novembra, uz panel diskusiju sa rediteljem filma Džoelom Souzom, koji je takođe povrijeđen na setu, snimateljem Bjankom Klajn i Stivenom Lajthil.
Snimatelji filma će razgovarati o događajima oko filma, nudeći uvid u nastavak produkcije nakon Halinine smrti. Očuvanje Halinine umjetničke vizije živom je bilo zaista važno za filmske stvaraoce jer se nadaju da će ispuniti svoju dužnost da dovrše njen rad – navodi se u najavi projekcija.
Halina Hačins (42) je ubijena iz pištolja koji je koristio glumac i producent Alek Boldvin, a koji je bio napunjen pravim mecima umjesto lažnim. On je optužen za ubistvo iz nehata i izjasnio se da nije kriv, ali je slučaj odbačen u julu zbog odbijanja dokaza od strane tužioca.
Hana Gutijerez Rid, koja je bila oružar zadužen za vatreno oružje na filmskom setu, osuđena je za ubistvo iz nehata u martu. Ona služi kaznu od 18 mjeseci.
Film “Rust” ili “Rđa” se fokusira na priču o 13-godišnjem dječaku koji, ostavljen da se brine za sebe i svog mlađeg brata nakon smrti njihovih roditelja u Vajomingu 1880-ih, odlazi u bjekstvo sa svojim davno otuđenim djedom nakon što je je osuđen na vješanje zbog slučajnog ubistva lokalnog rančera, navodi se u sinopsisu projekta.
Boldvin neće prisustvovati projekciji, navodi The Hollivood Reporter.
Udovac Haline Hačins podnio je tužbu protiv Boldvina i drugih uključenih u produkciju filma. Prošle godine su postigli nagodbu, ali nijesu objavili detalje.
Izvor: Klix.ba
Reprezentativac Crne Gore i prvotimac Prestona, Milutin Osmajić, dobio je žestoku kaznu pošto je tokom utakmice protiv Blekburna ugrizao Ovena Beka, fudbalera protivničke ekipe.
On je od starne Fudbalske asocijacije Engleske kažnjen sa čak osam utakmica suspenzije.
Osim toga, Osmajić će morati da plati 15.000 funti zbog ovog poteza.
Incident se dogodio 22. septembra, a nakon optužbe Osmajić je priznao da je izvršio nasilničko ponašanje oko 87.minuta tako što je ugrizao protivnika.
Odbojkaši Lovćena predstojećeg vikenda počeće novu sezonu crnogorskoj Super ligi.
Na startu takmičenja cetinjski tim igraće protiv Mornara.
Cetinjani će na otvaranju sezone biti gosti, a meč u “Topolici” igra se u nedjelju od 20 sati.
Odbojkašice Lovćena na parket će već večeras pošto će od 19 sati, u okviru prvog kola grupe Jug, gostovati u Budvi ekipi Mediterana.
Kako je saopšteno iz cetinjskog kluba, Lovćen će se takmičiti i u juniorskoj ligi za muškarce, dok će odbojkašice još nastupati u kadetskoj i piniorskoj konkurenciji, kao i u mini odbojci.
Pred nama je izuzetno zahtjevna sezona na svim prontovima, a s obzirom da zbog renoviranje sale na Cetinju nijesmo imali adekvatne trenige, pokušaćemo da pružimo najveći mogući otpor, a svaki povoljan rezultat biće nagrada – istakli su iz Odbojkaškog kluba “Lovćen”.
Florence and the Machine (stilizovano kao Florence + The Machine) engleski je indi rok čija muzika se opisuje kao kombinacija različitih žanrova, uključujući rock i soul.
Na početku karijere bend je dobio dosta pohvala putem medija, a posebno iz BBC-a, koji je odigrao veliku ulogu u njihovom usponu. Na Brit Awards 2009. dobili su nagradu “Critics Choice”.
Muzika benda je poznata po dramatičnoj i ekscentričnoj produkciji te vokalnim nastupima Florens Velč.
Prvi studijski album, “Lungs”, objavljen 6. jula 2009. godine, bio je na drugoj poziciji top liste najprodavanijih albuma u Ujedinjenom Kraljevstvu pet nedjelja nakon izlaska. Album se 17. januara 2010. našao na prvom mjestu, nakon što je na listi proveo 28 uzastopnih sedmica. Lungs je na listi ostao ukupno 65 nedjelja, što ga čini jednim od najprodavanijih albuma u 2009. i 2010. godini. Njihov drugi album Ceremonials objavljen je u oktobru 2011. i našao se na vrhu top liste u Ujedinjenom Kraljevstvu i na šestom mjestu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Album Lungs donio im je nagradu MasterCard britanski album na dodjeli BRIT nagrada 2010. Bend je takođe bio nominovan za nagradu Gremi, a 2010. nastupali su na koncertu održanom povodom dodjele Nobelove nagrade za mir i MTV video muzičkim nagradama. Njihova pjesma Jenny of Oldstones je prvi put predstavljena 2019. godine u drugoj epizodi osme sezone serije Igra prijestola.
Slušaoci Radio Cetinja večeras od 23 sata mogu uživati u nevjerovatnoj kolekciji snimaka uživo sa njihove Dance Fever turneje, snimljene na dva rasprodata koncerta u Medison Skver Gardenu u Njujorku u septembru 2022. Turneja prati istoimeni, odlično ocijenjeni peti studijski album, sa koga su se izdvojili hitovi “King”, “My Love” i “Free”.
