Narodni muzej Crne Gore i ove godine obilježio je Dane evropske baštine, kroz temu „Living heritage – živo nasljeđe“. Dani evropske baštine bazirani su na promociji lokalnih vještina, tradicije, arhitekture i umjetnosti. U okviru programa, 27. septembra, organizovana je radionica izrade ošvica na crnogorskoj narodnoj košulji, objavljeno je na Fejsbuk stranici Narodnog muzeja.
Ošvice su, kako su naveli, najpoznatiji svileni ukras na ženskoj crnogorskoj nošnji. Osobenost ovog veza je da se ne izvodi direktno na košulji, već na posebnom komadu tkanine širine 2-3 cm, koji se naknadno našiva oko vratnog i grudnog ureza na bijeloj košulji. Tehnika veza kojom su izvođene je jako stara, mada je u novije vrijeme pojednostavljena i izvodi se bodom krstića i polukrstića. Vez je rađen u geometrijskom ili geomtrizirnom floralnom ornamentu, sitnim bodom, raznobojnim pamučnim i svilenim koncem, često kombinovanim sa srmenim nitima. Kako je vez jako osjetljiv, ošvice se, po potrebi (prije pranja ili kada se košulja pohaba), skidaju da bi se kasnije ponovo našivale na opranu ili novu košulju.

Cilj projekta, kako dodaju, je da uz pomoć stručnih lica, a kroz praktičnu primjenu izrade ošvica polaznici savladaju ovu vještinu i da se nakon toga realizuje izložba sa njihovim radovima.

Lokalnu zajednicu želimo da animiramo da prepozna ono što je određuje i po čemu treba da bude prepoznata, jer živo nasljeđe predstavlja živu zajednicu. Želimo da ovaj element živog nasljeđa prenosimo iz naraštaj u naraštaj, da ga kao našu identitetsku specifičnost, sačuvamo od zaborava i da na taj način podstičemo na poštovanje kulturne raznolikosti i kreativnosti. Podizanje svijesti među mladim generacijama i podrška da istražuju, prepoznaju i učestvuju u prenošenju svog živog nasljeđa je od suštinskog značaja za njegovu održivost – navodi se u objavi Narodnog muzeja.