Teme

Najviše novca za projekte Srpske pravoslavne crkve

Krajem prošle godine Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je pripremilo i Vladi poslalo na razmatranje i usvajanje „Prijedlog programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2021.godinu.“ Tim prijedlogom, koji potpisuje ministarka Vesna Bratić, Ministarstvo je navelo dvadesetsedam projekata koji su finansirani iz prihoda budžeta tog ministarstva, a ukupan iznos je 340.550 eura. Od dvadesetsedam
Najviše novca za projekte Srpske pravoslavne crkve

Krajem prošle godine Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je pripremilo i Vladi poslalo na razmatranje i usvajanje „Prijedlog programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2021.godinu.“

Tim prijedlogom, koji potpisuje ministarka Vesna Bratić, Ministarstvo je navelo dvadesetsedam projekata koji su finansirani iz prihoda budžeta tog ministarstva, a ukupan iznos je 340.550 eura.

Od dvadesetsedam projekata trinaest je pripalo Srpskoj pravoslavnoj crkvi,  u iznosu od 126.200 eura. Od te svote najviša stavka, 30.000 eura oprijedjeljena je za Cetinjski manastir.

Kako stoji u dokumentu u koji je Radio Cetinje imao uvid, u Cetinjskom manastiru je predviđeno „uređenje sjeverne i južne porte i sanacija prilaznog stepeništa Manastiru.“

Radovi se odnose na popločavanje u dijelu južne porte, prostora između konaka i objekta u kojem je Mitropolija, staze u prostoru sjeverne porte i oko dva grobna mjesta, sanaciju stepeništa, obnovu zelenih površina, revitalizaciju postojećeg autohtonog rastinja ali i na sanaciju rasvjete i, kako se navodi, sve u skladu sa propisima, a u cilju očuvanja integriteta i unaprijeđenja ukupnog stanja kulturnog dobra.

U obrazloženju se kaže da će se „realizacijom projekta u skladu sa urađenom planskom dokumentacijom unaprijediti stanje neposrednog okruženja ovog kulturnog dobra, što je važno imajući u vidu njegov kulturnoistorijski značaj ali i veliki broj posjetilaca i vjernika koji u kontinuitetu obilaze Manastir.“

Ministarstvo je odvojilo i 2.800 eura za sanitarne čvorove u Cetinjskom manastiru, a projekat podrazumijeva „sanaciju datog enterijera na svim ugroženim partijama poda, zidova i svoda uz primjenu tradicionalnih tehnika i materijala.“

Foto: RTV Cetinje

Za postavljanje ograde na prilaznoj stazi sa stepeništem na crkvi na Ćipuru, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta predložilo je 1.400 eura.

Radio Cetinje saznaje da će Prijestonica Cetinje od Ministarstva dobiti novac za sanaciju bunara na Balšića pazaru (2.750 E), još 1.700 eura za izradu glavnog konzervatorskog projekta i sanaciju Ljetne pozornice, a za izradu konzervatorskog projekta i sanaciju spomenika Ivanu Crnojeviću predviđeno je 4000 eura. Za sanaciju pješačkih staza i izradu postamenta za spomenik pjesniku Aleksandru Lesu Ivanoviću, grad Cetinje dobiće 9.400 eura.

Za izradu nedostajućih djelova narodne nošnje KUD „Njegoš“ će dobiti dvije hiljade eura, a dramsko folklorne sekcije osnovnih škola na Cetinju dobiće 6000 eura.

Najveći „korisnik“ sredstava iz budžeta Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta je Eparhija budimjlansko – nikšićka Srpske pravoslavne crkve, za čije se projekte, kroz arheološka i konzervatorska istraživanja, izradu konzervatorskih projekata i sprovođenje konzervatorskih mjera, edukaciju i doedukaciju te popularizaciju i prezentaciju kulturne baštine izdvaja skoro 80.000 eura, što skupa uz sredstva za Mitropoliju crnogorsko primorsku iznosi više od polovine ukupne svote predviđene Prijedlogom programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2021.godinu.

Hrvatsko nacionalno vijeće u Crnoj Gori i Hrvatski savjet u Crnoj Gori dobiće 5000 eura za projekat izrade monografije „Crkva ili Kršćanstvo u Boki Kotorskoj 1200 – 1800“.

Pojedinačno najveći iznos je predviđen za sanaciono konzervatorske radove na zgradi dvorca Kralja Nikole u Baru – 80.000 eura, a 12.000 eura je predviđeno za „partizansko groblje“ u kolašinskoj opštini.

Prijedlogom je planirana „podrška, finansiranje i sufinansiranje programa i projekata od značaja za ostvarivanje javnog interesa u oblasti kulturne baštine Crne Gore. Shodno navedenom Program se odnosi i na osnovu Programa razvoja kulture 2016 – 20, odnosno Izvještaja koji je usvojila Vlada Crne Gore, a u kome su date preporuke za naredni ciklus planiranja kulturne politike, kako bi novi Nacionalni program razvoja kulture bio usklađen sa Uredbom o načinu i postupku izrade, usklađivanja i praćenja, sprovođenja strateških dokumenata i pratećom metodoligojom razvijanja politika, izrade, i praćenja sprovođenja strateških dokumenata.“

Podnošenje ovog dokumenta kasnilo je zbog, kako se navodi, reorganizacije resora i kašnjenja usvajanja budžeta.

M.Z.