Najmanje 15 osoba stradalo je u poplavama koje su zahvatile djelove Bosne i Hercegovine. Strahuje se da je broj stradalih veći jer se do mnogih mjesta spasioci tek probijaju. Padavine u protekla 24 sata na području opština Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo prouzrokovale su velike probleme stanovnicima tih opština u BiH. Zbog velikih bujica i odrona ugroženo je mnogobrojno stanovništvo, uz informacije da ima žrtava kao i veliki broj povrijeđenih i nestalih osoba, saopšteno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
Piortparol Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Darko Juka saopštio je da je pronađeno 14 tijela i da je “jako puno” unesrećenih, te da je najkritičnije stanje na području Donje Jablanice, gdje je voda u nekim selima prešla preko krovova kuća, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Žena koja je bila zatrpana u kući je izgubila bebu. Ona je dobro, ali je izgubila bebu – javila je reporterka N1 iz Jablanice.
Obilne padavine prouzrokovale su odrone i klizišta u Bosni i Hercegovini tokom noći s četvrtka na petak, a područje opštine Jablanica je najteže pogođeno, pored opština Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo.
Bujice ruše mostove, odnose automobile i dovode do odrona puteva, a veliki je broj povrijeđenih i nestalih.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je na vanrednoj sjednici 4. oktobra jednoglasno donijelo odluku o angažovanju svih resursa Oružanih snaga BiH. Urgentno su angažovane inženjerske jedinice, jedinice za spašavanje ljudi i helikopter Oružanih snaga BiH, u cilju hitnog pružanja pomoći civilnim organima vlasti u reagovanju na prirodnu nesreću.
Helikopteri misije vojnih snaga Europske unije u BiH (EUFOR) vršie hitni prevoz teško povrijeđenih iz Jablanice.
Načelnik Jablanice Damir Šabanović, kazao je da će biti proglašeno stanje prirodne nesreće u tom gradu i u cijeloj Federaciji BiH.
Haos je. Imamo ljudskih žrtava, ne znamo koliko. Materijalne štete su ogromne – kazao je Šabanović za RSE.
Iz Željeznica Federacije BiH su kazali da je otkazano saobraćanje vozova između Sarajeva i Čapljine, zbog oštećene pruge koja je u nekim djelovima da “visi” u vazduhu, što je dovelo do prekida glavne putne i željezničke veze između sjevera i juga zemlje.
Direktorica Kantonalne bolnice “dr. Safet Mujić” u Mostaru Lamija Duranović kazala je da pacijenti neprestano pristižu te da je, pored ostalih, primljeno dijete od desetak godina koje je dovezao helikopter EUFOR-a, a koje nije životno ugroženo.
Trudnica, čije dijete je preminulo u njenoj utrobi, evakuisana je i operisana. Ona je životno ugrožena – kazala je Duranović i dodala da je suprug trudnice takođe povrijeđen, ali je izvan životne opasnosti.
Zbog velikih bujica i odrona ugroženo je mnogobrojno stanovništvo, uz informacije da ima žrtava kao i veliki broj povrijeđenih i nestalih osoba – saopšteno je ranije iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), prenosi N1.
Saobraćajne, telefonske i internet veze su u prekidu. Počevši od Mostara, u Drežnici je velika bujica Drežanke srušila par mostova, odnijela 20-ak automobila i za sada nemamo podatak o ljudskim žrtvama na tom području. Zbog odrona, put M-17 prema Donjoj Jablanici je neprohodan – navedeno je u izvještaju dok s terena dolaze informacije da su dvije osobe smrtno stradale.
Najteža situacija, prema saznanjima s terena, je u Jablanici i okolnim mjestima (Buturović Polje, Ostrožac, Čelebići) gdje je došlo do velikog broja klizišta na kuće, odrona na puteve i plavljenja kuća koje se nalaze uz jezero – saopšteno je iz Civilne zaštite.
Nažalost, prema prvim informacijama, imamo i ljudske žrtve. Zatražili smo i pomoć Oružanih snaga BiH da pošalju helikopter kako bi se spasio život djeteta u Jablanici – kazala je Marija Buhač, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Darko Juka, portparol Vlade HNK, kazao je da je u potpunom prekidu putna, a u djelimičnom prekidu je telefonska komunikacija na području Jablanice i Konjica. Precizirao je da je došlo do ozbiljnih odrona, klizišta i izlivanja rijeka i da su ceste od Jablanice prema sjeveru i gradu Prozor-Rama urušene.
Iz Vatrogasne jedinice Jablanica su za RSE da su ekipe na terenu, te da je situacija kritična, dok su iz Željeznica Federacije BiH kazali da je otkazano saobraćanje vozova između Sarajeva i Čapljine.
Voda je donijela i neke mostove na području grada Mostara, prenosi RSE.
Izvor: Radio Slobodna Evropa/N1/Vijesti
Kuća u naselju Gruda ugrožena je usljed obilnih padavina, pa cetinjski vatrogasci intervenišu ispumpavajući vodu sa tog područja.
Prema riječima načelnika Službe zaštite i spašavanja Miloša Ćećanovića, podzemne vode su izbile na gradilištu koje se nalazi pored kuće.
Usljed spiranja tla na gradilištu gdje se radi nova stambena zgrada, temelj susjedne kuće je potkopan, što je dovelo do njene destabilizacije, pa može doći do urušavanja ovog objekta. Mi smo odmah reagovali, i trenutno ispumpavamo vodu sa ovog mjesta – kazao je on.
Prema riječima Ćećanovića, ovo nije prva intervencija na istoj lokaciji, jer su slične aktivnosti sprovođene i prošle sedmice, kada je ekipa Službe zaštite i spašavanja radila punih 24 časa na ispumpavanju vode.