Foto: Freepik
Sve veći problem zagađenja životne sredine plastikom i prisustvo njenih komadića u vodi širom planete, primorao je naučnike na borbu protiv nanoplastike. Najnovije riješenje za uklanjanje plastike iz vode je rastvarač koji, prema prvim rezultatima, uklanja oko 98 odsto plastičnih komadića iz slatke i slane vode.
Niko i dalje ne zna kakvu opasnost zaista predstavlja plastika po ljudsko zdravlje, ali nedavna spoznaja da pijemo nevidljive djelove plastike zajedno sa vodom učinila je da se mnogi osjećaju nelagodno.
Da bi spriječili da mikroplastika i nanoplastika prodiru duboko u naša tijela i mozak, istraživači Univerziteta u Misuriju smislili su potencijalno održiv i bezbjedan način da vodu očiste od mikroskopskih zagađivača.
Koristeći prirodne sastojke niske toksičnosti u tečnom obliku, istraživači su pokazali da se može ukloniti oko 98 odsto nanoskopskih polistirenskih komadića iz slatke i slane vode.
Rastvor koji su istraživači napravili pluta na površini vode, poput nafte. Međutim, ako se sve promiješa, ta tečnost će pokupiti mikroskopsku plastiku iz vode i izvući je na površinu. Usisavajući gornji sloj tečnosti pipetom, istraživači sa Univerziteta u Misuriju otkrili su da mogu da uklone skoro sve komadiće nanoplastike iz svojih uzoraka kontaminirane vode.
U slanoj vodi, metoda je bila uspješna u uklanjanju 99,8 odsto komadića polimera polistirena. Na osnovu preliminarnih ispitivanja, koncept bi trebalo da je isplativ i potencijalno „održivo riješenje problema sa nanoplastikom“, kažu istraživači Univerziteta u Misuriju.
Uz dalje istraživanje, tehnika bi se čak mogla pokazati korisnom za čišćenje vode i od drugih zagađivača, kao što su hemikalije koje ostaju u vodi zauvijek.
Više studija otkrilo je da voda iz česme i flaširana voda sadrže brojne mikroskopske komadiće plastike, posebno nanoplastike koji su manji od mikrometra.
Prema nekim procjenama, u prosjeku, u svakom litru flaširane vode postoji oko 240.000 čestica nanoplastike. Ovi biološki nerazgradivi komadići se ponekad prave namjerno, a ponekad formiraju samostalno od razložene mikroplastike. Oni mogu lako da prodru u prirodne ekosisteme, kroz rijeke ili mreže za dreniranje terena ili prilikom habanja guma, voda korišćenih u poljoprivredi ili postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Danas se nanoplastika nalazi u vodama širom svijeta, uključujući mjesta koja su tako udaljena ili zabačena kao što su duboki slojevi mora i okeana gdje ne dopire svjetlost, Arktik i planinska jezera.
Nanoplastika može da poremeti vodene ekosisteme i uđe u lanac ishrane, što predstavlja rizik i za divlje životinje i za ljude – kaže hemičarka Pijuni Ištavera, koja je vodila istraživanje.
Osim toga, štetne hemikalije, poput teških metala ili usporivača plamena (supstance koje se koriste za gašenje vatre, smanjuju zapaljivost materijala ili širenje plamena), takođe mogu da se zalijepe za površinu nanoplastike, gdje mogu da stupe u interakciju sa biološkim membranama.
Uklanjanje tako sitnih zagađivača iz životne sredine nije lako. Nedavno su istraživači u Kini otkrili da obična ključala voda iz slavine može da ukloni do 90 odsto nano i mikroplastike. Ovo bi mogao biti jednostavan način za uklanjanje zagađivača iz vode za piće, ali nije primjenljiv za veće vodene površine koje bi mogle biti kontaminirane.
Nova tehnika koju su osmislili istraživači Univerziteta u Misuriju mogla bi se pozabaviti zagađenjem nanoplastikom na daleko skalabilniji način.
Naša strategija koristi malu količinu posebno dizajniranog rastvarača da apsorbuje plastične čestice iz velike količine vode – objašnjava hemičar Geri Bejker.
Prema njegovim riječima, mogućnosti ovih rastvarača nijesu u potpunosti shvaćene.
U budućem radu, cilj nam je da odredimo maksimalni kapacitet rastvarača. Pored toga, istražićemo metode za recikliranje rastvarača, omogućavajući njihovu ponovnu upotrebu više puta ako je potrebno – najavio je Bejker
Studija je objavljena u naučnom žurnalu ACS Applied Engineering Materials.
Izvor: RTS
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno, mjestimično sa kišom.
Od sredine dana u većini predjela očekuje se prestanak padavina i djelimično razvedravanje.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera, na sjeveru još tokom jutra, ponegdje pojačan južnih smjerova.
