Ekonomski analitičar Mirza Mulešković očekuje tešku jesen kao i narednu godinu, podsjećajući da je Crna Gora zabilježila rapidan rast svih cijena, što je u značajnoj mjeri ugrozilo životni standard građana. No ni on ne očekuje značajnije nestašice i ozbiljnije poremećaje na tržištu, ali upozorava da se ne mogu davati dugoročne prognoze, jer se u zavisnosti od situacije u Ukrajini i trendova na međunarodnom nivou ova situacija može promijeniti.
Iz Elektroprivrede i Ministarstva kapitalnih investicija nijesu odgovorili na pitanja Pobjede da li će tokom jeseni i zime biti dovoljno električne energije i naftnih derivata, te da li se mogu očekivati restrikcije.
“U prilog stavu da ne očekujemo niti imamo najave o mogućoj nestašici proizvoda u narednom periodu, posebno osnovnih životnih namirnica, govore i puni rafovi crnogorskih prodavnica (što nije slučaj sa nekim zemljama regiona) kao i informacije koje dolaze od dobavljača trgovačkih lanaca, sa kojima smo redovno u kontaktu”, kazali su Pobjedi iz MERT-a.
Iz tog resora su se osvrnuli i na odluku Vlade Srbije da zabrani privremeno izvoz mlijeka iz te države.
“To se, prema informacijama koje imamo, uspijeva nadomjestiti nabavkom te namirnice sa alternativnih tržišta iz regiona”, rekli su predstavnici MERT-a.
Rezerve
Oni su podsjetili da je MERT u julu potpisao sporazum o saradnji sa 11 trgovačkih lanaca kojim su se oni obavezali da, u nedostatku robnih rezervi, drže određene količine osnovnih životnih namirnica koje bi država koristila u slučaju eventualnih poremećaja na tržištu ili nestašica.
“Te rezerve odnose se na brašno, ulje, šećer, tjestenine, meso, konzervirane mesne prerađevine i obavezu trgovaca da ove proizvode imaju na zalihama do tri mjeseca (nekih od ovih proizvoda ima dovoljno i za znatno duži period). Ministarstvo u kontinuitetu prati situaciju na tržištu namirnica i u odnosu na to kako se ona bude razvijala – korigovaće se i mjere države”, poručeno je iz MERT-a.
Iz MERT-a su podsjetili i da je Vlada u junu privremeno ograničila marže na veleprodajne i maloprodajne cijene ulja, brašna, soli i šećera na osnovu
Zakona o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi.
“Da je ta mjera dala rezultate govori i podatak da je u ovom momentu cijena jestivog ulja kod nas najniža u regionu”, istakli su iz MERT-a.
Iz kompanije Domaća trgovina navode da se u njihovim marketima nesmetano obavlja kupovina svih osnovnih životnih namirnica i da trenutno na zalihama imaju dovoljne količine tih proizvoda. U okviru te kompanije posluju Aroma i Siti marketi i Konto diskonti.
“Poštujući potpisani sporazumu sa Ministarstvom za ekonomski razvoj i turizam, o tromjesečnim zalihama osnovnih životnih namirnica, nastojimo da kroz dopune zaliha obezbijedimo dogovorene količine”, saopštili su iz Domaće trgovine.
Više izvora snabdijevanja
Oni su podsjetili na činjenicu da na svjetskom i regionalnom tržištu već mjesecima postoji nestabilnost u kontinuitetu i dostupnosti pojedinih sirovina.
“Zato smo naše napore usmjerili ka tom da iz više izvora pribavljamo robu kako ne bismo zavisili samo od jednog kanala nabavke. To nije jednostavan zadatak ali je naša kompanija do sada uspjela da za potrošače obezbijedi nesmetano snabdijevanje pa ćemo učiniti sve što je u našoj mogućnosti da tako i nastavimo”, poručili su iz tog trgovačkog lanca, odgovarajući na pitanje da li i u kojoj mjeri trenutna situacija u Srbiji sa nestašicom pojednih osnovnih životnih namirnica (mlijeko, kao i ranije šećer) može uticati na snabdjevenost u njihovim trgovačkim objektima.
Ekonomski analitičar Mirza Mulešković navodi prema svim informacijama i nešto što može da se projektuje jeste da nas očekuje veoma teška jesen i teška sljedeća godina.
“Već u ovom trenutku Crna Gora je zabilježila rapidan rast svih cijena što je u značajnoj mjeri ugrozilo životni standard građana, a negdje pozitivna strana ove situacije je što smo u posljednjih nekoliko nedjelja imali stabilizaciju cijena na međunarodnom tržištu što je zaustavilo dalji rapidni rast cijena u Crnoj Gori”, kazao je Mulešković.
