Smješten u kalifornijskim Bijelim planinama, bristleconski bor (Pinus longaeva), poznat kao Metuzalem, smatra se najstarijim živim bićem na Zemlji. Prema službenim podacima, Metuzalem je star 4853 godine — što znači da je bio dobro utvrđen u vrijeme kada su stari Egipćani izgradili piramide u Gizi. I dok se njegova tačna lokacija drži u tajnosti kako bi se zaštitio od uništenja, danas mnogo toga znamo o ovoj živoj relikviji. Metuzalem ponosno raste visoko u planinama, u šumi izdržljivih borova, koji su samo nekoliko stotina godina mlađi od njega. Do same skrivene lokacije, prema riječima naučnika, nije lako doći, budući da ne postoji trag planinarskih staza koje bi nas vodile prema tom drevnom čuvaru vremena.
TAČNA LOKACIJA NAJSTARIJEG STABLA NA SVIJETU JE – STROGA TAJNA
Najstarije stablo na svijetu dobilo je ime po biblijskom liku Metuzalemu, koji je po židovskom i hršćanskom vjerovanju živio izuzetno dugo, čak 969 godina. Procjenjuje se da je ovo stablo starije od 4.800 godina, što ga čini najstarijim poznatim živim organizmom na svijetu. Ono je preživjelo mnoge istorijske događaje, uključujući sva svjetska carstva i svjetske ratove. No, danas, njegova lokacija obavijena je velom tajne, pažljivo čuvana kako bi se očuvala njegova jedinstvenost i spriječio neželjeni prilaz znatiželjnih turista.

FASCINANTNA STAROST METUZALEMA ODUŠEVLJAVA NAUČNIKE
U davnoj 1957. godini istraživač Edmund Šulman, koji je tada radio u Laboratoriji za istraživanje starosti stabala, procijenio je da je ovaj bor star oko 4.800 godina. Fascinantno, Šulman je takođe otkrio da su neupadljivi čekinjasti borovi bili stariji od slavnih divovskih sekvoja – što je srušilo dotadašnje uvjerenje o dugovječnosti. Uobičajeno, postupak određivanja starosti stabla zahtijeva uzimanje uzoraka jezgra pomoću posebnih bušilica, pažljivo odstranjujući komadić stabla otprilike veličine olovke, čime istraživači otkrivaju prošlost u godovima tih izvanrednih bića.
DRVO KOJEM JAKI VJETROVI NE MOGU NIŠTA
Nakon posjeta drvetu, Robert Mohlenbruk, profesor botanike na Univeritetu Southern Illinois u Carbondaleu, izjavio je “da svaki organizam koji živi duže od norme mora imati optimalne uslove, kao što su umjerene temperature, sklonište od ekstremnih vremenskih uslova i obilje vlage i hranjivih stvari.” No, nije bio u pravu. Metuzalem živi na vrlo nepristupačnom mjestu za jedno drvo – na velikoj nadmorskoj visini gdje duvaju jaki vjetrovi.

OTPORNOST I PREŽIVLJAVANJE U NEMILOSRDNOM KRAJOLIKU
Pinus longaeva raste na najvišem rubu šumske linije među vjetrovitim vrhovima Kalifornije. Sposobnost stabala da napreduju u ovom nemilosrdnom krajoliku niskih temperatura, sušnih tla i nemilosrdnih vjetrova ključ je njihove izuzetne dugovječnosti. Oni crpe hranu iz najlomljivijih slojeva karbonatnih stijena, što na velikim nadmorskim visinama predstavlja plodno tlo. A njihove kvrgave, uvrnute grane, koje oblikuju brza strujanja planinskog vazduha, pružaju stabilnost i smanjuju rizik od lomljenja tokom oluja. Korijenje drveća daje hranu samo određenom dijelu grana neposredno iznad njega. To osigurava da ako korijen odumre zbog izloženosti, samo odgovarajući segment stabla bude pogođen, dopuštajući ostatku da nastavi rast.
TRAGANJE ZA ”DREVNIM MUDRACIMA”: MIT O STABLIMA STARIJIM OD METUZALEMA ŠIROM SVIJETA
Širom svijeta postoje legende o stablima starijim od Metuzalema. Među njima se ističu iranski Sarv-e Abarkuh i Llangernyw tisi u Walesu, za koje se priča da su stara između 4000 i 5000 godina. Procjene se prvenstveno temelje na lokalnoj predaji i nijesu provjerene.
Izvor: Putni kofer