Jutarnja temperatura od dva do deset, najviša dnevna od sedam do 18 stepeni.
Kao država sljedeća članica EU, Crna Gora je dužna da obezbijedi ambijent u kojem će novinari moći da rade slobodno, bez pritisaka i straha, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je upriličio prijem za predstavnike medija, povodom 23. januara Dana novinara Crne Gore.
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Milatović je izrazio duboko poštovanje prema novinarskom pozivu i njihovoj važnoj ulozi koju imaju u izgradnji demokratskog društva u Crnoj Gori.
„Novinarstvo nije samo profesija – ono je misija, odgovornost i svakodnevna borba za istinu, slobodu i pravo javnosti da zna. U današnjem svijetu, gdje dezinformacije utiču na povjerenje građana- nepristrasno, profesionalno i etičko izvještavanje ima presudan značaj. Stoga je na vama velika odgovornost, da kroz vaše tekstove, emisije i izvještaje, ne samo informišete javnost, već i ukažete na probleme, edukujete ali i pozovete na odgovornost one koji odlučuju o budućnosti naše zemlje”, kazao je Milatović.
Naveo je da na tom putu uloga novinara često nije laka, dodajući da se u svom poslu često suočavaju se sa brojnim izazovima – od neadekvatnih uslova za rad, preko političkih i drugih pritisaka do prijetnji i napada.
„Kao država koja teži da bude sljedeća članica Evropske unije, Crna Gora je dužna da obezbijedi ambijent u kojem će novinari moći da rade slobodno, bez pritisaka i straha, ali i ambijent gdje će zarade novinara biti veće. Međutim, taj cilj zahtijeva kontinuirani rad svih nas – institucija, medijskih kuća, novinara i društva u cjelini.
Ovaj dan je i prilika da odamo počast svim novinarima koji su, kako u Crnoj Gori, tako i širom svijeta, platili visoku cijenu za istinu. Njihova hrabrost i posvećenost su vječna inspiracija svakome ko ulazi u ovu plemenitu profesiju. Podsjećam da i nakon više od dvije decenije ne znamo ko je ubio urednika Dana Duška Jovanovića, dok se crnogorski novinari suočavaju sa učestalim verbalnim i fizičkim napadima. To kao društvo ne smijemo dozvoliti. Moramo pronaći svakog počinioca, uz jasan pravni epilog, kako bi se poslala nedvosmislena poruka da je Crna Gora zemlja slobodne riječi”, rekao je Milatović.
Poručio je da su za njih vrata institucije Predsjednika Crne Gore uvijek otvorena.
„I onda kada nas kritikujete i onda kada vam je potrebna podrška, tu smo da podržimo svaku inicijativu koja će doprinijeti vašem boljem položaju, zaštiti i jačanju slobode medija.
Uz poruku da vaša riječ ima moć da promijeni Crnu Goru nabolje, u ime svih građana i u svoje lično ime, čestitam vam Dan novinara”, zaključio je Milatović.
Izvor: RTCG
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić, se na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, sastao sa specijalnim izaslanikom EU za Zapadni Balkan, Miroslavom Lajčakom.
Specijalni izaslanik EU je istakao da je svima jasno kako je proces proširenja ponovo živ i da je sada pitanje kako da se iskoristi prozor šansi, koji je otvoren.
Lajčak je, kako navode u saopštenju iz Kabineta premijera, čestitao Crnoj Gori na zatvaranju tri pregovaračka poglavlja, a glavna tema razgovora bili su dalji koraci na evropskom putu Crne Gore.
Specijalni izaslanik EU je istakao da je svima jasno kako je proces proširenja ponovo živ i da je sada pitanje kako da se iskoristi prozor šansi, koji je otvoren.
Detaljno se razgovaralo o aktuelnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori i koliko je važna stabilnost, kako bi se isporučili rezultati iz ambiciozne EU agende. Istaknuta je potreba da Skupština prati rad Vlade na integracionom procesu, kako bi se sva poglavlja zatvorila do 2026.
Zaključeno je da Crna Gora mora ostati potpuno fokusirana na evropsku integraciju.
Izvor: RTCG
Nakon gotovo dva mjeseca pauze fudbaleri Lovćena krenuli su sa pripremama za nastavak sezone u Drugoj CFL.
Cetinjani su na zimsku pauzu otišli sa četvrte pozicije i četiri boda manje u odnosu na trećeplasirano Igalo koje ima i meč više.
Predoviđeni trenerom Vladimirom Savićevićem fudbaleri najstarijeg crnogorskog fudbalskog kolektiva već tri dana vrijedno treniraju na Cetinju, a prema riječima šefa stručnog štaba primarni cilj biće plasman u baraž za popunu Meridianbet 1. CFL.