On se nada da će se ovakav trend nastaviti i u narednom periodu ali i upozorava da kad se Evropa bude suočila sa krizom energenata možemo računati da će doći do dodatnog rasta cijena.
“Što se tiče nestašice, mišljenja sam da ne bi trebalo da se desi da imamo ozbiljne poremećaje na našem tržištu i da dugoročno budemo bez određenih proizvoda, posebno osnovnih životnih namirnica. Ali generalno, u zavisnosti od stanja u Ukrajini kao i trendova na međunarodnom nivou, ova situacija može da se promijeni”, reakao je Mulešković.
Projekcije
Prema njegovim riječima ovo je period za koji je teško projektovati šta će se desiti u narednih deset dana a ne šta možemo očekivati za par mjeseci.
“Ipak sa dobrom pripremom, sa obezbjeđivanjem dovoljnih količina svih proizvoda, kroz saradnju države i privatnog sektora, ne vidim velike šanse da se desi da u Crnoj Gori dođe do nestašica”, saopštio je Mulešković.
On je podsjetio da je u ovom trenutku najveći problem sa mlijekom, zbog zabrane izvoza od strane Srbije i nestašice u BiH.
“Ipak mislim da su ovo kratkoročni poremećaji i da u dugom roku neće biti značajnijih problema. Ipak, da bi bili potpuno sigurni u ovaj scenario, država mora u ovom trenutku dodatno da pomogne proizvođače ovih proizvoda iz Crne Gore kako bi pokušali da uvećaju svoju proizvodnju i na taj način smanje uvoznu zavisnost Crne Gore”,istakao je Mulešković i dodao da to dugoročno mora biti glavni cilj donosioca odluka jer su se, kako kaže, upravo ovi djelovi ekonomije pokazali kao veoma ranjivi, a u nekim kriznim periodima veoma značajni za državu.
Komentarišući da li je Vlada uradila sve što je potrebno kako bi spemno dočekali jesen i obezbijedili dovoljno proizvoda, prvenstveno osnovnih životnih namirnica, Mulešković je naveo da je Vlada većinu odluka donijela sa zakašnjenjem.
“Iako je donijet set mjera koje su se odnosile na ograničavanje cijena, te je postignut dogovor sa trgovinskim lancima o robnim rezervama, činjenica je da je većina odluka donijeta sa zakašnjenjem što je uzrokovalo rast cijena. Sa druge strane, mišljenja sam da bi trebalo intenzivirati komunikaciju između Vladinih predstavnika i privrede kako bi se kreirala jasna strategija koja tržišta će biti prioritetna za nabavku roba”, kazao je Mulešković.
Štedjeti struju
On je naveo da smo u posljednje vrijeme imali oprečne izjave, i izjave koje se mijenjaju iz dana u dan što se tiče toga da li ćemo imati dovoljno energenata, prvenstveno električne energije tokom jeseni i zime.
“Mišljenja sam da ne bi smjelo doći do problema u snadbijevanju električnom energijom jer Crna Gora ima toliko kapaciteta da proizvede električnu energiju koja je potrebna da zadovolji potrebe građana i privrede, posebno sada kada su neki privredni subjekti, koji su bili najveći potrošači, ugašeni ili rade smanjenim kapacitetom”, smatra Mulešković.
Ipak, kako dodaje, u situaciji kakva jeste na globalnom nivou svi moramo biti dodatno oprezni, odgovorni i voditi računa o potrošnji električne energije jer, kako je kazao, činjenica je da će to biti najtraženiji i najskuplji proizvod.
“Tako da negdje svi treba da podnesemo kako odgovornost tako i da pokažemo solidarnost i da poštujemo pravila koja doprinose smanjenju potrošnje”, rekao je Mulešković.
Iz EPCG posljednjih mjeseci pozivaju kupce da štede električnu energiju zato što, kako su ranije upozorili, na berzi, osim visoke cijene, potencijalni problem može da bude i nedostatak električne energije, pa je ne bi imali gdje kupiti.
U petak je saopšteno da je Vlada na telefonskoj sjednici u četvrtak usvojila preporuke za smanjenje potrošnje električne energije i izvještaj o radu Nacionalnog savjeta za analizu i praćenje sigurnosti snabdijevanja energijom i energentima.
U dokumentu su dati prijedlozi preporuka za smanjenje potrošnje struje za jedinice lokalne samouprave u dijelu javnog osvjetljenja, kao i za organe državne uprave, lokalne samouprave, državna preduzeća u vlasništvu države ili lokalne samouprave, javne ustanove i privredu.
