Okružena planinama visokim i do 5500 metara, smještena u dubokoj dolini na obali rijeke, nalazi se vazdušna luka Paro, najopasniji aerodrom na svijetu. Jedina je to međunarodna vazdušna luka kraljevine Butan, preko koje je ova azijska zemlja povezana s ostatkom svijeta. Slijetanje i polijetanje s aerodroma toliko je zahtjevno da samo nekoliko pilota na cijelom svijetu ima dozvolu i znanje za uspješno polijetanje i slijetanje!
LETOVI SU DOZVOLJENI SAMO U ODREĐENO DOBA DANA, AKO VREMENSKE PRILIKE TO DOPUŠTAJU
Letovi za i iz vazdušne luke Paro pritom su dopušteni smo u određenim meteorološkim uslovima, i to u ograničeno vrijeme tokom dana. Aerodrom je smješten u dolini dubokoj 2,235 metara, a okružuju ga visoke planine. Zbog toga piloti moraju biti posebno vješti dok se probijaju tim teškim krajolikom. Aerodrom ima samo jednu pistu dugu 2265 metara, te jednu skromnu aerodromsku zgradu. Ne mogu ni svi tipovi aviona ovdje da slijeću, već samo oni okretniji, s visokom sposobnošću manevrisanja.

SAMO 24 PILOTA NA SVIJETU SMIJU LETJETI NA PARO
Ovom vazdušnom lukom koristi se samo butanski nacionalni avioprevoznik Drukair, poznat i kao Royal Bhutan Airlines. On trenutno leti za Bagdoru, Delhi, Kolkatu, Gayu, Dhaku, Bangkok i Kathmandu, a pistu povremeno koristi i privatni prevoznik Bhutan Airlines. U vazdunoj luci Paro ne postoji radar koji bi usmjeravao avione. Piloti stoga moraju letjeti u “ručnom” načinu rada i sami odrediti na kojoj brzini i visini avion treba biti na pojedinim kontrolnim točkama.
Prema ovogodišnjim podacima, samo 24 pilota smiju da lete na ovaj aerodrom. Još prije nekoliko godina spominjala se brojka od tek 8, pa zatim i 12 pilota. To znači da ih se ipak sve više obučava za ovo okruženje na kojem je potrebna posebna vještina.

NAJOPASNIJI AERODROM NA SVIJETU ZAHTIJEVA POSEBNE VJEŠTINE I PUNU KONCENTRACIJU
I dok je za putnike slijetanje na međunarodni aerodrom ove divne zemlje lijepo iskustvo, uživaju u pogledu na Himalaje i obronke planina, piloti u tom trenutku moraju biti maksimalno koncentrirani. Prolaze kroz himalajske planine i doline, moraju da izbjegavaju električne stupove i ne približavati se previše tlu. Moraju da izvedu čak 15 zahtjevnih manevara da bi sigurno sletjeli. Pritom je i sama pista, duga 2265 metara, prilično kratka za komercijalne avione, pa je ključna precizna kontrola brzine i tačke dodira.
PRIJE PET GODINA AERODROMOM JE PROŠLO GOTOVO 400.000 PUTNIKA
Vazdušna luka Paro je krajem 1960. kao uzletište za helikoptere. Prvi avio prevoznik u zemlji, Drukair, osnovan je tek 1981., a redovne linije otpočeo je još dvije godine kasnije. Aerodromom je 2018. prošlo gotovo 400.000 putnika, a vazdušna luka je dobila nove sadržaje, teretni prostor i veću zgradu terminala. No, uslovi polijetanja i slijetanja ostali su jednako izazovni, što se može vidjeti i na nekoliko YouTube videa koje su postavili piloti.
BUTAN SVE VIŠE INTRIGIRA SVJETSKE PUTNIKE SVOJOM LJEPOTOM I NAČINOM ŽIVOTA
Sve veći saobračaj na ovom, najopasnijem aerodromu na svijetu, povezan je i s rastom turističke popularnosti Butana. Ova nevjerojatna zemlja ne prestaje da fascinira posjetioce. Zemlja je to koja nema niti jedan semafor, ali ima Ministarstvo sreće. U njoj su obrazovanje i zdravstveno osiguranje besplatni za sve, a 50 posto krajolika zaštićeno je kao nacionalni park. Predanost Butana očuvanju njihove bogate drevne kulture i tradicije je gotovo nevjerojatna. Stisnuto između velikih divova, Kine i Indije, ovo fascinantno, čarobno kraljevstvo visoko na Himalaje okupano je legendama, izolirano okolnim strmim liticama i dubokim ponorima, te ukrašeno nesigurnim hramovima na planinskim padinama.
Izvor: Putni kofer