Prije par dana smo se okupuli i u dobrom raspoloženju smo počeli pripreme. Lovćen sam preuzeo na šest-sedam kola pred kraj jesenjeg dijela prvenstva. Nijesam poznavao ekipu, imali smo kadrovskih problema. Sada je drugačije, za mene je ovo pravi početak, s obzirom da ćemo zajedno proći kompletne pripreme. U odnosu na sve rivale imamo jednu utakmicu više da odigramo u nastavku sezone. Uspjeli smo da se pojačamo na svim pozicijama i mogu reći da su nam ambicije da budemo među tri ekipe. Ipak, nećemo da gledamo tabelu. U svakoj utakmici ćemo dati maksimum i pokušaćemo da pobijedimo – rekao je Savićević za Radio Cetinje.
Lovćen je tokom zimske pauze pretrpio kadrovske promjene, a na prvi pogled, reklo bi se da u proljećni dio sezone ulazi jači. Na Cetinje su stigli golmani Šaban Kolić i Dragan Ćetković, te Dimitrije Mudreša, Kenan Orahovac, Milija Golubović, Boško Guzina…
Trudili smo se da u ovoj pauzi pojačamo igrački kadar, osim pomenutih pojačanja dogovorili smo dolazak lijevog beka iz Japana. Imamo dovoljno vremena da se uigramo, a da bi to što bolje uradili zakazali smo nekoliko pripremnih utakmica. Već 2. februara odmjerićemo snage sa podgoričkim Internacionalom, nakon toga su u planu utakmice protiv Adrije, omladinaca Budućnosti, Arsenala, Podgorica, Koma… – dodao je on.
U uvodna četiri kola nastavka šampionata fudbalere Lovćena čekaju dueli sa ekipama Mladosti, Grblja, Igala i Rudara. Te četiri runde mogle bi da odrede put cetinjskog kluba na proljeće. Ipak, bez obzira na rezultate u tim utakmicama, Savićević smatra da se ništa neće znati do samog kraja šampionata.
Raspored na startu drugog dijela nam je jako težak. Siguran sam da se do samog finiša neće ništa znati. Sve ekipe su sličnog kvaliteta i imaju svojih ambicija. Biće zanimljivo, vjerujemo da možemo da ispunimo cil – zaključio je u razgovoru za Radio Cetinje Vladimir Savićević.
Lovćen će drugi dio sezone otvoriti 1. marta, utakmicom protiv lidera – Mladosti iz Donje Gorice.
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje, Nikola Đurašković, uputio je čestitku Radio televiziji Cetinje povodom Dana novinara Crne Gore.
Čestitku gradonačelnika prenosimo integralno.
Povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore, novinarkama i novinarima Radio Televizije Cetinje, upućujem srdačne čestitke.
Slobodni, nezavisni, profesionalni novinari i novinarke imaju značajnu ulogu u demokratizaciji društva, a objektivno informisanje javnosti nemjerljiv značaj za očuvanje slobode govora i transparentnosti. U eri brzih informacija, vaša uloga je od suštinskog načaja u oblikovanju javnog mnjenja, održavanju odgovornosti vlasti i stvaranju otvorenijeg društva.
Prijestonica Cetinje prepoznaje značaj slobodnog i odgovornog novinarstva i ostaje otvorena za saradnju sa ciljem jačanja povjerenja i profesionalnog izvještavanja. Svjestan izazova s kojima se suočavate, posebno u vremenu novih tehnologija, želim odati priznanje svim novinarkama i novinarima koji posvećeno, profesionalno i objektivno rade svoj posao.
U nadi da će se u narednom periodu vaš položaj značajno poboljšati i da ćete ostati vjerni principima objektivnosti i etičkog novinarstva, želim vam srećan Dan novinara – stoji u čestitki gradonačelnika Đuraškovića.
Trud i posvećenost novinara od neprocjenjihvog su značaja za očuvanje slobode govora i prava na informisanje, poručila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović.
Ona je čestitala Dan novinara, zahvaljujući novinarima na predanom radu u informisanju javnosti, istraživanju istine i doprinosu razvoju demokratskog društva.
“Vaš trud i posvećenost od neprocjenjivog su značaja za očuvanje slobode govora i prava na informisanje”, navela je Jakšić Stojanović u čestitki.
Prema njenim riječima, zajednička je odgovornost graditi društvo u kojem neće biti nijednog napada na novinare i koje u potpunosti poštuje i štiti tu profesiju.
“Samo u atmosferi slobode i bezbjednosti, vaš glas može nesmetano doprinositi boljoj budućnosti svih nas”, zaključila je Jakšić Stojanović.