Dat je i prijedlog preporuka za preduzimanje mjera u domaćinstvima, u cilju smanjenja potrošnje električne i toplotne energije.
Mulešković: U velikoj mjeri zavisni od Srbije, orijentisati se i na druga tržišta
Prema riječima Muleškovića činjenica je da je Crna Gora u velikoj mjeri zavisna od Srbije u dijelu uvoza osnovnih životnih namirnica, kao i da generalno dalja zabrana izvoza može kratkoročno ugroziti snadbijevanje na tržištu.
“Ova situacija nam jasno daje signal da se moramo orijentisati i na druga tržišta. Ipak, nadam se da se ova situacija ne koristi od strane Srbije kako bi se promovisala ideja ,,Otvorenog Balkana“ jer čudi činjenica da se zabrani izvoz mlijeka u Crnu Goru, iako smo prije par nedjelja imali obećanja od njihovih zvaničnika da se to neće desiti, a sa druge strane se ne zabranjuje izvoz u Makedoniju i Albaniju”,naglasio je Mulešković.
On smatra da bi to moglo da posluži pojedinima kao argumentacija u narednom periodu za promociju te inicijative.
“Što naravno ne bi trebalo uzimati kao valjani argument u analizi te inicijative, jer sa druge strane postoje mnogo bitniji i značajniji elementi koji bi determinisali put Crne Gore”, poručio je Mulešković.
Studija o potrebi formiranja robnih rezervi biće gotova do novembra
Odgovarajući na pitanje da li i kada treba očekivati formiranje robnih rezervi, iz MERT-a su naveli da je Ekonomski fakultet u Podgorici angažovan za izradu studije o potrebi formiranja robnih rezervi u Crnoj Gori.
“Očekuje se da taj strateški dokument bude finalizovan do novembra. On treba da sadrži analizu robnih rezervi u regionu i Evropi, potrebna finansijska sredstva, infrastrukturne kapacitete države kao i prijedlog za zakonsko uređenje ovog pitanja”, rekli su iz MERT-a.
Iz tog resora su dodali i da je Ministarstvo kapitalnih investicija stavilo krajem jula na javnu raspravu Zakon o snabdijevanju naftnim derivatima u slučaju poremećaja u snabdijevanju kojim je predviđeno da se obavezne rezerve nafte formiraju do 1. januara 2023. godine.
“Javna rasprava je završena a MKI je u fazi analize primjedbi i žalbi nakon čega će finalni tekst ovog zakona biti upućen Vladi na izjašnjavanje”, rekli su iz MERT-a.
Izvor: Pobjeda
Vakcinacija protiv sezonskog gripa počinje sjutra, srijeda, 9. 10. 2024. godine saopšteno je iz JZU Dom Zdravlja Cetinje.
Kako su naveli vakcinacija će se obavljati u injekcionoj ambulanti izabranog doktora, svakog radnog dana, od 7 do 13h, po dobijenom nalogu izabranog doktora. Vakcinaciju je moguće obaviti i u kućnim uslovima, preko patronažne službe, takođe, sa nalogom izabranog doktora.
Iz cetinjskog Doma zdravlja naglasili su da se vakcina preporučuje:
– licima starijim od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (šećerna bolest), licima sa smenjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i sobama koje imaju transplatirane organe i/ili ćelije;
-svim osobama starijim od 65 godina;
-hronično oboljelim osobama koje žive u kolektivnom smještaju;
-trudnicama i
-djeci uzrasta od šest mjeseci do pet godina.
Vakcinacija je jedna od najznačajnih mjera prevencije, te pozivamo osiguranike na istu – istakli su iz JZU Dom zdravlja Cetinje.
Nakon tri poraza u posljednja četiri kola Fudbalski klub “Lovćen” i Ivan Jablan okončali su saradnju.
Jablan je najstariji crnogorski fudbalski kolektiv predvodio od sredine decembra prošle godine.
Cetinjani su u sezoni 2023/24 bez problema sačuvali opstanak, a u tekućoj sezoni, nakon devet odigranih utakmica imaju 14 bodov i zauzimaju četvrto mjesto drugoligaške tabele.
Kako saznaje Radio Cetinje, najozbiljniji kandidat da zamijeni Jablana je Vladica Savićević.
Savićević je prvi samostalan posao imao u podgoričkom Internacionalu. Sin legende evropskog fudbala i predsjednika FSCG Dejana Savićevića, bio je pomoćni trener u Dečiću i Komu.
