Kultura

NBCG obilježila 110 godina od rođenja dr Nika S. Martinovića (VIDEO)

Kroz jedanaest naučnih radova osvijetljeni su različiti aspekti života i rada crnogorskog književnika, novinara, publiciste i istaknutog naučnog radnika.
NBCG obilježila 110 godina od rođenja dr Nika S. Martinovića (VIDEO)

Foto> RTV Cetinje

Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević” organizovala je okrugli sto na temu „110 godina od rođenja dr Nika S. Martinovića“.

Kroz jedanaest naučnih radova osvijetljeni su različiti aspekti života i rada crnogorskog književnika, novinara, publiciste i istaknutog naučnog radnika.

Današnji skup je, prema riječima direktorice NBCG mr Dragice Lompar, prilika da se prisjetimo i ukažemo na kulturni doprinos ovog velikog intelektualca doktora pravnih nauka, akademika, naučnika, književnika, skromnog i nenametljivog, principijelnog i hrabrog koji je čitav život posvetio istraživanju i unapređivanju crnogorske kulture.

On je sinonim za moderno crnogorsko bibliotekarstvo, jer su njegovim zalaganjem pokrenuti brojni projekti, poput organizovanog rada na retrospektivnoj crnogorskoj bibliografiji, kao temeljnom poduhvatu za razvoj nauke i kulture u našoj zemlji. Iznad svega čovjek koji je držao do svog mišljenja, uprkos teškim životnim iskušenjima, kako za sebe kaže u jednom pismu – ,,Čovjek sa samo jednim licem”! On je u naučnom radu i zalaganju našao sopstveno mjesto, tačku oslonca kako bi dostojanstveno opstao u vremenu kada su sve društvene i moralne vrijednosti bile urušene – istakla je Lompar.

Dr Niko Simov Martinović je, prema riječima direktorice Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture i medija Crne Gore Dobrile Vlahović, ličnost čije su ideje i posvećenost bile ukorijenjene u duhovnom poštovanju prema kulturnim i naučnim tekovinama Crne Gore.

Kao dugogodišnji direktor Nacionalne biblioteke “Đurđe Crnojević” neumorno je radio na afirmaciji ne samo bibliotečke djelatnosti već i sveukupne kulture. Isticao je da nijedna nacionalna kultura ne može biti potpuna bez sistematskog bilježenja svog nasljeđa i upravo je on jedan od temelja na kojima se i danas nastavlja i na kojima gradimo– kazala je Vlahović.

Iako su prošle godine, ime dr Nika Simovog živi i dalje kroz nauku, kulturu i stvaralaštvo koje nam je ostavio, kazala je njegova unuka Marija Bogdanović Vujović, istakavši da i današnji okrugli sto svjedoči o tome da njegovo djelo nadahnjuje sadašnje i buduće generacije.

Biti njegova čerka i unuka nosi veliku odgovornost i stalni trud da budemo dostojni naslednici njegovog imena. Stoga u ime porodice želim vam uspješan rad I nadam se da ćemo zajedno nastaviti graditi mostove između prošlosti sadašnjosti I budućnosti upravo kroz nauku I činjenice koje nauka sa sobom nosi – poručila je Bogdanović  Vujović.

U holu nekadašnjeg Francuskog poslanstva danas je otvorena izložba građe iz Legata dr Nika S. Martinovića.

Svoje naučne radove predstavili su:

dr Ranko Vujačić: „Dr Niko S. Martinović – Putokazi“;

dr Veljko Martinović: „Sjećanja na Nika Simova“;

dr Radenko Šćekić, Istorijski institut Crne Gore: „Doprinos dr Nika S. Martinovića razvoju istoriografije u Crnoj Gori“;

mr Aleksandar Ćuković, Istorijski institut Crne Gore: „Niko S. Martinović u Istorijskim zapisima”;

dr Srđa Martinović: „Niko Simov – revolucionar, borac za slobodu, pravnik“;

dr Olivera Popović i dr Slavko Burzanović: „Italijanističke teme u životu i radu Nika S. Martinovića“;

Ljubomir Z. Popović, Istorijski institut Crne Gore: „Niko S. Martinović o Rovinskom i Tolstoju“;

Miraš Martinović: „Niko Simov Martinović – Duh Nacionalne biblioteke“;

Slavica Glendža, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“: „Stvaralaštvo dr Nika Simovog Martinovića“;

Milorad Milović, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“: „Akademik Niko Simov Martinović kao bibliograf“;

Danijela Radulović, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“: „Legat dr Nika S. Martinovića“;

Crnogorski književnik, novinar, publicista i istaknuti naučnik dr Niko Simov Martinović rođen je 23. maja 1914. na Cetinju.

Dugogodišnji direktor Centralne narodne biblioteke “Đurđe Crnojević”, član Glavnog odbora NOF Crne Gore, član SUBNOR-a, odbornik Skupštine Opštine Cetinje, te republički poslanik, odlikovan je Ordenom bratstva i jedinstva sa zlatnim vijencem i Ordenom rada sa crvenom zastavom. Bio je urednik mnogih listova i časopisa (Pobjeda, Istorijski zapisi, Stvaranje, Starine Crne Gore…), edicije Istorijskog instituta Zbornik za proučavanje Njegoša i edicije IP Obod. Objavljivao je naučna djela, istorijske i književne studije i rasprave.

Dobitnik je Trinaestojulske nagrade za knjigu “Razvitak štampe i štamparstva u Crnoj Gori 1493-1945.”, objavljene u Beogradu 1965. godine.

Godine 1970. pokrenuo je organizovanje rada na retrospektivnoj bibliografiji Crne Gore.

Po njemu nosi ime i nagrada ,,Dr Niko Simov Martinović“, koja je utemeljena 1988. godine i dodjeljuje se svake dvije godine istaknutim bibliotečkim djelatnicima, pojedincima i kolektivima.