Komunalna policija Prijestonice Cetinje, u saradnji sa Osnovnom školom „Njegoš“, organizovala je edukativni obilazak grada za učenike prvog razreda. Ovaj događaj je imao za cilj da najmlađim učenicima na zanimljiv i interaktivan način približi osnovne informacije o pravilima ponašanja na javnim mjestima, kao i značaju očuvanja životne sredine.
Tokom obilaska, prvaci su imali priliku da nauče kako bezbjedno da pređu ulicu, pravilno odlože otpad ali i da se informišu o svakodnevnim obavezama i odgovornostima komunalnih policajaca. Posebna pažnja je posvećena učenju o saobraćajnim pravilima, kako bi se kod djece razvila svijest o bezbjednom kretanju u saobraćaju – saopštili su iz gradske uprave.
Kako su naveli ovaj vid saradnje lokalne uprave i obrazovnih ustanova doprinosi jačanju svijesti kod najmlađih o značaju zajedničke brige za prostor u kojem žive, kao i poštovanju pravila koja omogućavaju bezbjednost svih građana.
Drugo izdanje IPAF-a – Internacionalnog Festivala Performansa održaće se od 9. do 11. oktobra ove godine na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (FLU), Crna Gora, koji će biti domaćin ovog događaja.
Ovaj internacionalni festival, posvećen umjetnosti performansa, osmislili su i zajednički kreiraju, Marko Marković (dekan Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Maja Šofranac (prodekanica Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Salvo Bitonti (direktor Akademije likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) i Luigi Moio (umjetnik i profesor Tehnika performansa u vizuelnim umjetnostima na Akademiji likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) – saopštili su sa FLU.
Kako su najavili organizatori Fakultet likovnih umjetnosti će biti pozornica za izvođenje različitih oblika performansa.
Uživo i video performansima će se predstaviti: Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje i Akademija likovnih umjetnosti Albertina iz Torina. Kao i međunarodni gosti festivala: Nacionalna akademija za umjetnost iz Osla (KHiO), Atinska škola likovnih umjetnosti (ASFA), Grčka, Univerzitet Sister Nivedita, Kolkata, Indija i Institut za umjetnost iz Seula, Južna Koreja – najavili su organizatori.
Počasna gošća festivala, kako su saopštili, biće priznata gvatemalska umjetnica, Regina José Galindo. Rođena u Gvatemali 1974. godine, Galindo je poznata po tome što koristi svoje tijelo u radovima kroz koje osuđuje socijalno, političko i kulturno nasilje, s posebnim fokusom na rodno nasilje. Njeno stvaralaštvo prati tradiciju umjetnosti performansa koju su postavile umjetnice poput Ane Mendiete i Marine Abramović.
Tokom festivala, Galindo će izvesti performans “Jedan metar ispod zemlje”, u trajanju od 12 minuta i 3 sekunde, moćnu refleksiju o dinamikama potlačenosti i otpora.
Na IPAF-u će svoje radove predstaviti i istaknuti umjetnici i profesori sa Akademije u Oslu, Pedro Gómez-Egaña i Ane Hjort Guttu. Profesor Pedro Gómez-Egaña će voditi radionicu u kojoj će učestvovoati studenti iz Osla i Cetinja. Radionica istražuje kritični prostor između onoga što se anticipira i onoga što se doživljava, posebno iz perspektive ekonomije pažnje. Kao radionica za umjetnike, ovo postaje način aktiviranja kritičkog pristupa prema tome gdje i kako se slike i objekti dijele, kao i razvoj umjetničkih alata za suočavanje s pažnjom kao ključnim dijelom iskustva. Takođe, tokom trajanja festivala održaće se i predavanje dr Svetlane Racanović pod nazivom “Montenegro Performing the Past”, sa fokusom na performativne aspekte Cetinjskih bijenala – saopštili su organizatori.
Multidisciplinarnost i internacionalnost
IPAF teži da bude platforma za kulturnu i umjetničku razmjenu, gdje susret različitih disciplina i međunarodnih perspektiva stvara plodno tlo za inovacije, objasnili su sa FLU.
Akademija Albertina iz Torina i Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja, zajedno sa međunarodnim gostima, promovišu inkluzivnu i multidisciplinarnu viziju umjetnosti performansa, podstičući dijalog između umjetnika, studenata i institucija iz cijelog svijeta. Za vizuelni identitet festivala zaslužna je umjetnica Michele Troian – navodi se u saopštenju.
Kako su najavili nakon Crne Gore, festival, koji ima putujući karakter, nastaviće svoje putovanje u martu 2025. godine u Atini, u domaćinstvu Atinske akademije likovnih umjetnosti, a zatim u junu naredne godine na Akademiji Albertina u Torinu.
Više vozila sudarilo se na putu Cetinje-Podgorica u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.